Обстріли під час "тиші": Коли Зеленський визнає, що його ідея провалилася

Пройшла лише перша доба режиму припинення вогню на Донбасі, а вже можна стверджувати про його порушення з боку російських бойовиків

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Обстріли під час "тиші": Коли Зеленський…
Фото: ЕРА

Як відомо, пізно ввечері 22 липня відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи у форматі відеоконференції, на якому сторони домовились з 00:01 27 липня 2020 року почати дотримуватись режиму повного та всеосяжного припинення вогню.

У Зеленського цю домовленість назвали "проривом", тоді як з середовища ветеранів АТО пролунало гучне – "зрада!".

Особливо збурила патріотично налаштованих українців заборона на наступальні і розвідувально-диверсійні дії, а також на використання будь-яких видів літальних апаратів, що автоматично ставить поза законом як повітряну, так і наземну розвідку. А деякі гарячі голови навіть почали розганяти панічні меседжі про те, що у бійців ООС взагалі забрали всю зброю.

Так, колишній військовий Микола Воронін написав у Facebook, що з двох не пов'язаних між собою джерел, отримав інформацію про заборону артилерії, снайперів і розвідки.

"Заборона на розвідку, на БПЛА, на снайперську роботу. Про арту, навіть не кажу. Тепер нас будуть вбивати, а Зеленський брати під особистий контроль і висловлювати стурбованість", – написав він.

Також військовий стверджує про призначення головнокомандувачем ЗСУ Русланом Хомчаком "смотрящих" за дотриманням режиму тиші в зоні ООС.

"Ротації по 3-4 тижні, спеціально навчені офіцери з управлінь ГШ. Завдання – виявляти, припиняти та писати рапорти на порушників", – написав він.

При чому, інформація подібного змісту набула такого розголосу, що Міноборони і Генштабу навіть довелося офіційно її спростовувати.

"Заходи повного та всеосяжного припинення вогню не позбавляють військовослужбовців, у разі порушення домовленостей противником, діяти відповідно до норм міжнародного права та національного законодавства України у разі не лише наступальних, але й провокативних дій, проведення диверсійно-розвідувальних операцій та створення загрози життю і здоров'ю військовослужбовців, цивільного населення, пошкодження або знищення інфраструктури", – заявили в Міноборони, наголосивши, що ЗСУ готові дати належну відсіч противнику у разі порушення домовленостей, для чого Генеральним штабом створені відповідні додаткові резерви. ​

Майже слово в слово повторили це й у Генштабі.

"Українські підрозділи мають право, в рамках норм міжнародного права та національного законодавства, давати відсіч противнику не лише у разі наступальних дій, але й провокативних дій, проведення диверсійно-розвідувальних операцій та створення загрози життю і здоров'ю військовослужбовців, цивільного населення, пошкодження або знищення інфраструктури", – заявив головнокомандувач Збройними силами України Руслан Хомчак.

Читайте також: "ЗЕлена команда": Чого очікувати від нового начальника Генштабу Хомчака.

Більше конкретики надав командувач Об'єднаних сил Володимир Кравченко під час брифінгу 27 липня.

"Як командувач Об'єднаних сил, головним завданням якого є збереження життя особового складу та мирних мешканців у зоні проведення ООС, запевняю, що у разі порушення противником режиму "тиші" і створенні загрози їх життю, відповідь Збройних сил України буде миттєвою і рішучою", – запевнив Кравченко.

Також він пояснив, що заборона на використання літальних апаратів під час перемир'я означає, що не можна запускати їх за межу лінії розмежування. За його словами, щоб вести розвідку – не обов'язково пересікати лінію розмежування.

Щодо "смотрящих" за дотриманням режиму тиші і покарання бійців ЗСУ за його порушення, то командувач Об'єднаних сил чіткої відповіді не дав, віджартувавшись, що за це "ніхто нікого розстрілювати не буде".

"Покарання здійснюватиметься в межах статуту і кожен випадок буде розбиратись окремо. Згідно статуту покарання може бути у вигляді дисциплінарного стягнення, зокрема, догани", – прокоментував цей момент Кравченко.

Читайте також: Борець з росіянами: Хто такий новий командувач ООС Володимир Кравченко.

До речі, у військах на рівні командирів підрозділів анонімно кажуть, що самі не знають, у яких випадках і як саме мають карати бійців за відкриття вогню – ані самі військові, ані контролери, ані командування. Від командування рівня штабу ООС наразі  є лише прохання протриматися в такому "режимі тиші" хоча б місяць.

А військовий кореспондент Олександр Махов з посиланням на інформацію з двох бригад стверджує, що з відведеного озброєння значиться лише БМП, СПГ і міномети. І то – недалеко, щоб можна було швидко повернутись на позиції. При цьому ПТУР, все піхотне озброєння (АГС, ДШК та інше) залишилось на місці, як і набої до них у повному обсязі.

Та й серед чинних військовослужбовців є такі, які не падають духом. Наприклад, Сергій Місюра пише, що дане перемир'я абсолютно нічим не відрізняється від попередніх і вважає його правильним кроком, тому що "за цей час можна дещо відпочити, відремонтуватись, навчитись тощо".

"За моїх майже три роки в АТО пройшов заборону багатьох видів озброєння. Всі близькі до фронту знають де це все заборонене знаходиться в тилу і як воно не використовується. Це перемир'я не виняток. Всі правила можна обходити і правильно трактувати заборони. Наприклад, артилерія може зненацька з'явитись для подавлення ворожої арти. Так само і танки можуть приїхати в випадку прориву ворожої ударної групи. Якщо заборона безпілотникам перетинати лінію зіткнення, то розвідку можна проводити і щоб дрони не перетинали лінію", – написав він.

Водночас, багато бойових побратимів, що не поділяють таку думку, в понеділок ввечері, 27 липня, провели кількатисячний мітинг-протест під Офісом президента. Це "перемир'я", на думку активістів, перетворить нашу армію на безпорадну мішень, а Росію – з агресора на спостерігача.

Що ж до суті самого припинення вогню, то Depo.ua вже писав, що, в принципі, підстав розраховувати на те, що вогонь на Донбасі справді припиниться, немає. Принаймні, з огляду на досвід попередніх років війни, під час яких було два десятки аналогічних "режимів тиші".

Читайте також: Вічні граблі Зеленського: Чому чергове "перемир'я" закінчиться, не розпочавшись.

Власне, так воно і сталося. В ніч на 27 липня, буквально одразу ж після початку всеосяжного перемир'я, о 00:20 і 00:45, а згодом і близько 9:00 ранку окупанти здійснили обстріли сил ООС.

Спочатку був обстріл біля Водяного у Приазов'ї підрозділу 36-ї Окремої бригади морської піхоти зі стрілецької зброї, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів. А близько 9 ранку у смузі відповідальності 79-ї бригади поблизу селища Південне на Горлівському периметрі за допомогою ручних протитанкових гранатометів противник здійснив три постріли і встановив три міни. І це лише за офіційною інформацією.

За повідомленням місцевих медиків, поблизу Мар'їнки осколкове поранення руки отримала цивільна особа, яка під час прильоту гранатометного снаряду працювала у себе в городі. В штабі ООС цю інформацію підтвердити відмовляється, заявляючи, що інформації про поранення жителя Мар'їнки у них немає.

Читайте також: Вихідні в ООС: "Турбуючий" вогонь бойовиків і тиша з боку ЗСУ (КАРТА).

Українські бійці вогонь у відповідь не відкривали, але кого це хвилює в даному контексті? Чергове "повне та всеосяжне припинення вогню на Донбасі" можна вважати зірваним. Інше питання – коли це наважиться визнати українська влада?

Власне, віце-прем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков вже заявив, що два обстріли на Донбасі після оголошеного перемир'я можна вважати порушенням режиму припинення вогню, а не його зривом. Так, ніби між цими поняттями є принципова різниця.

Але як би там не було, у команди Зеленського не вийде тривалий час вішати локшину на вуха українцям, в одному реченні розповідаючи про ворожі обстріли, а вже у наступному стверджувати, що перемир'я триває.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme