Територіальна оборона в Україні: Куди йти і що робити тим, хто хоче приєднатися

В Україні триває комплектування підрозділів територіальної оборони. На даному етапі у пріоритеті кадрові військові та резервісти, а згодом дійде черга і до добровольців

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Територіальна оборона в Україні: Куди йт…
Фото: АрміяInform

1 січня 2022 року набув чинності Закон України "Про основи національного спротиву". Згідно з ним, основу територіальної оборони України становлять 25 бригад ТрО – у кожній з областей та місті Києві.

Територіальна оборона України

Що таке національний спротив, територіальна оборона, рух опору і які завдання визначає для них закон, ми розбирали в окремому матеріалі.

Читайте також: Національний спротив з командирами-головами ОДА: Якою буде українська тероборона

Зараз же розглянемо детальніше комплектування підрозділів тероборони. А допоможе нам у цьому командир 102-ї окремої бригади територіальної оборони Івано-Франківської області підполковник Юрій Копадзе.

Командир 102-ї окремої бригади територіальної оборони Івано-Франківської області підполковник Юрій Копадзе

Закон визначає, що основою комплектування бригади є постійний склад – кадрові військовослужбовці. Решта – резервісти, які уклали контракт з бригадою, та військовозобов'язані, що приписані до бригади у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишніх військових комісаріатах). При цьому у кожній бригаді є посади резервістів всіх категорій: офіцерські, сержантські, солдатські.

"На даний час формуються бригади батальйонів територіальної оборони кадровими військовослужбовцями. Будь-який громадянин України незалежно від статі має право укласти контракт на службу у Збройних силах України, у тому числі, з підрозділами територіальної оборони. Звісно, є певні обмеження: по віку (18-60 років), судимостях, стану здоров'я тощо.

Ті громадяни, які не бажають укладати контракт на дійсну військову службу, можуть проходити за контрактом військову службу в резерві – як солдатсько-сержантському, так і офіцерському складі. Це означає, що людина продовжує працювати на своїй роботі, а у випадку, припустимо, проведення навчальних зборів, її призивають для проходження заходу.

Що стосується добровольчих батальйонів, то ще повинні бути ухвалені низка законодавчих актів, які мають чітко регулювати їх створення і підпорядкування. Хоча в законі вже прописано, що вони будуть підпорядковуватись військовим частинам підрозділів територіальної оборони. Але механізми набору, видачі зброї та боєприпасів буде прописано в окремих законодавчих актах", – пояснює підполковник Юрій Копадзе.

Якщо з кадровими військовими все більш-менш зрозуміло (до цієї категорії належать чинні та колишні військові, які знають – що треба робити і куди звертатись), а добровольчі формування поки мають невизначений статус (Depo.ua обов'язково повернеться до цього питання пізніше), то наразі зупинимось детальніше саме на резервістах територіальної оборони.

"Служба в резерві – це один з основних моментів комплектування підрозділів територіальної оборони. Людина, яка хоче укласти контракт на службу в резерві, повинна звернутися до військової частини підрозділу територіальної оборони за місцем реєстрації. Згідно з Законом "Про основи національного спротиву", у кожному районі області плюс в обласному центрі створено батальйони територіальної оборони. Більшість військовозобов'язаних перебувають на обліку у районах проживання. Тому людина може звернутись у місцевий батальйон, до керівника структурного підрозділу, який направить її у центр комплектування та соціальної підтримки (екс-військкомат).

Далі людина збирає пакет документів (паспорт, військовий квиток, довідка про відсутність судимості, довідка про стійкий психічний стан, медична довідка, документ про освіту тощо) і укладає контракт на службу в резерві лише з тим підрозділом, на території діяльності якого вона проживає. Без винятків. Якщо ж людина проживає не по місцю військового обліку, то для укладення контракту на службу в резерві вона повинна стати на військовий облік у тому населеному пункті, у якому мешкає.

Спрощено цей алгоритм виглядає наступним чином: людина бере паспорт і військовий квиток або приписне та йде з ними у центр комплектування та соціальної підтримки по місцю військового обліку (місцю проживання). Там їй надають перелік документів, вона їх збирає, проходить військово-лікарську комісію і укладає контракт на службу в резерві відповідного підрозділу територіальної оборони.

Далі приписується до підрозділу конкретно на визначену посаду, відповідно до документу про вищу освіту. Вона повинна вивчити свої обов'язки і регулярно їх удосконалювати. Вести облік та оповіщати цих людей має командування військових частин територіальної оборони", – розповідає підполковник Юрій Копадзе.

Служба у Збройних силах України, у тому числі у резерві підрозділів територіальної оборони, – це не квиток в один кінець. Контракт укладається на визначений термін, після якого він може бути як продовжений, так і не продовжений – за ініціативою кожної зі сторін. Також існує можливість дострокового розірвання контракту, але для цього мають бути вагомі підстави.

"Людина має право укласти контракт на проходження служби в резерві на термін від трьох років. Щоб розірвати контракт, повинні бути серйозні підстави, вони прописані у законі про Збройні сили України. Але треба чітко розуміти, що якщо людина укладає контракт на службу в резерві, то вона  повинна усвідомлювати – куди вона потрапляє і відповідним чином себе підготувати", – пояснює Юрій Копадзе.

Згідно з Законом "Про основи національного спротиву", підготовка громадян до спротиву організовується за територіально-зональним принципом і не повинна суперечити стандартам НАТО. Члени підрозділів опановують базові загальновійськові знання і практичні вміння.

"Основне завдання підрозділів територіальної оборони – це убезпечення критичних для життєдіяльності об'єктів, участь в обороні території та захисті населення. Тому людина, яка в особливий період буде допризвана до лав Збройних сил України з резерву, повинна розумітися на тактиці, медицині, володіти навичками рукопашного бою, поводження зі зброєю тощо.

Для цього щомісяця на полігонах Міністерства оборони ми проводимо єдині стрілецькі дні, де резервісти частин територіальної оборони здобувають (або поновлюють – хто як) та підтримують загальні навики володіння зброєю, ведення бойових дій – як в наступі, так і в обороні, надання медичної допомоги тощо.

Також є предмети індивідуальної підготовки. В залежності від підрозділу це тактична підготовка, медична підготовка, підготовка з вогневих питань, як теорія, так і практика, елементарні питання топографічної підготовки", – розповідає Юрій Копадзе.

Вогнева підготовка загону тероборони

А ще, проходячи службу в резерві територіальної оборони, можна здобувати військові звання.

"Якщо резервіст виконує свої задачі і та посада, на якій він перебуває, передбачає таку можливість – йому присвоюється чергове військове звання запасу. Це стосується як солдатського, сержантського, так і офіцерського складу", – каже підполковник Юрій Копадзе.

Водночас закон не передбачає участі підрозділів територіальної оборони за межами визначеної адміністративно-територіальної одиниці, за винятком особливих обставин. Наприклад, 102 окрема бригада територіальної оборони Івано-Франківської області буде виконувати завдання на території Івано-Франківської області.

"Специфіка підрозділів територіально оборони полягає у тому, що основна їхня функція – це забезпечення життєдіяльності на теренах тої області, де вони сформовані. І ці завдання визначені законом "Про основи національного спротиву". Інших завдань законом на даний момент не передбачено", – стверджує наш співрозмовник.

Очікується, що завдяки укомплектуванню бригад територіальної оборони резервістами та їх завчасній підготовці, терміни готовності підрозділів тероборони вдасться скоротити до 24 годин, як це працює в Ізраїлі, Фінляндії, Естонії, Литві, Польщі тощо. А це суттєвий внесок у покращення обороноздатності держави в цілому.

Читайте також: Що робити, якщо Росія нападе: Поради цивільним від військового експерта

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme