Вибори в Чехії: Як Pandora Papers добила прем'єра, а прем'єр відправив в реанімацію президента

Несподіваний важкий стан чеського президента Мілоша Земана  якраз тоді, коли він повинен доручити переможцям парламентських виборів почати формувати новий уряд, може призвести до повномасштабної політичної кризи. Але залишити Бабіша при владі Земану, скоріше за все, не вдасться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Вибори в Чехії: Як Pandora Papers добила…
Лідер руху ANO Андрій Бабіш проводить прес -конференцію після закриття виборчих дільниць на виборах у Чехії 9 жовтня 2021 року в Празі. Фото: Getty

Несподіванки на цьогорічних парламентських виборах в Чехії, як відомо, розпочалися іще за тиждень до події — коли було опубліковано матеріали журналістського розслідування "Досьє Пандори". Ці матеріали познайомили чеських громадян із тим фактом, що лідер партії-лідера та чинний прем'єр-міністр країни Андрій Бабіш мав чимало нерухомості, яку купував через офошорні компанії — "прокладки", та "забував" декларувати.

Втім, після оприлюднення цієї інформації багато спостерігачів сумнівалося, чи завдасть подібний репутаційний удар відчутної шкоди "тефлоновому" політику, який і в минулому неодноразово ставав фігурантом корупційних скандалів — але примудрявся вийти з води більш-менш сухим.

Втім, цього разу Бабішу не поталанило — попри позитивні соціологічні прогнози його партія вибори програла — хоча і з мінімальним відривом. ANO ("Акція незадоволених громадян"), набрала лише 27,32% голосів, в той час як перемогу на виборах здобула коаліція "Разом", що складається з трьох опозиційних ліберальних партій. Спільно вони - 27,78% голосів. При тому чинний прем'єр, слід віддати йому належне, визнав перемогу опонентів і привітав їх на прес-конференції. Третьою до фінішу прийшла коаліція ліво-ліберальних сил, що складається з Піратської партії та руху "Старости і незалежні", яка набрала 15,44%. Ультраправі євроскептики "Свобода і пряма демократія" прийшли до фінішу з результатом 9,64%.

Далі, після визнання поразки чинним прем'єр-міністром, все мало рухатись ніби як цілком гладко. Представники двох блоків-переможців — правоцентристів зі Spolu та лівоцентристів з Партії Піратів і STAN — уклали меморандум, в якому підтвердили свою готовність сформувати уряд і відмовитися від перемовин з будь-якими іншими політсилами. При тому блоки-переможці домовилися звернутися до президента Чехії Мілоша Земана з проханням доручити формування уряду Петру Фіалі, лідеру Spolu. Здавалось би, кінець історії.

Але на тому сюрпризи не закінчилися. Оскільки президент Чехії, зустрівшись учора з Андрієм Бабішем, відчув себе настільки погано, що його довелося терміново госпіталізувати до Центрального військового госпіталю Праги. При тому Земана помістили у реанімаційне відділення, і, за словами лікарів, у найближчі тижні стіни шпиталю Земан не покине. Відповідно, зустріч з переможцями виборів, запланована на сьогодні, навряд чи відбудеться. Формування нового уряду також затягнеться.

Звичайно, з дуже високим ступенем ймовірності можна сказати, що госпіталізація Земана — це не якась політична гра. Хоча і розпочалася вся історія із Земаном саме після зустрічі із Бабішем, який зацікавлений у затягуванні поствиборчих процесів. Чинному президенту Чехії 77 років, він має купу хронічних хвороб, практично паралізовану нижню частину тіла, цукровий діабет, схильність до непоміркованого паління (за чутками — більше пачки на день), і періоди активного споживання алкоголю в минулому. За таких умов йому дійсно могло стати зле — особливо на тлі повідомлення про поразку Бабіша і прихід до влади політичних сил, очільники яких неодноразово публічно звинувачували Земана в державній зраді.

Але нагальна і, ймовірно, важка хвороба президента може надовго заблокувати політичний процес у країні, залишивши при владі Бабіша — хай і в ролі "виконувача обов'язків". На результати виборів це, звичайно, не вплине. Але і реалізовувати своє бачення політичних змін фактичні переможці виборів не зможуть іще вподовж тижнів, якщо не місяців. Тому більш вірогідним видається варіант, за якого важкохворий президент, прийшовши до тями, все-таки знайде в собі сили щоб підписати необхідні документи про зміну уряду. В обмін на обіцянку переможців забути історію про ймовірну держзраду Земана.

Втім, не виключеним є варіант, за якого із Земаном все і справді критично погано — тоді доведеться обирати і нового главу держави. І якщо до 2013 року чеський президент обирався в парламенті, і все можна було організувати за лічені дні, то за чинним законодавством потрібні прямі й всенародні вибори. Організувати які не буде ані дуже швидко, ані зовсім просто.

Втім, якими б не бли супутні обставини, "відіграти назад" вчорашні парламентські вибори у Чехії не зможе ані чинний прем'єр, ані президент країни. Тому проросійське лобі в особі Мілоша Земана реалістичних шансів на збереження не має.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme