Батальйон імені Шейха Мансура: Чому можуть депортувати підсанкційних чеченських добровольців

Чеченський добровольчий батальйон імені Шейха Мансура останніми тижнями не сходить зі шпальт українських ЗМІ

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Батальйон імені Шейха Мансура: Чому можу…

Як відомо, 14 травня 2021 року під рішення РНБО про застосування санкцій проти так званих "ворів у законі" потрапили четверо бійців чеченського батальйону імені Шейха Мансура, які, за свідченнями ветеранів АТО, брали участь у реальних боях в 2014-2016 роках. Нардепи Ахтем Чийгоз і Андрій Шараскін повідомили імена бійців – це Муслім Ідрісов (начальник штабу батальйону), Салман Сайнароєв, Умхан Автаєв і Мансур Мовсаєв.

За що потрапили під санкції добровольці з чеченського батальйону 

Подія помітно сколихнула українське суспільство, адже чеченцям загрожує депортація на Росію, що з одного боку становить пряму загрозу їхньому життю, а з іншого – виглядає відвертою зрадою з боку української влади стосовно тих, хто проливав за неї кров.

Зокрема, колишній очільник "Правого сектору" Дмитро Ярош вимагав звільнити чотирьох чеченців, які воювали на Донбасі за Україну. А нардепка Олександра Устінова навіть ініціювала закрите засідання Правоохоронного комітету Верховної Ради з цього питання.

3 червня народні депутати під час засідання Верховної Ради звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням розглянути на засіданні РНБО виключення бійців добровольчого батальйону ім. Шейха Мансура зі списку санкцій. 

Натомість голова РНБО Олексій Данилов заявив, що випадкових людей у списках немає, один із даної четвірки "причетний до пограбування ювелірного магазину у Києві там, де вбили охоронця", ще один у СІЗО, проти третього і четвертого відкриті карні справи. 

У побратимів з батальйону інша інтерпретація. 

"Салман (Сайнораєв – ред.) по явно сфабрикованій справі про пограбування магазина просидів рік в СІЗО, нічого не довели. Тепер ось намагаються реанімувати ту справу.  Нашого начальника штаба Мусліма Ідрісова притягують за незаконне зберігання зброї, колись вилучили ствол у нього", – прокоментував "Кавказ.Реалії" командир батальйону Муслім Чеберлоєвський

Зазначимо, що цей чеченський батальйон не вперше потрапляє в подібні ситуації. Більше того – раніше справа навіть доходила до депортації…

Батальон імені Шейха Мансура: Де вони воювали і хто вони

14 жовтня 2014 року президія суспільно-політичного руху "Вільний Кавказ" заявила про створення батальйону для участі у війні на сході України. Цей батальйон став другим, після раніше сформованого батальйону ім. Джохара Дудаєва, який добре себе зарекомендував під час війни на Донбасі і отримав схвалення та підтримку з боку української влади.

Безпосередньо у бойових діях батальйон брав участь у боях за Широкине – невеличке селище на березі Азовського моря, яке стало своєрідним східним щитом Маріуполя. Саме там вдалося зупинити наступ російської армії восени 2014 – взимку 2015 року.

У 2015 році українська влада почала процес інтеграції добровольчих батальйонів до лав ЗСУ, Нацгвардії і підрозділів МВС. Однак цей процес рухався досить складно.

Так, у жовтні 2018 року вітчизняні ЗМІ писали, що на передовій лінії в зоні бойових дій на Донбасі знаходяться близько 200 незареєстрованих добровольців, які так і не вступили до лав офіційних силових структур МВС чи Нацгвардії. Серед них називали бійців ДУК ПС, УДА та пов'язаного із останньою добровольчого батальйону імені Шейха Мансура.

Однак, у вересні 2019 року бійці батальйонів ім. Шейха Мансура, ОУН та 8-го батальйону Української добровольчої армії офіційно передали залишки своєї зброї Національній поліції. Як видно з відео – арсенал сформувався досить пристойний.

Скандали, пов'язані з батальйоном імені Шейха Мансура

Як уже зазначалося, скандали з бійцями батальйону траплялися й раніше.

Так, 16 січня 2017 року під час нічного патрулювання в центрі Києва на вулиці Басейній був зупинений автомобіль Mercedes ML з грузинськими номерами, який за описом був схожий на автомобіль грабіжників. При огляді з'ясувалося, що автомобіль не той, однак у водія, громадянина Грузії, виявили два пістолети Glock і Стєчкіна з бойовими патронами. Один з чоловіків пред'явив посвідчення розвідника добровольчого батальйону імені Шейха Мансура, виписане на ім'я Тимура Махаурі.

За трагічним збігом обставин, цей самий Тимур Махаурі загинув 8 вересня 2018 року також у центрі Києва. Під його автомобіль підклали вибухівку. Тоді ж з'ясувалося, що Махаурі мав кримінальне минуле і був особистим ворогом голови Чеченської республіки Рамзана Кадирова.

Читайте також: Чорне і біле. Тимур Махаурі

Крім цього, у червні 2018 року у Миколаєві взяли під арешт за статтею про незаконний обіг наркотичних засобів Мовла Тімарова, який у 2015-2017 роках воював на Донбасі у складі даного батальйону. Щоправда, арештували його за екстрадиційним запитом Росії по лінії Інтерполу, однак після того, як розібрались у ситуації, екстрадиційний арешт зняли і екс-бійця випустили на свободу.

Менше пощастило іншому бійцю батальйону імені Шейха Мансура – Тимуру Тумгоєву. 12 вересня 2018 року Генеральна прокуратура України екстрадувала його до Російської Федерації за запитом ФСБ. За словами тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, Тумгоєва звинувачували в приналежності до терористичного угруповання "Ісламська держава", докази чому надали також США і Ізраїль. До того ж Луценко заявив, що попри гучні заяви окремих персонажів, за два роки розслідування цієї справи Генпрокуратура не отримала жодних доказів участі його в АТО.

Позитивні моменти

Разом з тим варто відзначити, що бійці батальйону імені Шейха Мансура відзначились і в позитивному ракурсі.

Так, у червні 2019 року бійці чеченського батальйону Шейха Мансура евакуювали зі зруйнованого Широкиного колекцію творів місцевого художника-графіка Віктора Павлюка, яку вважали втраченою. З'ясувалося, що боєць з позивним Пікассо, який до війни був художником, розпізнав у розкиданих об'єктах художню цінність і ініціював порятунок колекції. Протягом року він збирав і ховав від вибухів художні роботи, щоб евакуювати твори із зони бойових дій.

У супровідному листі чеченські бійці зазначили, що згідно з шаріатом вони не можуть торкатися зображень людини – це суперечить їхній релігії. Однак, члени батальйону врятували надбання на знак поваги до України та її культури, розуміючи, яку художню та історичну цінність становлять евакуйовані твори.

Колекція картин художника-графіка Віктора Павлюка

Як бачимо, не все так однозначно з цим батальйоном. З одного боку, він покрив себе славою у боях на Донбасі проти російських окупантів і відзначився порятунком українських культурних цінностей. А з іншого боку, при більш детальному розгляді з'ясовується, що окремі бійці батальйону мають кримінальне минуле. Щоправда, це не є особливістю саме чеченського батальйону – подібні випадки трапляються чи не у всіх добробатах, і не лише в Україні.

Що стосується чотирьох добровольців, які фігурують у санкційних списках РНБО, то їхнє становище дуже непевне і справа таки може завершитися депортацією.

Читайте також: Громадянство для іноземних захисників: Чого не врахували в новому законопроекті

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme