МакМастер пішов: Навіщо Трампу "токсичний" радник Болтон

Президент США Дональд Трамп оголосив про відставку свого радника з питань національної безпеки генерала Герберта МакМастера

МакМастер пішов: Навіщо Трампу "токсични…

Замінити Макмастера на посаді має досвідчений дипломат, республіканець Джон Болтон. Дональд Трамп анонсував такі зміни в четвер у Твіттері.

При цьому, МакМастера не звільняють - він йде за власним бажанням. Трамп похвалив його за понад 30-річну службу США. Новий радник Джон Болтон має розпочати роботу в Білому домі 9-го квітня.

Відхід МакМастера не є чимось несподіваним. Після того, як 13-го березня був звільнений глава Держдепу Рекс Тіллерсон, замість якого прийшов Майк Помпео, це було лише питанням часу. Погляди МакМастера, як і в Тіллерсона, не дуже співпадали з баченням Трампа. Зокрема, МакМастер вважав докази російського втручання у президентські вибори 2016 такими, що не піддаються сумнівам, за що був розкритикований президентом. Окрім цього, МакМастер виступав за силовий сценарій вирішення кризи з Північною Кореєю. Між іншим, як і новий радник Джон Болтон, котрий публічно говорив про сумісну, разом з Ізраїлем, військову операцію проти іранських ядерних об'єктів, а також діалогу з КНДР із позиції сили.

Також Трамп віддалився від МакМастера, коли приймав рішення надіслати більше військ в Афганістан. Президенту США не подобався жорсткий стиль радника, який був далеко не першим претендентом на цю посаду в свій час. Першим вибором Трампа був Майкл Флінн, який був звільнений через 24 дні через те, що брехав про свої зв'язки з російським послом Кисляком. Сьогодні Флінн є фігурантом розслідування "розійського сліду" Роберта Мюллера. Замість Флінна президент розглядав кандидатуру Роберта Харварда, виконавчого директора Lockheed Martin. Але той відмовився.

Пошук продовжувався і завдяки Джону Маккейну, Джиму Меттісу та сенатору Тому Коттону 20-го лютого 2017-го був призначений радником Герберт МакМастер, який влаштовував і республіканців, і демократів. Але не склалося з президентом.

Роль Болтона

Джон Болтон - досвідчений дипломат, який працював ще з Бушем-молодшим. З 2001 по 2005 рік він був заступником держсекретаря з контролю за озброєннями. Займався питаннями зброї масового знищення і був ключовою людиною, оскільки вся справа адміністрації Буша проти Саддама Хусейна будувалася якраз на наявності в нього хімічної, біологічної та ядерної зброї. Болтон наполягав на тому, що в Хусейна вона є. Після того, як Буш в 2002-му назвав КНДР, Ірак та Іран "віссю зла", Болтон підкреслював, що це не просто риторика. Окрім цього, він запевняв, що в Куби є програма біологічної зброї, але помилився і вляпався у скандал.

Його критикували за те, що він жорстко поводиться з персоналом і "знищує" незгодних із ним, зриваючись на крик. Під час роботи послом США в ООН в 2005 – 2006 роках, він постійно критикував організацію, чим лише налаштовував проти США союзників. Конструктиву ж в роботу ООН він не вніс і заслужив репутацію досить токсичної особи, так само, як і в Білому домі. Після відставки в 2006-му він осів на Fox News, залишаючись авторитетним експертом.

В адміністрації Трампа основне завдання Болтона стосуватиметься Ради національної безпеки, куди надходять пропозиції з Пентагону, Державного департаменту та інших установ. Болтон представлятиме президенту стратегічні оцінки високопоставлених чиновників, запропонує своє бачення, а потім передасть остаточне рішення Трампа агентствам і працюватиме над його втіленням в життя.

Іншими словами, завдання Болтона - керувати інформацією, яка надходить до президента, а потім представляти чітку і точну оцінку того, що відбувається і як реагувати на неї.

Важливо тут те, що у випадках з Тіллерсоном та МакМастером з Білого дому йдуть ті, хто дивився на політику не так, як Трамп. Новий очільник Держдепу Майк Помпео дуже подібний і залежний від Трампа. Болтон переслідує інакодумство ще з часів роботи у Буша-молодшого і займатиметься критикою тих, хто буде не згоден з ним та президентом. З одного боку, такі дії пришвидшать відтік кадрів, а з іншої - посилять позицію президента. Втім, Болтон якраз є тим кадром, який лише посилить нестабільність у Білому домі, що і без того існує. І якщо вони з Трампом зійдуться у питаннях скасування ядерної угоди з Іраном, то по КНДР така спільна позиція лишається під питанням.

Болтон і Росія

Новий радник з нацбезпеки вважається яструбом і постійно виступає за жорстку відповідь Росії. У ролі експерта він наполягав на відміні договору про Стратегічне скорочення озброєнь, який вступив в силу в 2011-му. В 2013-му радив адміністрації Обами після відмови росіянами передати Сноудена, робити Путіну боляче, ну зустрічатися з ним. Після початку війни в Україні Болтон попереджав Трампа, що Путін йому постійно бреше, вести переговори з Росією - ризиковано, а також звинувачував Росію в отруєенні Скрипаля. Щодо втручання Кремдя у вибори говорив, що це напад на конституційну систему США.

Тут сюрпризів не буде і позиція Болтона стосовно Росії залежатиме від політики Трампа. В одному з останніх ефірів Fox News він сказав: "Навіть не знаю, скільки статей і коментарів написав і зі скількома промовами виступив за свою кар'єру, я дав безліч інтерв'ю, більшість з них, ймовірно, на телеканалі Fox за останні 11 років. Все це знаходиться у вільному доступі, я ніколи не соромився своїх поглядів, але, чесно кажучи, те, що я говорив під час особистої зустрічі, зараз вже в минулому, принаймні буде з 9 квітня. Зараз найважливіше - те, що говорить президент, і те, які поради я йому даю". Так чи інакше, відкритої критики Москви, якої від Трампа майже не було, найближчим часом навряд чи з'явиться. Але вона можлива, коли прийде час.

На політику США в Україні призначення Болтона ніяк не вплине. Вона залишиться антиросійською.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme