Повернення до мажоритарно-пропорційної системи: Як Зеленський планує вигравати наступні вибори

Те, про що говорилося багато разів, стало зрозуміло і на Банковій

Вадим Денисенко
політолог
Повернення до мажоритарно-пропорційної с…
Фото: Depo.ua

Закон про псевдопропорційну систему, який більшість Зеленського видала за перемогу демократії, непідйомний для "слуг". Тому вирішили не брехати самим собі, і Арахамія оголосив, що 300 депутатів підтримає стару-нову систему.

Давайте спробуємо розглянути, а що ж відбулося і буде відбуватися.

1. Новий виборчий закон є насправді ідіотичним: він передбачає, що кожна область є окремим округом, а партії змагаються не стільки між собою, скільки всередині кожної партії створюється конкуренція, де перемагає переважно найбагатший. При цьому, новий закон взагалі не зменшував головну проблему виборів – підкуп.

2. Цей закон насправді неймовірно незручний для всіх партій, адже, по суті, вводить внутрішньопартійну конкуренцію і позбавляє партійне керівництво можливості впливати на список. Тому проти повернення до старої мажоритарно-пропорційної системи виступлять тільки автори (неголосно) і певні громадські діячі, які отримують гранти на подібні законопроекти.

3. Ми маємо чітко розуміти, що закон змінюється не через те, що "слуги" не зможуть показати хороший результат, а тому, що зцементувати фракцію з існуючим законом неможливо: президент не може гарантувати проходження практично нікому (!) з нині діючих депутатів. А за таких умов у фракції будуть посилюватися центробіжні тенденції.

4. Які ще виборчі зміни спробує запустити більшість? Перш за все це зменшення віку виборців до 16 років (не виключено, що буде проведено референдум з цього приводу). Третина виборців Зеленського - молодь і, збільшивши кількість молодого виборця та провівши кампанію "Молодь має вирішити майбутнє", можна додатково отримати 3-4%.

Паралельно буде зроблена спроба узаконити електронне голосування. Але тут виникає проблема: як кажуть, фізично майже нереально написати софт, який дозволить без збоїв провести вибори в 2023-му, і тому потрібне рішення Конституційного Суду про перенесення виборів.

Між іншим, перенесення виборів має ще один аспект: в 2023 році Google та фейсбук змінюють алгоритми для реклами. Поки ніхто не розуміє, як працюватимуть нові алгоритми, але можна з великою долею імовірності припустити, що виграватиме лише той, хто матиме великі масиви данних про своїх виборців. Поки таких масивів немає ні в кого. І єдиним власником таких масивів може бути тільки держава, яка збирає ці данні через "державу в смартфоні".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme