Критик Путіна пішов: Чому Мей втратила яструба Джонсона

В британському уряді розгорівся справжній скандал через Brexit

Критик Путіна пішов: Чому Мей втратила я…

Голова британського МЗС Борис Джонсон - відомий критик Росії та Путіна - пішов з посади і написав публічний лист прем'єру Терезі Мей, в якому пояснив причину такого кроку. Там Джонсон приділив увагу питанню Brexit, пояснивши, що країна втрачає історичний шанс виходу з ЄС: "Ми справді прагнемо до статусу колонії".

Джонсон був одним із тих, хто виступав за "жорсткий Brexit" або "канадську модель". За цим принципом відносини між ЄС та Великою Британією мають регулюватися міжнародним правом, а не законодавством Євросоюзу. Велика Британія змогла б обмежити іміграцію. Такий варіант означав би, що Британія буде окремою країною, яка співпрацює з ЄС.

Тереза Мей вважає, що потрібен так званий "м'який Brexit" - зберегти для Британії доступ до єдиного ринку Європи не будучи членом ЄС. Ця модель, яку ще називають "норвезькою", означатиме повне прийняття всіх принципів і законів, які працюють в Євросоюзі. Також Британія буде зобов'язана дозволяти вільний потік товарів, людей, послуг і грошей.

Окрім Джонсона за "жорсткий Brexit" виступав "міністр Brexit" Девід Девіс, а також міністр з питань виходу з ЄС Стів Бейкер. Вони так само пішли з уряду в знак протесту проти політики Терези Мей.

В чому проблема

В червні 2016 року у Великій Британії відбувся референдум щодо майбутнього у ЄС: лишатися чи йти.

Прихильники Brexit наводили аргументи, чому країна має вийти з ЄС. Ключовим було те, що їхня країна більше не могла контролювати свої кордони, і що вона вкладала більше грошей в ЄС, ніж отримувала. Вихід з ЄС дозволив би Британії відновити свій суверенітет і економічну незалежність. В підсумку 52% британців підтримали Brexit. Вихід з ЄС має відбутися 29 березня 2019 року. І до цього часу Британія вестиме складні переговори з Євросоюзом.

Тереза Мей прийшла до влади вже після референдуму, але обіцяла захищати інтереси країни на переговорах. Вона вітала в уряді яструбів Brexit Джонсона, Бейкера і Девіса. Втім, за часом розкол в уряді ставав очевидним через вже озвучені розбіжності у поглядах на модель Brexit.

6-го липня Мей збирала кабінет, щоб напрацювати єдину позицію і прийти до компромісу, з чим потім вона піде до ЄС. Засідання тривало 12 годин. Мей вийшла з планом, який нібито був колективно підтриманий. За ним Велика Британія зацікавлена у зоні вільноїторгівлі з ЄС для промислових і сільськогосподарських товарів, зберігаючи свій доступ на європейські ринки і керуватиметься "загальною книгою правил".

Девіс, Джонсон і Бейкер на словах не підтримали такий план, тому і пішли. Вони вважають його занадто м'яким. Джонсон зазначає, що Британія не хоче писати власні закони, а Девіс підкреслює, що країна "забагато віддає".

Як пише The Guardian, після відставки трьох яструбів деякі члени уряду почали кидати виклик Мей, якщо вона не змінить курс. Наприклад, депутат Андреа Дженкінс на питання в одній з ТБ-передач про можливу заміну Мей сказала, що вже, мабуть, таки прийшов час її поміняти.

В свою чергу Девіс зазначив, що він не підтримує лише план по Brexit, але у Мей є його повна підтримка. І закликав представників уряду заспокоїтись.

В будь-якому разі, Мей очікує новий раунд переговорів з ЄС. У Євросоюзі зазначають, що відставки не мають вплинути на їх хід. Втім, нестабільність всередині уряду може завдати несподіваних проблем для прем'єра і її влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme