За ігнор регулятора чи відвертий саботаж: Чи вдасться Польщі оштрафувати “Газпром” на 6 мільярдів євро

Попри те, що штрафні санкції польського регулятора навряд чи будуть колись стягнуті з "Газпрому" в повному обсязі, свій слід у геополітиці вчорашнє рішення варшавських борців з російською газовою монополією таки залишить

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
За ігнор регулятора чи відвертий саботаж…

Польська антимонопольна структура - Управління із захисту конкуренції і споживачів, відоме під абревіатурою UOKiK — сьогодні зуміла здивувати світ. Зокрема, ця організація оштрафувала російський "Газпром", не багато не мало, на загальну суму у $ 7,6 млрд. Цим справа не обмежилася. Іще регуляторним органом було прийняте рішення примусово припинити дію контрактів, укладених для фінансування проекту "Північний потік-2" з європейськими компаніями - Shell, Engie, Wintershall, Uniper і OMV, які дали половину фінансування проекту газогону. Контракти, за рішенням польського регулятора, повинні бути розірвані протягом 30 днів. Крім того, на європейські компанії було накладено додаткові штрафи на загальну суму в $ 61 млн.

"Газпром" було оштрафовано за будівництво газогону до ЄС без згоди польського регулятора, а також через відсутність співпраці в ході наступного антимонопольного розслідування. Сума штрафу до російського газового монополіста становить 10 відсотків від річного обігу – себто максимально можливий передбачений європейським законодавством показник.

"Газпром'' і європейські компанії також звинувачуються в неузгодженому з польською владою створенні спільного підприємства для реалізації проекту ''Північний потік-2''.

Якими будуть наслідки цієї регуляторної ескапади? Адже для всіх, в тому числі, і для Варшави, вочевидь, зрозуміло, що запитувана сума штрафу є не надто реалістичною. І суди, до яких неминуче звернуться як "Газпром", так і європейські нафтогазові гіганти, як мінімум, істотно зменшать розміри штрафних санкцій.

Певну роль може зіграти й той факт, що з формально-юридичної точки зору проект "Північного потоку-2" реалізовувало не "спільне підприємство", а дочірня компанія "Газпрому" за участі позикового фінансування. Тому провести судову атаку на європейські компанії буде ще складніше. Власне, їхні представники в перших коментарях для ЗМІ наголосили на тому факті, що фінансова участь в тих чи інших проектах не може бути розцінена як створення "спільного підприємства". Тому, як би не хотілося в цій ситуації побажати успіху польським антимонополістам, їхні шанси на повну перемогу в цій справі невеликі.

Втім, певний слід вся ця історія таки залишить. Не у польсько-російських стосунках, звичайно. Бо, як справедливо зауважив спікер російського президента Пєсков, коментуючи цю історію, погіршувати там особливо нічого.

Але в реальності "Газпром" таки можуть оштрафувати за відвертий саботаж антимонопольного розслідування. Нехай це буде й не запитувана астрономічна сума, але для компанії, яка зіткнулась з колосальним падінням цін на газ та втратою традиційних ринків – приміром, тієї ж Туреччини – будь-які фінансові санкції будуть відчутними. По-друге, рішення польського регулятора може стати додатковим аргументом для європейських компаній на користь відмови від співпраці з "Газпромом" в майбутньому. І, врешті-решт, рішучу атаку Варшави неминуче помітять у Вашингтоні. Незалежно від того, хто виграє на теперішніх президентських перегонах, позиція Польщі буде неминуче згадана на майбутніх американо-німецьких зустрічах як свідчення того, що відмова від будівництва "Північного потоку – 2" є не тільки "свавіллям США", але й побажаннями країн-членів ЄС.

Тому, якими б не були судові перспективи отримання польським регуляторним органом астрономічного штрафу, радикальний, хоч і трохи оперетковий крок UOKiK мав свій політичний та економічний сенс.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme