"Чисте небо-2018": Як українська та американська авіація Росію лякатиме

Незабаром Україні випаде нагода не лише похизуватись власними пілотами-асами, але й "потестити" американські військові літаки

"Чисте небо-2018": Як українська та амер…

Фото – Міністерство оборони України

Осінь – пора міжнародних військових навчань. Україна на Львівщині відпрацьовувала оборону від Росії, Росія на Далекому Сході тренувалась нападати на цивілізований світ, Румунія з Україною на Дунаї вчилися разом протистояти Росії, а НАТО в Норвегії готується тренуватись захищатись від Росії.

Звісно, список цей далеко не вичерпний. Зокрема, в середині жовтня цього року в Україні очікується найбільше міжнародне авіаційне навчання в історії незалежної України – "Чисте небо-2018". Очікується, що у навчанні буде задіяно понад 40 літальних апаратів, десятки зенітних ракетних комплексів і засобів радіо-технічних військ (РТВ), а також сотні військовослужбовців з України та майже з 10 країн НАТО.

Ідея цього військового форуму зародилася у 2011-му році, коли напередодні чемпіонату Європи з футболу "Євро-2012" Україна і Польща провели представницьке військове авіаційне навчання "Безпечне небо-2011". Тоді у ньому взяли участь, окрім українських та польських пілотів тактичної авіації, й американські авіатори з реальним бойовим досвідом.

Відпрацьовані тоді елементи дали змогу повною мірою убезпечити європейське футбольне свято від потенційних загроз із повітря, а ще дали нашим льотчикам чималий досвід співпраці зі своїми західними колегами. Тому, за першої ж нагоди було вирішено повернутися до ідеї відновлення проведення таких навчань.

Нагода випала у 2017-му році у Вінниці під час зустрічі командувачів Повітряних сил ЗСУ генерал-полковника Сергія Дроздова та Повітряних сил Національної гвардії штату Каліфорнія бригадного генерала Клея Гаррісона.

Американський генерал тоді зазначив, що військові НАТО добре знають про високий патріотичний дух і значний бойовий досвід українських льотчиків, але їм важливо знати також і реальний потенціал та можливості Повітряних сил ЗСУ та вміти ефективно взаємодіяти під час виконання спільних завдань.

В Міністерстві оборони України кажуть, що спочатку цей військовий авіафорум планувався у форматі дво- або тристороннього навчання, але з часом про своє зацікавлення взяти в ньому участь заявили й інші країни і він розрісся до десятка країн-учасниць.

У США вже заявили, що планують відправити на ці навчання близько 450 співробітників з військових баз у Штатах та Європі. З них у навчанні братимуть участь близько 250 чоловік, у тому числі пілоти та супровід, а решта гратиме роль підтримки.

Вже відомо, що американські підрозділи будуть представлені винищувачами F-15C Eagles (бойові) і транспортними літаками C-130J Super Hercules з числа каліфорнійського підрозділу Нацгвардії, повітряним заправником Boeing KC-135 Stratotanker з Нацгвардії Іллінойсу, винищувачами F-15D Eagles (навчально-бойові) з військової бази в Англії і розвідувально-ударними БПЛА MQ-9 Reaper з військово-повітряної бази в Польщі. Інструкторів повинна надати Національна гвардія Пенсильванії.

MQ-9 Reaper. Фото – Military.com

Крім цього американцями заплановано залучити кілька додаткових підрозділів з Каліфорнії, Меріленду, Огайо, Нью-Йорка, Аляски, Вашингтону та інших баз у Європі.

З українського боку заплановано залучити близько 20 літаків різних типів, вертольоти й БПЛА. Також стаціонарні та мобільні радіолокаційні підрозділи й мобільні вогневі групи підрозділів ППО.

Також уже відомо, що польські та румунські учасники братимуть участь у навчаннях на літаках F-16C Fighting Falcon.

Усього ж в "Чистому небі-2018" візьмуть участь близько 950 військовослужбовців з України, США, Бельгії, Данії, Естонії, Нідерландів, Польщі, Румунії та Великої Британії.

Навчання відбудеться головним чином на авіабазі у Старокостянтинові Хмельницької області, а також на інших аеродромах, переважно у західній частині України і на території Польщі та Румунії.

Під час навчання заплановано відпрацювати дії з авіаційного прикриття та авіаційної підтримки, реалізувати спільні завдання з десантування вантажів та особового складу, забезпечення їх прикриття як удень, так і вночі, супроводу операцій із пошуку та порятунку особового складу, а також виконати завдання з аеромедичної евакуації тощо.

За задумом організаторів, "Чисте небо-2018" сприятиме безпеці в Східній Європі і дасть змогу підвищити рівень підготовки екіпажів Повітряних сил ЗСУ у виконанні тактичних завдань у новому для себе середовищі, а також досягнути принципово нового та якісного рівня сумісності з повітряними силами збройних сил США та інших країн-членів НАТО під час спільних повітряних операцій.

Також не варто ігнорувати той факт, що рано чи пізно Україні доведеться модернізувати свій військово-повітряний флот, адже МіГ-29 і Су-24, які все ще перебувають на озброєнні ВПС ЗСУ, мають по 30 і 40 років відповідно і вже відживають своє як в технічному плані, так і в технологічному. А так як власних бойових літаків Україна не виробляє і навряд чи у найближчому майбутньому візьметься за цю справу, тому альтернативи американським F-15 і F-16, за великим рахунком, і не має. І в цьому контексті "Чисте небо-2018" буде гарною нагодою для українських пілотів ознайомитись з майбутніми своїми бойовими машинами.

Читайте також: Коли Україна "пересяде" на літаки-винищувачі F-15.

F-15C Eagles, фото – Military.com

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook