Кремль повернувся до Сталіна: Чому Путін саджає кримських татар на 17 років

"Боротьба з тероризмом", яка у російських силовиків є евфемізмом для акцій залякування, особливо активно ведеться у Криму

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кремль повернувся до Сталіна: Чому Путін…

Вчора біля будівлі Верховного суду Росії затримали 7 активістів, які прийшли туди з акцією протесту. Сьогодні затриманих - вже 50. Всі ці люди вийшли на акцію в підтримку кримських татар, засуджених на Росії "за підтримку терористів".

Справа в тому, що сьогодні цей суд розглядав апеляцію чотирьох кримських татар, яких засудили за участь у організації "Хізб ут-Тахрір", яка на Росії визнана терористичною.

Ситуація із цією організацією є трохи дивною. Звичайно, її члени підтримують і пропагують ідеї світового халіфату мусульман. Але встановлювати його пропонують виключно мирним шляхом. Жодних доведених фактів участі членів організації в плануванні, підготовці та здійсненні терактів наразі немає.

Тому організація легально працює в більшості країн Європи та у США. А заборонена вона в Німеччині (хоча її учасників на практиці ніхто не переслідує), у Туреччині (там боротись за права всіх мусульман світу має право тільки Ердоган), у деяких країнах Середньої Азії, а також на Росії. А, ще послідовників "Хізб ут-Тахрір" періодично вбивали в Ісламській державі - в ході релігійних диспутів.

На Росії давно і активно борються з "Хізб ут-Тахрір" - хоча злі язики з числа правозахисників неодноразово стверджували, що переслідування представників цієї організації не мають нічого спільного із правосуддям, а жертви цих переслідувань є не терористами - оскільки не планували і не здійснювали жодних терактів, - а є, насправді, радше політв'язнями.

Із моменту анексії Криму переслідування і ув'язнення кримських татар за звинуваченням в участі у "Хізб ут-Тахрір" набули немалого масштабу. І якраз сьогодні Верховний суд Росії розглядав апеляцію на рішення Північно-Кавказького окружного військового суду в Ростові-на-Дону.

Той, окружний військовий "суд" засудив п'ятьох кримських татар до нереального покарання. За фактично недоведену участь в нібито терористичній організації - яка не вчинила жодного теракту - Енверу Мамутову, який був визнаний "організатором осередку Хізб ут-Тахрір" в Бахчисараї, суд призначив термін покарання у 17 років в колонії строго режиму. Іншим фігурантам – Ремзі Меметову, Рустему Абільтарову і Зеврі Абсеїтову, – дісталося 9 років суворого режиму.

І от сьогодні російські судді - вже цивільні, а не військові, із Верховного суду Росії - відновили "справедливість" - як вони собі її побачили.

Мамутову суд зменшив термін відбування покарання на три місяці – з 17 років в колонії строго режиму до 16 років і 9 місяців. Іншим фігурантам – Ремзі Меметову, Рустему Абільтарову і Зеврі Абсеїтову, – з 9 років суворого режиму залишилося всього 8 років і 9 місяців відповідно.

Варто вдуматись - за "організацію осередку", який не факт, що існував в реальності, і який точно не збирався йти далі, ніж розмови про "всесвітній халіфат" увечері на кухні - Енверу Мамутов отримав більше тюрми, ніж за збройний грабіж чи зумисне вбивство.

І подібний вирок - це "нормальна" судова практика в Росії стосовно кримських татар. Менше ніж місяць тому, 18 червня той самий Північно-Кавказький окружний військовий суд засудив іншу п'ятірку терористів на іще більші терміни - Теймур Абдуллаєв отримав 17 років в’язниці, Узеїр Абдуллаєв – 13 років, Рустем Ісмаїлов – 14 років, Айдер Саледінов і Еміль Джемаденов – 12 років. Рустему Ісмайлову, Узеїру Абдулаєву і Емілю Джемаденову суд дав на рік більше, ніж просило звинувачення.

Це все, що потрібно знати про російське правосуддя.

Якщо українська делегація колись повернеться в ПАРЄ - можливо, слід було б запросити туди батьків і родичів кримських татар, які на собі випробували дотримання прав людини в Росії. Мабуть, їм є що розповісти європейським депутатам із числа тих, хто переживав за "плідний діалог" з Кремлем. А журналістам європейських ЗМІ, можливо, варто було б ретельно постежити, як саме Європейський суд з прав людини допоможе десятьом "терористам" пережити свою непросту зустріч з російським правосуддям.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme