Порядок денний при Байдені: Чим Україна може зацікавити США

Першим пріоритетом зовнішньої політики України має стати вихід із конфліктів з країнами-сусідами з подальшим виходом на двосторонні та багатосторонні формати співробітництва

Про це йдеться в доповіді "США і Україна: порядок денний при Байдені", презентованій Українським інститутом майбутнього (УІМ), передає Depo.ua.

Наголошується, що Україна може запропонувати США відразу кілька регіональних проектів:

1. Газ.

З огляду на те, що проекти LNG в нашій країні впираються в позицію Туреччини і, як наслідок, обмеження в постачаннях морем, найбільш логічним для країни було б проводити політику залучення американських видобувних компаній у розвідку та видобуток природного газу на території України, а також використання української ГТС для транзиту й зберігання газу.

2. Східна Європа є імпортером нафти.

Україна може стати ініціатором програми більшого завантаження цього напрямку американською (або союзників США) нафтою з подальшою переробкою на НПЗ Європи. Так нафтовидобувні компанії США отримують ринок збуту (Україна, Білорусь, "Тримор'я"). Україна ж отримує транзит і зменшення залежності від імпорту нафтопродуктів.

3. Енергетика.

Україна експортує електроенергію в Європу з Бурштинської станції. Є проекти завершення двох блоків Хмельницької АЕС з перспективами експорту на західному напрямку. Є сенс вести переговори про участь України у створенні енергетичної системи "Тримор'я", можливої ​​добудови блоків АЕС (або в будівництві нових) за американські кредитні кошти.

Другий напрямок – продовження роботи щодо заміни російських паливних збірок американськими на діючих атомних станціях.

4. Транспортна інфраструктура і порти.

Україна лежить поза основними транспортними коридорами для американських товарів, але може стати важливою частиною загальної транспортної системи "Тримор'я". Для цього варто інтенсифікувати діалог зі створення регіональних транспортних коридорів. І вже з таким функціоналом (або його перспективою) залучати американські інвестиції в будівництво доріг, залізниць магістралей, у порти.

Варто окремо згадати про Молдову і Придністров'я. Про вирішення питання контрабанди, а також створення транспортної інфраструктури між країнами. На думку експертів, посилення взаємодії з Румунією для вироблення узгодженої зовнішньої політики щодо Придністров'я є одним із проектів, які підсилюють наші позиції.

Зазначається, що оскільки білоруська політична криза має затяжний характер, а також з огляду на складний характер відносин Білорусі з Польщею та Литвою, Україна може стати посередником в такому діалозі. Експерти УІМ вважають, що це підсилює нашу суб'єктність у регіональній політиці.

Окрім того, згідно з інформацією УІМ, існують напрямки, де помітний безпосередній інтерес США:

1. Україна має 20% світових запасів титану.

Американський Boeing (в тому числі його підрозділи, які займаються виробництвом військової та космічної техніки) залежить від титанових поставок із Російської Федерації. Будівництво заводу з виробництва такого типу сировини лежить в області американських і українських інтересів. Гальмує ж цей проект слабкість інституцій та низький темп реформ.

2. Продовольство, або зерновий ОПЕК.

Україна і США – найбільші світові експортери кукурудзи. По пшениці Україна, Канада і США охоплюють понад 40% світового ринку. При цьому на зовнішніх ринках (наприклад, Китай) ми, найімовірніше, виступаємо як конкуренти. Експерти зазначають, що цілком логічним виглядала би пропозиція України щодо створення системи підтримки цін на світових ринках, а також щодо американських інвестицій у своє сільське господарство.

3. Кібербезпека – одна з ключових тем нової економіки.

Україна має необхідний потенціал для того, щоб запропонувати свою територію для створення "полігонів апробації технологій захисту інформації" – спеціальних ізольованих зон, на яких відпрацьовуються механізми відбиття атак на інформаційну інфраструктуру держав або корпорацій.

Також в УІМ наголосили на важливості питання цінностей та успіхів у реформах.

Експерти вважають, що, з огляду на сьогоднішню політичну ситуацію, Україна навряд чи зможе запропонувати швидкі успіхи в судовій реформі, боротьбі з корупцією або в посиленні державних інститутів.

З іншого боку, без зрозумілих і незмінних правил ведення бізнесу на прихід серйозного інвестора розраховувати не доводиться.

Одним із варіантів виходу може стати створення спеціальної фінансової зони – анклаву британського права, який буде захищати інвестиції американських (і не тільки) інвесторів.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Зеленський чекає, нібито Байден допоможе йому з Донбасом.

Читайте також: Зміна голови уряду, зрив вакцинації і Байден: Головні українські політичні інтриги 2021 року

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme