Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Зеленський

Менш ніж через місяць Україна дізнається прізвище людини, яка буде верховним головнокомандувачем ЗСУ наступні п'ять років

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо п…

31 березня відбудеться перший тур виборів президента України. На вихід до другого туру претендують одразу кілька політиків, і кожен з них має власне бачення як на розвиток країни в цілому, так і на розвиток її Збройних сил.

 

Depo.ua представляє серію матеріалів з метою ознайомлення читачів з наслідками для української армії вибору того, чи іншого кандидата.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Порошенко.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Тимошенко.

 

Читайте також: Вибори-2019: Що буде з оборонкою, якщо переможе Гриценко.

 

На черзі головна несподіванка нинішніх виборів – Володимир Зеленський.

 

Що обіцяє

 

У своїй передвиборчій програмі Володимир Зеленський приділив безпеці і обороні цілий розділ, який так і називається: "Безпека Людини. Безпека Країни", у якому, щоправда, лише три абзаци у тій чи іншій мірі присвячені українській армії:

 

"Ми повинні вибороти мир для України. Перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки. Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин.

 

Професійна армія має стати школою лідерства і свободи. Армія повинна бути престижною службою, де отримані навички і знання будуть успішно застосовані і в реальному секторі економіки. Бюджет на армію має перестати бути "годівницею" для "кабінетних генералів", а повинен забезпечити гідні умови служби і розвиток солдата.

 

Рух України до НАТО та інших безпекових об'єднань – запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум. Моє завдання зробити так, щоб зарплата військовослужбовців була на рівні натівських стандартів".

 

Чи реально це виконати?

 

Звісно, мир для України вибороти реально – питання лише у ціні. Але тут повинно насторожувати інше: у Зеленського в програмі йдеться про виборювання миру і завершення війни, але немає жодного слова про перемогу України над ворогом. Погодьтесь, це не зовсім одне й те ж саме.

 

Абзац про професійну армію і те, якою вона має стати та як фінансуватись говорить перш за все про те, що Зеленський поняття зеленого не має – що таке армія і яким чином відбувається її фінансування. Але, звісно, престижність служби в армії треба піднімати, і це цілком реально зробити.

 

Прагнення рухати Україну до НАТО є похвальним – з топ-претендентів на вихід до другого туру лише у Зеленського і Порошенка є така передвиборча обіцянка. І хоч вступити в НАТО протягом наступних п'яти років навряд чи вдасться, зробити необхідний заділ для цього вступу цілком реально.

 

Разом з тим насторожує фраза "інших безпекових об'єднань". Це вже попахує "багатовекторністю" імені Леоніда Кучми, коли з одного боку декларувалась євроатлантична інтеграція, а з іншого – робились реальні кроки у протилежний бік.

 

Що стосується підняття зарплати військовослужбовців до стандартів НАТО, то це цілком реально. Питання лише у тому, як швидко це станеться і чи вистачить для цього п'ять років президентського терміну? Адже для такого кроку мають бути відповідні економічні передумови.

 

Що робив у цьому напрямку раніше

 

Власне, нічого не робив. Але у випадку Зеленського це нормально, тому що він у політиці є людиною новою і просто не встиг нічого зробити. А якщо вірити колишньому воєнкому Кривого Рогу Сергію Мацейку, то Зеленський взагалі не служив в армії і військкомат на це дивився крізь пальці, тому що на воєнкома "згори натиснули".

 

Не служив він і під час проведення Антитерористичної операції, хоч у 2014-му році й отримав повістку по мобілізації, але проігнорував її.

 

Разом з тим, вже у статусі кандидата в президенти України Зеленський заявив, що намагався домовитись з тоді ще першим заступником командувача Сил спеціальних операцій Збройних сил України полковником Сергієм Кривоносом про підтримку після другого туру виборів президента, але той знявся на користь Петра Порошенка.

 

Але затьмарила все заява Зеленського про те, що у разі своєї перемоги на виборах він збирається домовитись з Росією і ввести миротворців на лінію розмежування на Донбасі. Тобто, не на кордон між Україною і Росією, як пропонує Порошенко і підтримує Західний світ, а на адмінмежу між Україною і "Л-ДНР", як того вимагає Путін. Чесно кажучи, такі заяви від потенційного головнокомандуючого насторожують.

 

Як відомо, лінія розмежування – це демаркаційна лінія на території Донецької та Луганської областей, фактично буферні зони між підконтрольними Україні населеними пунктами та територіями, в яких органи державної влади України не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі свої повноваження, тобто із територіями самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".

 

Чого очікувати у разі обрання президентом

 

Враховуючи, що Зеленський не соромиться говорити те, що хоче чути народ, у разі його обрання президентом можна очікувати гучних декларацій про інтеграцію в НАТО і підняття престижу військової служби. Але чи послідують за цими деклараціями реальні кроки – питання відкрите.

 

Крім цього, виходячи з його передвиборчих заяв можна зробити висновок, що виборювати мир і завершувати війну він буде на умовах Путіна. Принаймні, буде намагатись.  На щастя, введення миротворців потребує ратифікації українського парламенту, а Верховна Рада ніколи не проголосує за гібридну російську авантюру. Принаймні, хочеться в це вірити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme