Знайомий Порошенка: Чим "яструб" Помпео на чолі Держдепу допоможе Україні

Новий Держсекретар США, екс-голова ЦРУ Майк Помпео - відомий "яструб", який жорсткіший у багатьох питаннях, ніж Тіллерсон

Знайомий Порошенка: Чим "яструб" Помпео…

Кадрові перестановки Дональда Трампа б'ють рекорди в США. Американська преса пише, що за цього президента 43% топ-посад в Білому домі зазнали кадрових змін і цим він переплюнув навіть Рональда Рейгана. Але звільнення Рекса Тіллерсона, яке пророкували ледь від початку його роботи Держсекретарем трохи більше року тому, викликало здивування. Зокрема тому, що замість нього Держдеп очолить Майк Помпео - юлизький до Трампа вже екс-голова ЦРУ. А на його місце в "розвідці" прийде шпигунка Джина Гаспел, відома тим, що нібито керувала допитами підозрюваних у тероризмі людей у в'язниці ЦРУ в Таїланді, де застосовувалися тортури.

Ці зміни ще має підтримати Сенат. Втім, преса вже активно обговорює роботу Помпео і подальшу кадрову чистку. Мовляв, дуже скоро будуть звільнені радник з нацбезпеки Макмастер та голова адміністрації Келлі.

Втім, для нас набагато цікавіше, якою буде робота Майка Помпео. Бо від Рекса Тіллерсона ми чули, що "Україні немає змісту боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає власну душу від корупції".

Пампео і Трамп

Майк Помпео за свої 14 місяців на посаді керівника ЦРУ встановив тісні зв'язки з Дональдом Трампом. Він проводив брифінги розвідки і давав поради щодо того, яка національна та міжнародна проблема безпеки є найбільш помітною на тижні.

"Я вже давно працюю з Майком Помпео. Ми завжди на одній хвилі. Відносини були дуже хорошими. Він той, хто мені потрібен в якості державного секретаря", - хвалив його Трамп.

Щодо Росії позиція Помпео досить неоднозначна. З одного боку, він - "яструб", який завжди зазначав, що Москва є однією з головних загроз нацбезпеці. Виступаючи на форумі з питань зовнішньої політики у Вашингтоні в жовтні 2015 року, Помпео сказав, що президент Росії Володимир Путін "близький до зміни геополітичного майбутнього" і критикував адміністрацію Обами за те, що вона не стала більш жорсткою по відношенню до Росії.

Втім він спотворював оцінку російського втручання у президентські вибори. Мовляв, Росія не вплинула на їхній остаточний результат. Цим він намагався захистити Дональда Трампа і пішов всупереч розслідуванню спецпрокурора Мюллера. Хоча насправді у доповіді розвідки за 6 січня, з якою виступав Помпео, говорилося: "Ми не оцінили вплив російської діяльності на результат виборів 2016 року".

Трамп, як відомо, хоче покращити стосунки між США та Росією. І Помпео, який розділяє чимало поглядів президента, чим не міг похизуватися Тіллерсон, може не бути настільки принциповим.

У Помпео і Трампа спільний погляд на Іран. Новий голова Держдепу критикує ядерну угоду і підтримує її скасування. Також він захищав ЦРУ і застосування тортур щодо терористів у часи Буша-молодшого - привіт Джині Гаспел.

Також Помпео підтримує Трампа у поглядах на ІДІЛ з "Аль-Каїдою", яких він вважає одними з головних загроз для США. І навіть критикував Обаму за те, що екс-президент не хотів визнавати загрозу "радикального ісламістського тероризму".

Окрім цього, новий голова Держдепу підтримує силову позицію щодо КНДР і вже заявляв, що жодних поступок не буде навіть у випадку переговорів Трампа з Кім Чен Ином.

Помпео є одним із небагатьох, з ким Трамп щоденно обговорював проблеми нацбезпеки. Окрім цього, новий держсекретар є своїм у Конгресі, на відміну від Тіллерсона, у якого не було політичного бекграунду.

Що з Україною

Для України ключовим моментом є незмінність зовнішньої політики США щодо Росії.

Як зазначає старший науковий співробітник Атлантичної ради Андерс Ослунд, Помпео має більш жорсткі погляди на Росію, а тому політика США щодо Кремля не зміниться. Як і не зменшиться підтримка України.

Його підтримує Адріан Каратницький з Атлантичної ради: "Він буде підтримувати санкції і активізовуватиме зусилля по зміцненню безпеки України, підтримуючи прагматичний підхід до реформ. Ви не почуєте від нього таких дурниць, як від Тіллерсона: "Для України є недоцільним боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу від корупції". Він знає, що виживання України має головне значення і що війна з корупцією - це бажаний кінець, до якого треба йти, не дестабілізуючи країну в хвилі протестів і цинізму".

Також відомо, що Майк Пампео знайомий і добре співпрацює з українським президентом Петром Порошенком, очільником МЗС Павлом Клімкіним, а також головою СБУ Василем Грицаком. І виступає за підтримку стабільності в Україні як фундаменту для успіху у боротьбі з Росією. А це додає оптимізму, бо розхитати нашу країну зсередини Кремлю буде важче.

Помпео цілком підтримуватиме впровадження нових санкцій проти Росії. Втім, існує загроза, що він не є занадто самостійним гравцем. І його поведінка залежатиме від того, на що налаштований президент США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme