Україна озброює світ: Що за кулемети ми постачаємо в США

Мало хто знає, але Україна озброює не лише країни "третього світу", але й таку наддержаву, як Сполучені Штати Америки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Що за кулемети ми…
Фото - РНБО

Україна посідає 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, оприлюдненому 11 березня 2019 року Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень проблем миру (SIPRI). У той же час, генеральний директор "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус озвучив зухвалу обіцянку збільшити доходи від експорту озброєнь уп'ятеро до 2025 року, щоб досягти рівня в 2 млрд доларів на рік.

Depo.ua пропонує серію матеріалів про найбільших імпортерів української зброї та техніки. На черзі Сполучені Штати Америки, або просто США.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Іраку.

Читайте також: Україна озброює світ: Перу купуватиме літаки, прозвані в народі "Бандерами".

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Індонезії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку і гвинтокрили ми постачаємо в Нігерію.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо в ОАЕ.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми постачаємо в ДР Конго.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми допомагаємо виготовляти М'янмі.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси і БТРи ми постачаємо Йорданії.

Сполучені Штати Америки визнали Україну, як незалежну державу, 26 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 3 січня 1992. Відтоді США є незмінним партнером України на зовнішній арені, у тому числі - у сфері озброєнь. З останнього можна згадати хоча б "Джавеліни" і "Айленди".

Однак, США не лише постачають в Україну зброю та техніку, але й купують її у нас. Згідно з відкритою інформацією Державної служби експортного контролю України, наша держава лише за 2018-й рік експортувала до США тисячі одиниць стрілецької зброї, а саме:

- пістолети (револьвери) – 1 од.;

- гвинтівки і карабіни – 3 200 од.;

- пістолети-кулемети – 1 868 од.;

- великокаліберні кулемети – 177 од.

І хоч на наш інформаційний запит ДК "Укроборонпром" відмовився надати відомості щодо специфікацій зазначеної номенклатури, Depo.ua промоніторив інформацію з відкритих джерел про вітчизняних виробників стрілецької зброї і пропонує ознайомитись з номенклатурою озброєнь, які, з великою долею ймовірності, закуповують у нас Сполучені Штати Америки.

Гвинтівки і карабіни в Україні виробляє лише ТОВ "Зброяр", причому, у двох моделях: Z-10 та Z-15, і обидві йдуть, у тому числі, на експорт.

Карабін Z-10 (UR-10)

Карабін Зброяр Z-10 (шифр у ЗСУ – UR-10) – це самозарядна (напівавтоматична) гвинтівка з поворотним затвором та автоматикою на основі відведення порохових газів. Калібр 7,62×51 мм, що відповідає стандарту НАТО, використовує патрон .308 Winchester. Магазин розрахований на 10 патронів. Максимальна дальність стрільби – 800 метрів.

Гвинтівка Z-10 розроблялась, як мисливський карабін, але у 2018 році на озброєння Збройних сил України була офіційно прийнята її військова модифікація під назвою UR-10. Використовується, як гвинтівка піхотного снайпера. З відкритих джерел відомо про передачу для ЗСУ щонайменше 387 таких гвинтівок.

Гвинтівка Z-10 частково уніфікована з іншою гвинтівкою цього виробника – Z-15, що спрощує її обслуговування.

Z-10 може бути розібрана на 2 складові частини, що дозволяє зменшити її габарити та забезпечує компактність під час транспортування. Ствол гвинтівки консольно закріплений, чим забезпечується стабільність пристрілювання. На верхній частині ствольної коробки і на цівку виконані напрямні типу Пікатіні для установки прицільних пристосувань та інших аксесуарів. Замикання ствола здійснюється поворотом затвора, який має 7 бойових упорів.

Ударно-спусковий механізм допускає ведення вогню лише одиночними пострілами, оптимізований для точної стрільби. Цівка жорстко спирається на ствольну коробку.

Особливістю карабіна є постійне з'єднання рукоятки взведення з рамою затвора, що дає можливість витягнути набій, що застряг, та ручне досилання. Також карабін забезпечений ефективним дульним гальмом і (або) може бути оснащений глушником.

Газ-блок регульований. Гвинтівка штатно забезпечується прикладом MagPul PRS з регульованою щокою і висувним потиличником. Як варіант, можливе встановлення зсувного прикладу FAB чи MagPul CTR.

Карабін Z-15

Зброяр Z-15 – це українська напівавтоматична самозарядна гвинтівка з поворотним затвором та автоматикою на основі відведення газів, призначена для змагань з практичної стрільби і для полювання. Калібр 7,62×39 мм, використовує патрон .223 Remington або .458 SOCOM. Магазин розрахований на 10 або на 30 патронів – в залежності від модифікації.

Виготовляється ТОВ "Зброяр" за ліцензією американської гвинтівки AR-15. Виробництво було запущене у 2011 році зі складових Rock River Arms Inc. У 2013 році частина виробництва була локалізована у Києві. Стволи досі імпортують зі Сполучених Штатів.

Існує багато модифікацій які відрізняються лише забарвленням чи додатковими приладами (такими як ліхтарик, прицільна планка, додаткові ручки тощо) які мають свою назву. Про використання цієї гвинтівки у військових цілях наразі нічого невідомо, однак вона може експортуватись для спортивних чи мисливських цілей.

Пістолети-кулемети в Україні серійно випускаються лише одного типу - НВО "Форт".

Пістолет-кулемет Форт-226

Форт-226 – це українська модифікація ізраїльського пістолет-кулемета Micro-Uzi. Точніше, це ліцензійна версія, що випускається НВО "Форт" (Казенне науково-виробниче об'єднання "Форт" МВС України).

Форт-226 від Micro-Uzi відрізняється поліпшеною ергономікою, наявністю трьох планок Пікатіні на кришці ствольної коробки та з боків. Ручка зведення затвора перенесена з верху на ліву сторону ствольної коробки (щоб звільнити місце для планки Пікатіні). При цьому ударно-спусковий механізм допускає ведення стрільби чергами і одиночними пострілами з відкритого затвора. Корпус частково виконаний з полімерних матеріалів.

Великокаліберні кулемети в Україні виробляються лише на НТК "Завод точної механіки".

Великокаліберний кулемет КТ-12,7

КТ-12,7 – це 12,7-мм великокаліберний кулемет, призначений для боротьби з легкоброньованими цілями та вогневими засобами, для знищення живої сили супротивника та ураження повітряних цілей. Копія радянського НСВ-12,7.

КТ-12,7 виробляється в Україні з 2005 року для заміни радянських кулеметів НСВТ, що вичерпали ресурс експлуатації, та для комплектування широкого спектру нової вітчизняної бронетехніки.

Станом на сьогодні він виробляється у двох варіантах:

КТ-12,7 – модифікація встановлюється на бронетехніку для її використання як зенітного кулемета і призначена для ураження перш за все легкоброньованих і низьколітаючих цілей противника.

КМ-12,7 – модифікація кулемета на станку для її використання на оборонних позиціях. Призначена для ураження перш за все легкоброньованих і низьколітаючих цілей противника.

В Україні перебуває на озброєнні десантно-штурмових військ.

Вигідні перспективи

Сам факт того, що Україні вдалося зайти на ринок озброєнь США вже багато про що говорить. Та цей успіх треба розвивати. Звісно, танками чи протитанковими ракетними комплексами ми американців навряд чи зацікавимо, однак Україна останніми роками представила багато нової високотехнологічної зброї, тому вибрати буде з чого. Була б політична воля.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme