Чорне і біле. Тимур Махаурі

Depo.ua представляє авторський проект "Чорне і біле"

Чорне і біле. Тимур Махаурі…

Це проект-дискусія, що складається з матеріалів, у яких немає істини, а є лише дві протилежні точки зору – і ваша оцінка. Матеріали побудовані за принципом шахової партії: хід чорних –це негативна характеристика людини, події чи ситуації, а хід білих – відповідно, позитивна характеристика.

Одразу попереджаємо: автори не завжди поділяють точку зору, яку висвітлюють. Хто грає чорними, а хто білими – вирішується кожного разу по ситуації.

Першою у нашому проекті буде дискусія довкола персони загиблого днями у центрі Києва Тимура Махаурі. Сьогодні чорними грає Володимир Миленко, а білими – Руслан Рудомський.

Хід чорних: У "Махаурі" (беремо це прізвище в лапки, бо воно, як виявилося, ним не є; це не більше ніж прикриття – до речі, ось вам і перший мінус) дуже негативний кримінальний бекграунд. Не сьогодні і не у нас було написано про нього як про кілера. Чи просто убивцю, в чому різниця мінімальна. В Туреччині його знають якраз як фігуранта відразу низки справ, у яких йдеться про убивства.

Деякі грузинські ЗМІ навіть писали, що він працює чи то на ФСБ, чи то на грузинські спецслужби (часів Саакашвілі). З ФСБ все зрозуміло, це нам аж ніяк не друзі – але й робота на спецаків навіть нібито дружньої нам країни є скоріше обтяжуючою обставиною.

Хід білих: Справді, в турецькій пресі легко можна нагуглити інформацію про начебто кримінальне минуле Махаурі (писатиму без лапок, тому що на це прізвище існують документи, значить воно з юридичної точки зору справжнє). Більше того: Махаурі був затриманий у грудні 2012-го року турецькими силовиками за підозрою у ряді вбивств на території Туреччини прихильників лідера "Імарата Кавказу" Доку Умарова і кілька років він провів під вартою.

Але також є інформація, що у 2014-му році турецький суд виправдав Тимура Махаурі і відпустив на всі чотири сторони, після чого він цілком легально прибув в Україну і вступив до лав "Чеченського батальйону імені шейха Мансура". А раз суд виправдав – то і мови нема про що вести.

Хід чорних: Крім всього іншого, "Махаурі" приписують вбивство Шаміля Басаєва – на той момент лідера антиросійського чеченського спротиву. Пишуть, що "Махаурі" навіть сам у ньому зізнавався. Якогось практичного значення зараз ця інформація, звісно, не має. Хоча... Правило "Один раз - не п... ФСБ" тут не грає.

Хід білих: Пишуть різне. Зокрема є версія, за якою Махаурі зізнався лише у тому, що це він пригнав Шамілю Басаєву той зловісний "Камаз" зі зброєю, в якому від закладеної вибухівки і загинув Басаєв 10 червня 2006-го року. Тому, цілком логічно, що підозра впала на нього. Однак Махаурі цілком могли і підставити ті ж російські спецслужби – він міг не знати про те, що в цей автомобіль було закладено вибухівку. До речі, саме на цій версії наполягають його бойові побратими.

Хід чорних: Переходимо до справ українських. Так, у Махаурі ще в січні знайшли посвідчення одного з добробатів. Але історія російсько-української війни вже не раз демонструвала нам, що в цих парамілітарних організаціях дуже легко "прописатися". Особливо 2014-го року, коли ситуація для України висіла на волосині, і було не до прискіпливої перевірки кожного бажаючого. Використати таку нагоду, щоб отримати в руки умовно легальну вогнепальну зброю – було раз плюнути.

Мало того, "Махаурі" затримали в Києві із незареєстрованою зброєю. Ким би ти не був на фронті – тут мирне місто. І інші закони. Або ти дотримуєшся їх, або…

Хід білих: Дійсно, в січні 2017-го року Тимура Махаурі випадково зупинили поліцейські (його машина виявилася схожою на машину грабіжників, яку переслідували копи) і виявили у нього два пістолета у кобурі. Дозволу на зберігання цієї зброї у нього не було, тому Тимура було затримано за відповідною статтею.

Однак, давайте будемо відвертими: два пістолета – це не повний багажник автоматів і не кілька гранат в рюкзаку, які час від часу знаходять у деяких АТОшників правоохоронні органи. Крім цього не варто забувати, що чеченці, які воюють на стороні України, піддаються шаленому тиску і переслідуванням як з боку російських спецслужб, так і з боку кадирівців. На них буквально полюють (той же Махаурі до цього пережив два замахи на території Грузії), тому заходи самозахисту за таких обставин можуть бути виправдані. До того ж українські спецслужби, як показують події останніх років, не можуть вберегти навіть своїх співробітників, не кажучи вже про інших.

Хід чорних: І ще одне. За неофіційною інформацією, "Махаурі" був мало не кримінальним авторитетом і одним із очільників етнічної (чеченської) мафіозної структури. Нагадаю, що він не є громадянином України. Ні, мова не про ксенофобію, а про те, що його – на відміну від громадян України – можна було б і депортувати за місцем видачі паспорта (в Грузію).

Тут своєї злочинності стільки, що Авакову і компанії треба пахати 25 годин на добу, аби вичистити ці авгієві стайні. Так ще й іноземна допомагає. Чи не простіше було б відправити їх туди, де їхня "паспортна" батьківщина – хай з ними розбираються ті, чиїми громадянами вони є?

Дивись, і топ-модель там залишилася цілою і неушкодженою. Звісно, вона сама зробила свій вибір – але навряд чи думала про те, що він включає в себе і бомбу в машині.

Хід білих: А за офіційною інформацією, після того затримання з незаконною зброєю у січні 2017-го, Махаурі постав перед судом і навіть отримав умовний вирок. Умовний, тому що визнав свою провину і погодився співпрацювати зі слідством.

Я думаю не варто пояснювати: наскільки цінним був цей персонаж, враховуючи його антиросійське минуле, для українських силовиків? О то й добре.

Підсумок

Чорний: Ніяка участь в АТО не дає права возити зброю в мирному місті, не кажучи вже про усе інше. А іноземних злочинців треба депортувати на батьківщину (чи де їх там очікують), якщо вже є така можливість.

Білий: Поки триває війна (незалежно від того, як вона офіційно називається), принцип "ворог мого ворога – мій друг" має право на існування. Особливо коли цей спільний ворог в рази сильніший за нас і самотужки у нас з ним впоратись шансів немає. А з різного роду чутками треба поводитись дуже обережно – далеко не всьому можна вірити. Особливо в часи інформаційної війни.

Нагадуємо: пишіть в коментарях – хто, на вашу думку, був переконливішим сьогодні – білі, чи чорні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme