Земельній реформі бути: Нардепи ухвалили нарешті закон про електронні аукціони

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому проект закону №2195 щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони

Ірина Костенко
Шеф-редактор стрічки новин
Земельній реформі бути: Нардепи ухвалили…
Фото: Держгеокадастр / Facebook

За відповідне рішення проголосували 272 народних депутатів, передає Depo.ua.

Жодного голосу за законопроект не віддали "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська Солідарність" та "Батьківщина".

Водночас підтримали "слуг народу" в цьому питанні 6 нардепів від "Партії "За майбутнє", 14 – від "Голосу", 18 – від "Довіри" та 4 позафракційних народних обранців.

Земельній реформі бути: Нардепи ухвалили нарешті закон про електронні аукціони

Зазначимо, що 1 липня 2021 року в Україні стартує ринок землі – власники отримають право продавати свої паї, адже мораторій на продаж землі був лише на розпайовані ділянки. Водночас наділи для ведення особистого селянського господарства чи іншого цільового призначення завжди вільно продавалися.

Законопроект №2195 зобов’язує продавати державні та комунальні землі у режимі реального часу в єдиній електронній торговельній системі, оскільки, на думку більшості парламентарів, тільки прозорий електронний онлайн формат аукціонів може забезпечити не лише більшу кількість проданих чи орендованих земельних ділянок, а й зростання вартості об’єкта під час торгів.

Документ передбачає, що земельні торги будуть проводитися відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика. При цьому всі деталі організації процедури торгів і оренди земель державної та комунальної власності будуть визначені у встановленому порядку Кабінетом міністрів України.

Оголошення про аукціон і документи на лот автоматично відображатимуться на Єдиному державному порталі земельних торгів.

Також проектом закону передбачається, що розмір гарантійного внеску на таких торгах не може становити менше 30% стартової ціни продажу землі, або ж стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою.

Це, на думку ініціаторів законопроекту, дозволить обмежити можливий зрив електронних земельних аукціонів, адже у разі відмови від підписання угоди з вини покупця, гарантійний внесок йому не повернеться.

Крім того, площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, яку продають з аукціону, становитиме не більше 20 гектарів. Це дозволить невеликим фермерським господарствам брати участь у торгах та купувати землю.

Згідно з пояснювально запискою, ухваленя законопроекту дасть змогу:

  • оптимізувати законодавство з питань продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності;

  • удосконалити механізми та процедури продажу та передачі в користування відповідних земельних ділянок;

  • прискорити вказані процеси;

  • підвищити економічну ефективність проведення аукціонів на продаж та передачу в користування земельних ділянок;

  • збільшити надходження до державного та місцевих бюджетів.

Нагадаємо, для фактичного завершення земельної реформи в Україні народні обранці мали ухвалити ще два законопроекти – №2194 та №2195. Вони стосуються передачі землі громадам та електронних земельних аукціонів.

16 березня Рада розпочала розгляд проекту закону №2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин – передачу землі громадам України. Однак велика кількість правок до нього – 3 128 – фактично заблокувала роботу парламенту.

13 квітня Верховна Рада вийшла з карантину і нардепи знову почали працювати у режимі пленарних засідань. Однак найбільш важливі питання парламентарі виносили на позачергові засідання у другій половині робочого дня, оскільки у першій половині вони розглядали поправки до проекту закону №2194.

28 квітня Рада ухвалила довгостраждальний "земельний" законопроект №2194.

29 квітня народні обранці зайшли у розгляд проекту закону №2195 про електронні земельні аукціони, однак велика кількість правок до нього знову заблокувала роботу парламенту.

Читайте також: Як отримати земельну ділянку в Україні: Покрокова інструкція

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme