Земля іноземцям, тарифи і капітуляція: Через що може відбутися розкол у "Слузі народу"

12 "слуг" на чолі з Мар’яном Заблоцьким підкинули проблем як своїй фракції, так і владі в цілому – вони зареєстрували законопроект, який дозволяє іноземцям купувати в Україні земельні ділянки несільгосподарського призначення за межами населених пунктів

Політичний оглядач
Земля іноземцям, тарифи і капітуляція: Ч…

Пояснювальна записка до законопроекту №2194 більше нагадує наукову статтю – 18 сторінок, на яких викладено все, з чим незгодні автори. Однак звернемо увагу саме на моменти, які вже викликали значний резонанс – на скасуванні обмежувальних норм для купівлі землі іноземцями. Заблоцький і компанія вважають, що стаття 129 Земельного кодексу, яка регулює продаж земельних ділянок державної і комунальної власності іноземним юридичним особам лише за умови погодження цього питання Кабінетом Міністрів України, обмежує можливість внесення інвестицій в економіку країни. Не подобаються авторам і статті 81 та 82 Земельного кодексу, якими іноземцям забороняється купляти землю несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, якщо на цій земельній ділянці немає нерухомого майна. Це, вважають "слуги", провокує масові схеми з обходу вимог закону, шляхом створення "прокладок" у вигляді юридичних осіб. Тому вони пропонують виключити із Земельного кодексу ці норми.

Крім того, органам місцевого самоврядування хочуть дозволити змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності, а інститути державної експертизи землевпорядної документації та агрохімічної паспортизації земель – скасувати. Пропонується також запровадити перевірку відповідності документації із землеустрою та оцінки земель вимогам нормативно-правових актів державними органами за принципом "одного дотику" та "мовчазної згоди" і скасувати державну експертизу документації із землеустрою. У законопроекті є ще багато цікавих норм, які лібералізують законодавство у цій сфері. Приміром, скасувати сертифікацію виконавців топографо-геодезичних робіт. Добре, що хоча б збережені вимоги щодо наявності у них спеціальної освіти.

Короткий висновок із пропонованого законопроекту – при очевидному бажанні усунути корупційну складову, адже всі ці експертизи, погодження і тому подібне були і залишаються годівничкою для корупціонерів, бачимо спробу протягнути норми, які дають можливість іноземцям купляти землю несільськогосподарського призначення. У назві законопроекту йдеться про удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, однак під цією гарною обгорткою, схоже, ховається лобізм. Суть якого опоненти продажу землі дуже легко зможуть пояснити громадянам. І тут варто нагадати результати нещодавнього опитування групи "Рейтинг", згідно з якими 73% українців проти продажу землі, а 81% проти продажу її іноземцям. Тобто, в разі прийняття законопроекту №2194 у нинішньому вигляді, "Слуги народу" і президент заодно з ними прогнозовано суттєво втратять рейтинг. Коли ж "зелені" не гнатимуть коней із земельними законопроектами, у скрутному становищі опиниться уряд, керівник якого наобіцяв суттєве зростання ВВП і всяке інші благоденствіє.

І тут не слід забувати про ще один вкрай неприємний момент для Зе-команди – суттєве підвищення тарифів на тепло і не тільки. Тобто, до проблем, спричинених погодженням на "формулу Штайнмаєра" і наслідками через це у вигляді вуличних протестів і протидії відведенню українських військ від лінії розмежування на Донбасі, додаються тарифи і вперте протягування групою лобістів в уряді та у фракції "Слуги народу" земельних законів. Що вкупі обіцяє владі серйозну турбулентність, наслідком чого стане не лише різке падіння рейтингу влади, а й відцентрові процеси у фракції.

Вже зараз ходять вперті чутки про можливий розкол серед парламентських "слуг". Причин дві. Перша – невдоволення певної частини монобільшовиків небажанням уряду враховувати у бюджеті "хотілки" нардепів-мажоритарників. Друга – відмова голосувати за цілу низку законопроектів, які просувають уряд та окремі лобістські групи. Серед них і земельні, адже в разі їхнього прийняття мажоритарникам доведеться ховатися від розлючених виборців. Яких добряче накрутять опоненти земельної реформи.

З огляду на ці ризики можна очікувати двох сценаріїв. Перший, більш-менш сприятливий для влади – із дражливих законопроектів приберуть сумнівні речі. Приміром, зі згаданого вище законопроекту Заблоцького виключать норми про продаж землі іноземцям. Тоді вдасться забезпечити відносно одностайне голосування. Або ж взагалі – продовжать мораторій на продаж землі. Це вдарить по уряду, але на певний час врятує рейтинг від карколомного падіння. Другий сценарій – фракція тріскатиметься по швах. І запобігти цьому буде вкрай складно. Навіть скасування недоторканності депутатів, яке вступить у дію з 1 січня, не зупинить процес. Бо краще залишитися без мандата, аніж бути битим виборцями, які потроху приходять до тями після передвиборчої ейфорії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme