Служити там, куди направить батьківщина: Які зміни чекають на українську тероборону

Не встигли в Україні сформувати територіальну оборону, як заходилися її реформувати 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Служити там, куди направить батьківщина:…
Фото: DW

Вчора, 15 лютого, Верховна Рада України зробила перший крок до того, щоб територіальна оборона в Україні перестала бути територіальною. Народні депутати ухвалили у першому читанні (за основу) законопроект № 6521 про внесення змін до Закону України "Про основи національного спротиву".

Ухвалені зміни передбачають надання можливості Силам територіальної оборони ЗСУ (а це 25 бригад, до складу яких входять 150 батальйонів) виконувати завдання в районах ведення воєнних дій по всій території України.

Як відомо, 1 січня 2022 року набув чинності Закон України "Про основи національного спротиву". Попри поширену в суспільстві думку про те, що територіальна оборона – це добровольчі формування, в які може вступити кожен охочий і в режимі "військово-польових зборів вихідного дня" готуватися захищати від ворожого нападу своє місто чи село, цей закон визначає територіальну оборону, як окремий рід військ у складі ЗСУ.

Тобто, тероборона України – це не добровольці з числа патріотично налаштованих громадян, а кадрові військові-контрактники, які за своїм статусом майже нічим не відрізняються від решти ЗСУ.

Читайте також: Національний спротив з командирами-головами ОДА: Якою буде українська тероборона

Єдине, що у цьому законі вказувало на ознаки територіально оборони в її класичному прояві (як у Швейцарії чи країнах Балтії, приклад яких нам наводили весь час) – це територіальна приналежність. Тобто, чинна редакція закону забороняє використовувати бригади територіальної оборони за межами своїх областей.

Однак, якщо законопроект № 6521 про внесення змін до Закону України "Про основи національного спротиву" ухвалять у другому читанні (в цілому) і його підпише президент, то Сили територіальної оборони можна буде залучати до виконання завдань разом з іншими угрупованнями військ, у тому числі угрупованнями Об'єднаних сил у різних районах ведення воєнних (бойових) дій.

Простіше кажучи, зміни до закону "Про основи національного спротиву" передбачають участь бригад тероборони як у зоні проведення ООС, так і для стримування ворога у прикордонних областях. Наприклад, 102-га окрема бригада територіальної оборони Івано-Франківської області може бути перекинута як під Київ чи Харків, так і на Донбас.

Зрозуміло, що в контексті навислої загрози вторгнення російських військ це має певний сенс, адже краще зупинити ворога якомога ближче від кордону, аніж потім воювати з ним на території своєї області. Та з іншого боку це суперечить самій суті територіальної оборони. Фактично виходить так, що в Україні під ширмою тероборони просто збільшили чисельність ЗСУ.

Але чому не можна було зробити це напряму? Тим більше, що такі плани були озвучені на найвищому рівні.

Читайте також: Пообіцяв грошей, квартири і скасування призову: Чому військові обурюються через указ Зеленського про збільшення армії

Цікаво, що чинні та пропоновані норми подобаються не всім представникам чинної влади. Зокрема, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський в ефірі програми "Свобода слова" заявив про необхідність переглянути вимоги для охочих вступити до підрозділів. Мовляв, територіальна оборона повинна стати справою кожного.

Зараз же закон визначає, що основою комплектування бригади територіальної оборони є постійний склад – кадрові військовослужбовці. Решта – резервісти, які уклали контракт з бригадою.

А от чисельність і роль добровольців дуже обмежені. Добровольчі формування територіальних громад можуть бути створені виключно у випадку, якщо таку ініціативу проявить командування Сил територіальної оборони, а потім головнокомандуючий ЗСУ ухвалить відповідне рішення – якщо буде вважатися, що того потенціалу, який вже створений, буде недостатньо.

"Такі добровольчі формування територіальних громад можуть створюватись у маленьких населених пунктах, селищах (але не у великих містах) для виконання допоміжних функцій, а саме: охорона, спостереження тощо. Тобто, вони охоронятимуть дамби, тунелі тощо, щоб забезпечити просування ЗСУ у разі такої необхідності в особливий період. Відповідно, вони також будуть діяти згідно з завданнями військових керівників Сил територіальної оборони", – пояснив міністр оборони Олексій Резніков заявив на засіданні уряду 26 січня.

Хоча, у всіх країнах, які прийнято наводити за приклад у цій сфері, територіальна оборона переважно з добровольців і складається.

Як би там не було, вже зараз зрозуміло що новостворену, але ще до кінця не сформовану, територіальну оборону України вже найближчим часом очікують зміни. Залишається сподіватися, що за всіма змінами не втратися суть.

Читайте також: Територіальна оборона в Україні: Куди йти і що робити тим, хто хоче приєднатися

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme