Україна озброює світ: Що за радари ми постачаємо США

Не всі знають, але Україна озброює не лише себе і країни "третього світу", але й таку наддержаву, як Сполучені Штати Америки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Що за радари ми по…
РЛС 80К6К-1, фото - "Укроборонпром"

 

Днями український науково-виробничий комплекс "Іскра" підписав черговий контракт на постачання до США радіолокаційної техніки власного виробництва. Власне, Україна давно і стабільно постачає Сполученим Штатам радіолокаційні станції та комплекси.

Вперше США купили українську радіолокаційну станцію 36Д6-М від НВК "Іскра" ще у 2008 році за 6,4 млн доларів. Також, згідно з відкритими базами даних експортно/імпортних операцій, РЛС типу 36Д6 у різних модифікаціях поставлялися до США у 2010 (3,1 млн дол.), 2017 (7,9 млн дол.) та 2018 роках. А у 2019 році в інтересах Повітряних сил США була поставлена РЛС 80К6К-1 на шасі КрАЗ-64431 за 8,3 млн доларів.

Крім НВК "Іскра", радіолокаційну техніку та її комплектуючі до США постачало ДП НДІ "Квант-Радіолокація" (корабельний РЛК "Мінерал-МЕ" у 2018 році за 8,4 млн дол), а також приватні компанії ТОВ "НВП "Аеротехніка-МЛТ" (в т. ч. модернізована РЛС П-18 МА у 2009 році) та ПАТ "Холдингова компанія "Укрспецтехніка".

Читайте також: Україна озброює світ: Що за кулемети ми постачаємо в США.

Depo.ua пропонує детальніше розглянути – що це за радіолокаційні станції (простіше кажучи – радари) і яке їхнє призначення.

РЛС 36Д6-М

Радіолокаційна станція (РЛС) 36Д6-М – це модельне розгалуження радянської рухомої трьохкоординатної РЛС дециметрового діапазону бойового режиму СТ-68, яка була розроблена і вироблялась запорізьким КБ "Іскра" і з 1981 року перебувала на озброєнні СРСР і країн Варшавського договору.

Радіолокаційні станції цього типу призначені для виявлення та розпізнавання цілей на малих та середніх висотах в умовах впливу активних та пасивних завад з видачі координатної та трасової інформації. Вони здатні виявляти, ідентифікувати та відстежувати крилаті ракети, а також можуть використовуватись спільно з ракетною системою наземної дії С-300 великої дальності.

Це багатофункціональна станція, в ній використовуються два активних і два пасивних канали. Конструкція антени – первинний відбивач в формі сектора параболічного циліндра з лінійкою випромінювачів. Сканування по азимуту – механічне з періодом обертання антени 5 або 10 секунд.

Дана РЛС забезпечує:

- виявлення, супровід і вимір трьох координат повітряних об'єктів та їхньої шляхової швидкості в умовах без завад і при впливі природних і організованих активних і пасивних завад, а також в умовах їхнього комбінованого впливу;

- визначення державної належності повітряних об'єктів, отримання від своїх літаків індивідуальної та польотної інформації, її відображення і видачу споживачам;

- визначення з кута місця та азимутальних пеленгів на постановники активних завад;

- видачу інформації на автономні засоби відображення і взаємодію з командними пунктами регіональних і вищестоячих національних АСУ.

Модернізована версія 36Д6-М має поліпшені параметри щодо виявлення цілей. По суті, це мобільна 3D оглядова станція збільшеної дальності дії з вбудованою апаратурою впізнання за стандартами НАТО.

Вона дозволяє збільшити максимальну дальність виявлення цілей до 360 км (при 180 км в базовій радянській версії) і видавати інформацію у будь-якому сучасному форматі – за бажанням користувача. Час роботи при цьому збільшено вдвічі – з 400 до 800 годин.

Для транспортування 36Д6-М використовуються тягачі КрАЗ різних моделей.

РЛС 80К6К-1

РЛС 80К6К-1 – це нова трьохкоординатна оглядова радіолокаційна станція, що була розроблена фахівцями НВК "Іскра" у 2014 році.

Ця РЛС розміщується на двох машинах: на одній, власне, радар, а на другій – дизельний генератор. Використовуються тягачі КрАЗ різних моделей.

Мобільна РЛС 80К6К-1 призначена для використання в складі радіотехнічних та зенітно-ракетних підрозділів військ ППО, видачі цілевказівки зенітно-ракетним військам, і забезпечує виявлення, супровід і вимір трьох координат повітряних об'єктів та їхньої шляхової швидкості. Також радіолокаційна станція визначає державну приналежність повітряних об'єктів, забезпечує видачу інформації на робочі місця.

Час розгортання / згортання РЛС 80К6К-1 становить 3 хвилини. Інструментальна дальність – 400 км, дальність виявлення цілей типу "тактичний винищувач" – 220 км. Зона огляду в кутоємній площині – 55 градусів. Ефективне значення помилки виявлення координат складає не більше 100 м по дальності.

РЛС П-18МА

П-18MA – це наземна рухома станція радіолокації дальнього виявлення метрового діапазону хвиль П-18МА (П-180у), український варіант модернізації радянської аналогової РЛС П-18 "Малахіт".

В результаті модернізації було поліпшено характеристики виявлення цілей за рахунок автоматичного супроводу траєкторій руху повітряних об'єктів. Серед іншого, РЛС П-18МА здатна ефективно протидіяти Stealth-технології.

Станція забезпечує прийом даних від інших РЛС і радіовисотоміру. Обмін радіолокаційною інформацією відбувається за наданими каналами в узгодженому протоколі.

Також було розширено частотний діапазон (140 – 180 МГц), збільшено кількість робочих частот з 4 до 200 з можливістю миттєвої електронної перебудови частоти.

Передавач побудований за модульним принципом і забезпечує "м'яку" відмову – вихід з ладу окремого модуля призводить лише до часткового зменшення потужності радіолокатора в цілому.

Вся повітряна обстановка автоматично документується з можливістю відтворення і формування звітів.

Крім цього, у РЛС П-18МА реалізований ефективний захист від імпульсних і активних шумових перешкод.

У варіанті модернізації на шасі "КрАЗ" використовується дві транспортних одиниці: на одній розміщені дві дизельні електростанції, на іншій – антенно-щогловий пристрій.

РЛК "Мінерал-МЕ"

РЛК "Мінерал-МЕ" – це радіолокаційний комплекс, до складу якого входять активна РЛС, пасивна РЛС і станція "ВЗОІ-ВЗО" (взаємний обмін інформацією та  взаємне орієнтування).

Цей комплекс призначений для дальнього загоризонтного виявлення надводних цілей, прийому і обробки інформації про надводну обстановку від кораблів тактичної групи, обладнаних комплексами типу "Мінерал", а також від літаків і вертольотів, що передають дані  штатними засобами радіозв'язку, вироблення і видачі даних цілевказівок ракетній зброї корабля, а також керування спільними бойовими діями.

РЛК "Мінерал-МЕ" здатний виявляти надводні цілі на відстані від 35 до 450 км.

Сам факт того, що Україні вдалося зайти на ринок озброєнь США вже багато про що говорить. Та цей успіх треба розвивати. Звісно, танками чи протитанковими ракетними комплексами ми американців навряд чи зацікавимо, однак Україна останніми роками представила багато нової високотехнологічної зброї та техніки, тому вибрати буде з чого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme