"ЗЕлена команда": Чого очікувати від нового начальника Генштабу Хомчака

Зі вступом на посаду, новообраний президент Володимир Зеленський зробив перші кадрові призначення
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"ЗЕлена команда": Чого очікувати від нов…
Фото - ДС

Одним з перших кадрових рішень нового президента України Володимира Зеленського стало звільнення Віктора Муженка і призначення начальником Генерального штабу Збройних сил України генерал-лейтенанта Руслана Хомчака.

 

Прізвище Хомчак до останнього часу рідко бувало на слуху і згадувалось переважно в контексті розслідувань Іловайської трагедії. Саме його підпис стоїть на секретних наказах наступати на Іловайськ від 4 серпня 2014 року. Хомчак на той момент був командувачем сектору "Б", безпосередньо керував операцією зі звільнення Іловайська на місці, разом з іншими потрапив у оточення і 29 серпня 2014 року зі зброєю в руках проривався з Іловайського котла так званим "зеленим коридором".

 

Мабуть саме тому майже всі "шишки" за ту провальну військову операцію посипались на іншого підписанта таємного наказу – тодішнього начальника штабу АТО на території Донецької та Луганської областей генерал-майора Віктора Назарова та на тодішнього начгенштабу Віктора Муженка.

 

Читайте також: Карта Іловайська: Кому вигідно повісити трагедію на Порошенка.

 

Хоча, і Хомчак свою порцію критики також отримав. Зокрема, бійці батальйону "Азов" звинувачували Хомчака у тому, що під час спроб визволення Іловайська добровольчими батальйонами, він відмовлявся йти з ними в бій з надуманих причин.

 

 

Разом з тим, головний редактор "Цензор.Нет" журналіст Юрій Бутусов стверджує, що "командний пункт Хомчака знаходився поза кільцем оточення, і за ним тричі висилалися евакуаційні групи, але генерал відмовився залишати підлеглих солдат і офіцерів". За словами Бутусова, він особисто бачився з Хомчаком на командному пункті – блокпосту 39-06 під Іловайськом 22 серпня 2014 року.

 

"По позиціях поруч прилітали російські "Гради", які били майже безперервно. Хомчак на відміну від всіх демонстративно ходив без каски і бронежилета. З оточення можна було виїхати спокійно і 25-го і 26-го, але оскільки війська наказ на вихід не отримували, Хомчак людей не залишив. Дуже поважаю його за цей вчинок. … Хомчак міг загинути при виході так само, як загинули офіцери його штабу полковник Грачов і полковник Кифоренко. Генерал дивом залишився живий", – пише Бутусов.

 

Читайте також: Хто такий Руслан Хомчак, якого Зеленський призначив Головнокомандувачем ЗСУ.

 

Як би там не було, а згодом генерал-лейтенант Хомчак пішов на підвищення і у 2016 році став начальником штабу Сухопутних військ ЗСУ, а з 2017 року працював головним інспектором Міністерства оборони України.

 

Тут варто зазначити, що генеральські погони Руслан Хомчак отримав з рук колишнього президента Віктора Януковича, при якому Міністерством оборони керували російські ставленики Дмитро Саламатін і Павло Лебедєв. Власне, посаду командира 6-го армійського корпусу, який згодом було переформовано у Оперативне командування "Південь", він також отримав за часів Януковича – у 2013 році.

 

Що стосується останньої посади Хомчака (головний інспектор Міноборони), то вона давала йому можливість бути в курсі всього, що відбувалося у оборонному відомстві країни за останні два роки. Адже, Головна інспекція Міністерства оборони України є вищим військовим інспекційним органом МО і підпорядковується напряму міністру оборони.

 

Згідно Указу президента України № 680/95 від 1 серпня 1995 року, Головна інспекція Міністерства оборони України призначена для здійснення інспекційних заходів у Збройних силах України з метою контролю за станом: їх реформування та розвитку; проходження військової служби особовим складом; бойової та мобілізаційної готовності; оперативно-тактичної, бойової та морально-психологічної підготовки військ (сил) та всебічного забезпечення їх функціонування і життєдіяльності.

 

Таким чином, в особі нового начальника Генштабу, Збройні сили України отримали бойового генерала, який отримав генеральські погони ще до війни, однак пройшов з ними чи не найгарячішу військову операцію за весь час проведення АТО. Завдячуючи своєю військовою кар'єрою проросійському президенту-утікачу Януковичу, Хомчак згодом безпосередньо у боях протистояв регулярним російським військам і міг загинути від їх зброї при прориві з Іловайського котла, тому повинен ненавидіти російських окупантів і не відчувати до них жодних сентиментів "братнього народу".

 

Як бачимо, кандидатура досить суперечлива: за всіма ознаками Руслан Хомчак – людина з дореволюційного минулого, яка змогла не загубитись і навіть просунутись ще більше вгору кар'єрною драбиною після Революції гідності. Що саме за цим стоїть – аполітичність і зацикленість на армії, чи здатність пристосовуватись до зміни політичної кон'юнктури – достеменно невідомо нікому.

 

Разом з тим, в армії Хомчака називають різким противником совкових порядків і від його призначення очікують серйозних змін, тим більше, працюючи головним інспектором Міноборони, він як ніхто інший має знати – що саме і де саме потрібно змінювати.

 

Той же Бутусов переконаний, що Хомчак націлений на проведення справжніх структурних реформ в ЗСУ, включно зі зняттям з посад командирів, які дискредитують армію алкоголізмом і злодійством. Якщо це справді так, то Хомчак стане повним антиподом своєму попереднику Віктору Муженку, якого військовослужбовці поза очі називали "совковим солдафоном".

 

Той факт, що генерал Хомчак, перебуваючи в Іловайському оточенні, відмовився здати зброю і вийти "гуманітарним коридором", має свідчити про його позицію не йти на поступки росіянам. Погодьтесь, це досить цінна якість для начальника Генштабу під час війни з Росією. А чи залишився Хомчак таким же твердим і рішучим, як був у 2014 році, ми зможемо побачити лише в процесі виконання ним нових посадових обов'язків.

 

Читайте також: "ЗЕлена команда": Що буде з армією, якщо міністром оборони стане Апаршин.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme