Розвідник з родини рибалок: Що за військовий корабель "Сімферополь" випробовують в Україні

Днями з Одеси у Чорне море здійснив вихід новозбудований розвідувальний корабель "Сімферополь" проекту "Лагуна", який цього року надійде до українських Військово-морських сил

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Розвідник з родини рибалок: Що за військ…
Фото: УМП

Під час випробувань представники суднобудівного підприємства "Кузня на Рибальському", де будувався корабель, разом з екіпажем перевірили в морі можливості і технічну готовність матеріальної частини судна, зокрема головної енергетичної установки, вузлів і механізмів, для роботи у відкритій акваторії.

Крім того, перевірили придатність корабельних техзасобів до експлуатації в реальній обстановці. Наступний етап – державні випробування, після яких корабель буде введений до складу флоту.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Флот

Що за проект

Український корабельний проект "Лагуна" має досить цікаву історію, у якій не обійшлося без долі випадку.

У радянські і пост-радянські роки київський завод "Ленінська кузня" (зараз має назву – "Кузня на Рибальському") займався масовим будівництвом риболовних траулерів проекту 502 ЕМ. Вони були призначені для вилову риби за допомогою тралу або кошельового неводу в морській і океанічній промислових зонах, а також переробки цієї риби на морожену продукцію з можливістю зберігання або передачі її на транспортні рефрежиратори й берегові пункти прийому.

Всього за період від 1971 до 2009 року було збудовано 347 таких траулерів. Але після здачі останніх двох суден на верфі залишився один недобудований корпус. От на його базі у 2017 році вирішили побудувати середній розвідувальний корабель для ВМС ЗСУ.

Роботи у сухому доці тривали трохи більше двох років і 23 квітня 2019 року корабель був спущений на воду для подальшої добудови.

Згодом, у жовтні 2019 року, корабель був завантажений в плавучий док та внутрішніми водними шляхами доставлений з Києва до Одеси, де був добудований на підприємстві "Судноверф Україна".

По суті, добудова полягала у встановленні різноманітних антен та станцій радіотехнічної розвідки, що неможливо зробити у Києві, адже через мости на Дніпрі діють обмеження за висотою суден. 

Читайте також: Зрада чи непорозуміння: Чи справді у Зеленського згортають проект "Корвет"

Що за корабель

Розвідувальний корабель "Сімферополь" (назву отримав на честь корабля-попередника СРЗК/КУ "Сімферополь", виведеного зі складу флоту у 2013 році) належить до класу середніх розвідувальних кораблів і є кораблем радіоелектронної розвідки.

Базові технічні характеристики корабля збереглися з проекту 502 ЕМ, а саме:

- довжина: 54,8 метрів;

- ширина: 9,8 метрів;

- водотоннажність: 1220 тонн;

- швидкість: 11,6 вузлів;

- дальність: 7200 миль;

- автономність: 28 діб;

- екіпаж: 29 осіб.

Оскільки корабель призначений для ведення радіо-, радіотехнічної, радіолокаційної та оптико-електронної розвідки, то основна увага прикута саме до радіоелектронного озброєння і обладнання.

З відкритих джерел відомо, що "Сімферополь" обладнано станцією радіотехнічної розвідки "Мельхіор" виробництва ДП НДІ "Квант-Радіолокація". Виробник стверджує, що характеристики цієї станції перевищують можливості відомої СРР "Кольчуга", бо у неї максимальна дальність виявлення джерел радіовипромінювання складає 450 км, а одночасно вона може відстежувати до 200 надводних, повітряних і берегових цілей.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за радари ми постачаємо США

Крім цього, серед ймовірного обладнання фігурують імпортовані до України у травні 2019 року широкосмугові цифрові радіопеленгатори (DDF) виробництва німецького концерну Rohde & Schwarz.

Також говорять про навігаційну РЛС "Дельта-М" виробництва НДІ "Квант-Радіолокація". Це мобільна двокоординатна когерентно-імпульсна РЛС кругового огляду. Вона призначена для спостереження за повітряною і наземною обстановкою в зоні розташування особливо важливих об'єктів, а також для контролю економічних і митних зон.

Які перспективи в ВМС ЗСУ

Як уже зазначалося, наразі корабель "Сімферополь" проходить заводські випробування в акваторії Чорного моря поблизу Одеси. Від їхніх результатів буде залежати тривалість подальших робіт, але вже відомо, що державні випробування корабля заплановані орієнтовно на серпень 2021 року.

Щодо питання затребуваності саме такого корабля, то воно не стоїть в принципі. Адже для сучасного українського військового флоту будь-яке нове судно стане однозначним підсиленням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme