Пообіцяв грошей, квартири і скасування призову: Чому військові обурюються через указ Зеленського про збільшення армії

Президент Зеленський підписав указ про "поступовий перехід до засад професійної армії", який, за його баченням, полягає у збільшенні протягом наступних трьох років чисельності ЗСУ на 100 тисяч осіб, збільшенні зарплат, забезпеченні військових житлом і скасуванні військового призову

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Пообіцяв грошей, квартири і скасування п…
Фото: ОП

1 лютого президент України і верховний головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський підписав указ "Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних силах України та поступового переходу до засад професійної армії", який ще до офіційного оприлюднення добряче збурив військову і навколовійськову частину суспільства. Одним з перших відреагував п'ятий президент України Петро Порошенко, за президентства якого Збройні сили України перейшли на контрактну форму військової служби.

"Збільшення чисельності – це не "відосик" президента з указом. Це повноваження Верховної Ради. І перед тим, як збільшувати на 100 тисяч, забезпечте грошовим, військовим, харчовим, речовим забезпеченням діючу армію", – заявив Порошенко з трибуни Верховної Ради.

Про що указ

В цілому ж указом Зеленського передбачено цілу низку ініціатив, які заплановано втілити у найближчі роки. А саме:

  • поступовий перехід України до засад професійної армії;
  • збільшення грошового забезпечення військовослужбовців до рівня не нижче трьох мінімальних заробітних плат;
  • збільшення чисельності Збройних сил України на 100 тисяч осіб і, як наслідок, створення додаткових 20 бригад ЗСУ;
  • припинення призову громадян України на строкову військову службу;
  • збільшення терміну дії військових контрактів;
  • розробка концепції житлового забезпечення військовослужбовців, ветеранів, членів їх сімей;
  • розробка системи кар'єрного росту офіцерів.

Професійна армія

Найбільше обурення військових викликала фраза про "поступовий перехід України до засад професійної армії". І тут одне з двох: або верховний головнокомандувач Зеленський не знає, що в Україні ще з 2018 року вся армія є контрактною, тобто, професійною з своєю суттю, або він маніпулює, намагаючись замінити вивіску "контрактна армія" на "професійна армія", щоби заявляти потім, що професійну армію в Україні створив саме він.

Збільшення грошового забезпечення військовослужбовців

Однозначно правильна ініціатива, але виникає логічне питання: що заважало збільшити грошове забезпечення (простіше кажучи – зарплати військових) просто передбачивши це у державному бюджеті на 2022 рік? Адже лише два місяці тому монобільшість у Верховній Раді ухвалила бюджет, відхиливши відповідні пропозиції-поправки від опозиційних фракції.

А зараз президент дає вказівку Кабміну "забезпечити підготовку та внести на розгляд Верховної Ради законопроекти щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", передбачивши фінансування на поступове підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України".

Судячи з реакції чинних військових, вони скептично ставляться до цієї ініціативи. Точніше кажучи, не вірять в те, що вона буде реалізована, тому що армія ці розмови чує давно, але далі розмов справа майже не просувається. Військові навіть порівнюють цю ініціативу з планами Зеленського висадити мільярд дерев.

Збільшення чисельності Збройних сил України на 100 тисяч осіб і створення додаткових 20 бригад ЗСУ

Згідно закону "Про Збройні сили України" чисельність ЗСУ затверджується Верховною Радою за поданням президента. Тому, за процедурою, Зеленському потрібно було не указ про це видавати, а робити відповідне подання до Верховної Ради.

Зеленський же пропонує своїм указом (цитата): "Кабінету Міністрів України забезпечити підготовку та внести на розгляд Верховної Ради України законопроекти щодо поетапного збільшення чисельності Збройних сил України в період з 2022 по 2025 роки на 100 000 осіб для підвищення оборонних спроможностей держави".

Є багато зауважень і до суті даного питання. Сьогодні чисельність Збройних сил України законодавчо визначена не більше 261 000 осіб, з яких, станом 2021 рік, фактично було набрано лише 246 445 осіб. Тобто, в армії вже зараз спостерігається некомплект.

Про це говорить і перший заступник голови ГО "Український легіон" Олексій Лапін.

"Станом на сьогодні армія фінансується у розмірі 3% від ВВП. При цьому не вистачає грошей на переозброєння і на закупівлю у великій кількості нової техніки. А тепер уявіть, що додасться ще 100 тисяч людей, яким потрібно буде платити зарплату, придбати їм техніку, озброїти, одягнути, нагодувати, витратити гроші на формування пунктів постійної дислокації (ППД) нових бригад… Грубо кажучи, на це потрібно буде ще стільки ж коштів, скільки армія отримує сьогодні, якщо не більше. Тому на мою думку окрім як про популізм, тут взагалі нема про що говорити. Плюс у нас зараз армія має неповний штат – немає стільки бажаючих йти в армію на контракт. Тому виникає питання: де вони знайдуть цих 100 тисяч бажаючих?", – прокоментував Олексій Лапін для Depo.ua.

Інша сторона питання – цих 100 тисяч військових треба буде кудись розмістити, тому, як наслідок, вже оголошено про створення 20 нових бригад ЗСУ. І тут є інформація, що цей процес вже триває.

"Наскільки мені відомо, робота в цьому напрямку вже ведеться. Наприклад, у місті Прилуки на Чернігівщині, де ніколи не було військової частини ЗСУ, створюється нова бригада. Наразі піднімається питання про виділення землі в межах міста для розміщення цієї бригади і навіть була озвучена інформація, що фінансуватись облаштування бригади буде з коштів американської допомоги", – розповів в коментарі Depo.ua військовий експерт Михайло Жирохов.

Звісно, американське фінансування багато що пояснює. Однак, залишається відкритим питання: чи потрібні Україні нові бригади, якщо ті що вже є, мають хронічний некомплект і держава не може озброїти їх сучасними видами зброї і техніки у достатній кількості? Невже замість того, щоб працювати над якістю, ми знову поженемося за кількістю?

Скасування призову громадян України на строкову військову службу

Зараз в Україні обов'язкову військову службу терміном у 18 місяців (при наявності вищої освіти – 12 місяців) проходять чоловіки від 18 до 27 років, які не мають права на звільнення або відстрочку від призову.

Постійна чисельність призовників складає близько 18 тисяч при загальній чисельності Збройних сил України 261 тисяча (включно з Силами територіальної оборони). Крапля в морі, але дуже суттєва, і ось чому.

Питання скасування військового призову для України не нове: 14 жовтня 2013 року, за часів президентства Віктора Януковича, військовий призов на строкову службу повністю скасували, не напрацювавши систему контрактної армії. В тому числі і з цієї причини на момент російської агресії весною 2014 року українське військо перебувало в далеко не найкращому стані.

Тому цілком логічно, що 1 травня 2014 року призов відновили. Позиція тодішніх очільників держави з цього питання була однозначною: служити в АТО призовники не будуть, але вони повинні стати кадровим резервом для контрактної армії.

"Зараз в Україні мобілізаційний резерв – це строковики, які пройшли певне навчання під час строкової служби і стали резервістами. Таким чином країна потихеньку поповнює свій мобілізаційний резерв, адже у випадку війни їм не потрібно буде витрачати багато дорогоцінного часу для того, щоб стати у стрій. А тепер уявіть, що їх немає. Приблизно таку картину ми мали в 2014 році, коли у нас кілька років не було призову і постала необхідність в мобілізації, то з'ясувалося, що мобілізаційного резерву немає. Тому й отримали таку ситуацію, що в країні війна, а немає ані підготовлених людей, ані відповідних знань у тих, кого на цю війну мобілізували. Тому якщо зараз повторити указ колишнього президента Януковича, то й наслідки будуть відповідними", – переконаний перший заступник голови ГО "Український легіон" Олексій Лапін.

З ним не погоджується військовий експерт Михайло Жирохов. Він вважає, що скасування призову жодним чином не вплине на боєздатність армії.

"З кожним роком призов дає наповнюваність армії все менше і менше. Це пов'язано як з демографічною кризою 1990-х, так і з загальним здоров'ям нації. Ну і ситуація зараз така, що призов жодним чином на боєздатність армії не впливає. Це більше політичне питання. Очевидне прагнення чинного президента сподобатись виборцям – як юнакам призовного віку, так і їхнім батькам", – висловив думку Михайло Жирохов.

І справді, не варто забувати, що у 2024 році відбудуться чергові президентські вибори, а у Зеленського планують дозволити виборцям голосувати з 16 років, а не з 18.

Читайте також: "Слуги" хочуть скасувати військовий призов: Чому це погана ідея

Збільшення терміну дії військових контрактів

Якщо пункт з підвищенням грошового забезпечення, у разі виконання, потенційно збільшить число прихильників Зеленського в армії, то цей – навпаки. Адже кожен, хто спілкувався з військовослужбовцями знає, що вони намагаються уникати довготривалих контрактів. З різних причин: це і менша гнучкість у плануванні власного майбутнього, і навіть інше ставлення окремих командирів (до військового, у якого завершується контракт, ставляться краще, щоб він його продовжив – недокомплектація армії робить свою справу).

За іронією долі, це чи не єдине зі списку президента, що можна реалізувати тут і зараз, не витрачаючи на це додаткових бюджетних коштів. Звісно, йдеться не про вже укладені контракти (їх в односторонньому порядку ніхто не має права переглядати), а про нові, які зараз укладаються від трьох років. Яким буде новий мінімальний термін – наразі невідомо. Але це точно не той спосіб, яким можна заманити людей в армію. Швидше навпаки – це саме те, чим їх звідти можна відлякати.

Інше

Розробка концепції житлового забезпечення військовослужбовців і розробка системи кар'єрного росту офіцерів – це ті речі, які взагалі не потребують реформування по формі. Достатньо просто виконувати те, що є.

Наприклад, кілька років тому у всіх областях почали масово будувати гуртожитки для контрактників, однак після зміни влади цей процес призупинився. Спочатку коронакриза завадила, а потім гроші вирішили спрямувати на інші потреби. Здавалося б: чому не добудувати те житло, яке вже почали, замість того, щоб вигадувати черговий ровер?

Та й на систему кар'єрного росту офіцерів нібито нарікань не було. Окрім випадків, коли ці офіцери дозволяли собі різкі висловлювання на адресу президента Зеленського…

Читайте також: Правосуддя чи помста: Чому майор Роман Ковальов, який назвав Зеленського "лошарою", може опинитися за гратами

В цілому ж текст указу президента виписаний таким чином, що у ньому озвучуються ідеї президента і віддаються відповідні вказівки потенційним виконавцям – Кабінету міністрів і Міністерству оборони. І в разі виконання або не виконання винні будуть вони, а не президент.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme