Вибори у Чехії: Чи здолає скандал чинного прем'єра, і що робитиме путінолюб Земан

Після появи "Досьє Пандори" в Україні популярності набула теза про те, що воно "ніколи й ні на що не вплине". Сьогоднішні вибори у Чехії будуть практичним випробуванням цього припущення

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Вибори у Чехії: Чи здолає скандал чинног…
Прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш голосує на парламентських виборах у Чехії 8 жовтня 2021 року. Фото: Getty

Сьогодні в обід у Чехії стартували вибори, які триватимуть до завтрашнього обіду. На них громадяни цієї країни оберуть новий склад парламенту.

Ще донедавна доля цих виборів здавалася цілком визначеною. Перемогу, на думку чисельних соціологічних компаній, мала здобути партія чинного прем’єр-міністра Андрея Бабіша ANO. Незважаючи навіть на постійні більші та менші скандали, пов'язані з його статками та офшорами, а також неідеальною, на думку чехів, діяльністю теперішнього очільника уряду в період коронавірусної кризи.

Але навіть явна арифметична перевага партії Бабіша над найближчими суперниками-опозиціонерами залишала певне місце для інтриги. Котра полягала в тому, що наразі в урядову коаліцію входять дві невеликі партії з лівої частини політичного спектру — ліві соціал-демократи і Комуністична партія. І в обох цих партій від початку були реалістичні шанси до парламенту не потрапити — що автоматично передбачало складні політичні маніпуляції стосовно нової коаліції. Втім, шанси на те, що більшість сформують дві найпотужніші опозиційні фракції - правоцентристський блок SPOLU та лівоцентристи, що сформували блок з Піратської партії та партії Stan (який виборці охрестили "ПіратоСтан") — були також невисокими.

Втім, за тиждень до виборів були опубліковані матеріали журналістського розслідування "Досьє Пандори". І сплила інформація про те, що, за даними консорціуму журналістів, Бабіш в 2009 році потішив себе замком на французькій Рів'єрі та кількома віллами неподалік від нього. Придбавши все це через офшорні угоди з використанням підставних осіб. Від усіх цих клопотів з нерухомістю він так втомився, що забув її задекларувати. Буває. Після пубілкації цих даних рейтинг партії чинного прем'єр-міністра сподівано просів, давши опозиціонерам нові сподівання на перемогу.

Бабіш опублікував прес-реліз, в якому заявив, що це спроба "вплинути на вибори в Чехії". Що характерно, гаряче підтримав його на інформаційному фронті прес-секретар проросійського президента Чехії, заявивши, що публікуючи подібну інформацію про майно чеських урядовців, якісь невідомі "закордонні сили" хочуть "повергнути Чехію у рабство".

При тому у президента Земана, насправді, є й інші способи допомогти Бабішу, окрім як надати послуги свого прес-секретаря. Зокрема, він вже заявив, що збирається надати мандат на формування нового уряду саме партії-переможцю виборів. В той час як обидві опозиційні фракції є блоками, а не партіями. За такої ситуації Бабіш матиме місяць, щоби забезпечити підтримку свого уряду меншості за допомогою окремих депутатських голосів із інших політсил. Які в українській політиці свого часу називались "тушками". Ймовірно, незадекларовані вілли якраз і стануть у нагоді. За такого сценарію Чехія отримає слабкий і майже недієздатний уряд, що триматиметься здебільшого на прагматичних інтересах. Проросійський президент Земан теж, ясна річ, нікуди не подінеться. Хоча навіть за таких умов дрейфу до Москви не відбудеться — вибухи на збройних складах у Врбетицях залишаться потужним щепленням від надмірної путінофілії.

При тому вибори у Чехії можуть стати цікавим випробувальним полігоном. На якому буде дана відповідь на питання — чи впливають обґрунтовані звинувачення у корупції на кар'єру сучасного "прагматичного" політика, чи й справді — все це лиш інформаційне шумовиння, не спроможне вплинути на справжню "народну любов".

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme