Human Rights Watch: СБУ затримала кримських активістів у стилі ФСБ

Організація, що розслідує і документує порушення прав людини відреагувала на затримання СБУ активістів у Львові  

Human Rights Watch: СБУ затримала кримсь…

Вчора СБУ у Львові затримала активістів кримського Євромайдану та організації "Автономний Опір". Їх звинувачують у посяганні на територіальну цілісність України, а допит проводився без адвокатів.

Читайте також: Агенти Кремля: Що відомо про активістів кримського Євромайдану, якіх "пов'язана" СБУ

Human Rights Watch відреагувала на ці затримання. Depo.ua наводить переклад їхнього матеріалу.

Громадські активісти з великим скептицизмом відреагували на заяви Львівського СБУ із роз'ясненням обшуків і затримань, які відбулися 12-го жовтня - затримали до 12 активістів, в тому числі двох відомих кримчан, які покинули свій рідний дім після вторгнення Росії.

СБУ прибула у квартири щонайменше шести членів "Автономного опору" (рух лівих націоналістів) зранку в четвер. Всіх затримали для допиту, і, мабуть, пізніше звільнили. Обшуки тривали приблизно до 9 вечора. На веб-сайті СБУ йдеться, що порушена кримінальна справа, пов'язана з надзвичайно серйозними звинуваченнями.

Доповідь СБУ піддалася критиці за її схожість з російським ФСБ. Безсумнівно, присутня така ж зневага до презумпції невинуватості, з текстом і заголовком "СБУ розкрила групу, котра проводить платні провокації". Стверджується, що група проводила акції протесту, заради провокації за дорученням держави-агресора, якою є Росія.

Є деякі тривожні твердження, наприклад: "злочинці, що ховаються за соціальними прапорами, брали участь в протестах, організованих кремлівськими пропагандистами". Передбачено, що СБУ зафіксувала, як "члени групи розповсюджували матеріали по соціальних мережах, спрямовані на дестабілізацію політичної ситуації в регіоні". Стверджується, що "всебічна лінгвістична експертна оцінка встановила, що були публічні заклики до насильницького повалення режиму в публікаціях, які розповсюджуються в Інтернеті".

Не зовсім ясно, як може бути така "експертна оцінка", оскільки кримінальне провадження, мабуть, почалося щойно, і активісти, напевно, не підозрювали до четверга, що вони знаходяться під підозрою. Передбачено, що порушені справи за "дії, спрямовані на насильницьку зміну або повалення конституційного ладу" (стаття 109 частина 2 Кримінального кодексу України) і "посягання на територіальну цілісність і недоторканність України" (стаття 110 частина 2). Санкція останньої - тюремний термін до десяти років.

"Матеріальні докази" видалені з квартир: декілька ножів, газових балончиків та комп'ютерів.

За словами Анни Іванцик з AR ("Автономний Опір), учасники зіштовхувалися з обшуками в минулому, зазвичай перед політичними подіями, і здається ймовірним, що заходи на цей раз пов'язані із запланованим "маршем УПА", 14-го жовтня. Прихильники Української повстанської армії традиційно відзначають річницю заснування УПА (14 жовтня 1942 року). Іванцик каже, що як тільки її організація оголосила, що "День УПА не є святковою датою для олігархів, і ми хочемо вшановувати бійців УПА як тих, хто боровся за визволення українського народу, СБУ заявила, що провокація запланована на 14 жовтня". Вона стверджує, що у Львові "Автономний Опір" був, по суті, єдиною організацією, яка оголосила про плани на "марш УПА", коли праві групи, які традиційно відзначають дату, на цей раз (Правий Сектор, Національний корпус і В. В. Свобода) збирали людей для запланованого в Києві маршу.

Члени "Автономного Опору" мають яскраво виражені ліві погляди, і в минулому вони зіткнулися з праворадикалами. Згідно "Автономного Опору", зіткнення 6 листопада 2016 року відбулися після того, як їх атакували праві члени "Правого сектора" і "Азову". Звичайно, той марш і на честь анархіста Махна, був заборонений, мабуть, частково через імовірний конфлікт, враховуючи, що крайні праві відкрито поклялися запобігти акції.

Чому російська провокація?

Якщо у СБУ є докази такої роботи для Росії або плани повалення конституційного ладу в Україні, вони повинні їх представити, оскільки звинувачення, як мінімум, у відношенні двох хлопців з Криму, активісти, що знають обвинувачених, зустріли презирливим глузуванням з прав людини.

Глава Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник охарактеризувала заяви СБУ про кримських активістів Дениса Мацолу та Максима Осадчука стилем і манерою подання матеріалів, як і в російських ЗМІ, контрольованих Кремлем. Вона каже, що для неї і її колег, які активно збирають докази агресії Росії і порушень прав людини в Криму, було шоком бачити оголошення СБУ, ніби воно було скопійовано зі звітів ФСБ.

Ніяких фактів, ніяких юридичних термінів і, звичайно ж, немає конкретних прикладів, каже вона, просто пропагандистські формулювання і висловлювання ненависті з такими термінами, як "замовлені кремлівськими пропагандистами" і "радикалами".

Якщо це ігнорувати, таке зловживання може привести до того, що будь-які протести чи невдоволення державною політикою отримуватимуть штамп "на замовлення представників держави-агресора". І будь-яка критика, кваліфікуватиметься як "дестабілізація політичної ситуації в регіоні".

Ця ситуація викликала занепокоєння серед громадських активістів, таких як Максим Буткевич, Олександра Дворецька та Алім Алієв, з АРКСОС.

Максим Осадчук і Денис Мацола добре відомі всім кримським громадським активістам. Вони брали участь в заходах Кримського "Євромайдану" і у протестах проти вторгнення Росії. Максим ідеологічно близький до свого друга Олександра Кольченка, який був заарештований разом з кінорежисером Олегом Сенцовим і двома іншими супротивниками російської окупації. Обидва були засуджені на Росії -Кольченко отримав 10 років, і Сенцов - 20 років. Вони визнані на міжнародному рівні політв'язнями. Осадчук і Мацола брали активну участь у всіх протестах на підтримку Кольченка, Сенцова та інших українських політичних в'язнів в Криму і Росії. Максим Осадчук провів рік, захищаючи Україну на Донбасі в складі батальйону "Айдар".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"