Як отримати земельну ділянку в Україні: Покрокова інструкція

"Земля – основне національне багатство" – такими словами починається зміст Земельного кодексу України, де закріплено право за кожним громадянином на отримання частини земельної ділянки. Однак сьогодні не кожен українець знає і розуміє, скільки та для яких потреб може отримати землі для користування, через що втрачає багато можливостей

Як отримати земельну ділянку в Україні:…
Фото: Рixabay

Depo.ua розбирався, як отримати землю від держави звичайним громадянам, а також тим, хто має пільги. Раніше ми розповідали про те, як обрати постачальника газу та що потрібно знати українцям, які хочуть користуватися пільгами від держави.

Якого розміру можна отримати земельну ділянку в Україні

Згідно з ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу, кожен громадянин має право на безкоштовне отримання шістьох земельних ділянок державної або комунальної власності для власного користування. При цьому під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку. Законодавство передбачає надання землі громадянам для наступних цілей:

1. Для ведення фермерського господарства – це означає, що громадянин може отримати земельну ділянку у розмірі паю, який визначений для членів сільськогосподарських підприємств, що розташовані на території сільської, селищної чи міської ради, де є фермерське господарство.

У випадку, якщо на цій території розміщено декілька сільськогосподарських підприємств, то розмір земельної ділянки, на яку може претендувати громадянин, визначається як середній по цих підприємствах. Якщо на території відповідної ради відсутні сільськогосподарські підприємства, то розмір земельної частки визначається як середній по району.

2. Для ведення особистого господарства – максимум 2 гектари.

3. Для ведення садівництва – максимум 0,12 гектара.

4. Для будівництва або обслуговування житлового будинку: у селах – 0,25 гектара, у селищах – 0,15 гектара, у містах – 0,10 гектара.

5. Для дачного будівництва – максимум 0,10 гектара.

6. Для зведення гаража – максимум 0,01 гектара.

Щоб не морочитися питаннями "10 соток – це скільки?" або "скільки 0,12 га в метрах", можна скористатися онлайн калькулятором, який конвертує одиниці площі.

Де можна обрати земельну ділянку для власного користування

Перед початком процедури, як отримати земельну ділянку, потрібно обрати відповідну частину землі. На кадастровій карті можна переглянути усі вільні ділянки (вони позначені білим кольором).

Кожен громадянин може отримати земельну ділянку, незалежно від місця реєстрації. Так, проживаючи у Дніпрі, можна претендувати на виділення землі у Києві.

Як отримати землю від держави 2021

Щоб отримати землю від держави 2021 потрібно зібрати низку документів

1. Для початку потрібно визначитися з метою використання земельної ділянки. 

2. Подайте клопотання до органу, який уповноважений здійснювати розпорядження земельними ділянками державної чи комунальної власності, де вкажіть цільове призначення земельної ділянки, на яку претендуєте, а також її орієнтовні розміри. 

3. До клопотання потрібно додати графічні матеріали, на яких вказано бажане місцерозташування земельної ділянки. Це можна зробити за допомогою Google Maps, або використавши публічну кадастрову карту, з виділеним маркером розташуванням бажаної частини землі.

На сайті кожного органу, куди подається клопотання про виділення земельної ділянки, є зразок його заповнення.

4. Очікуйте відповідь від уповноваженого органу. Зазвичай клопотання розглядаються протягом місяця.

5. Отримавши дозвіл, потрібно розробити проект землеустрою щодо ділянки, на яку претендуєте, й узгодити його з територіальним органом Держгеокадастру. Розробкою проекту займаються землевпорядні організації. Перелік таких компаній є на сайті Держгеокадастру в рубриці "Напрями діяльності", розділ "Сертифікація". Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може тривати до 6 місяців.

Якщо громадянин хоче отримати ділянку землі під будівництво чи для інших цілей в населеному пункті, то він має узгодити проект земельної ділянки з управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої держадміністрації або ради. Розгляд проекту триває не більш ніж 10 днів. 

6. Після того, як Держгеокадастр погодить проект земельної ділянки, потрібно подати клопотання про її реєстрацію до місцевої ради чи держадміністрації (залежно від того, де розташована ділянка). Процедура триває 14 днів. Для цього надайте такі документи:

  1. заяву про державну реєстрацію земельної ділянки (за формою згідно з додатком 22 постанови КМУ від 17.10.2012 №1051);

  2. оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

  3. документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

7. Далі необхідно зареєструвати право власності на ділянку: для цього зверніться до місцевого управління держреєстрації територіального управління юстиції із відповідною заявою. Після завершення усіх реєстраційних процедур власнику земельної ділянки надається інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Куди подавати клопотання про виділення землі, залежно від мети її використання

У нашій державі є декілька уповноважених на розпорядження земельними ділянками органів

У нашій державі є декілька уповноважених на розпорядження земельними ділянками органів. Громадянам варто звертатися з клопотанням до тієї установи, яка відповідає за ту чи іншу ділянку державної або комунальної власності:

  1. Сільська, селищна чи міська рада – щодо земель комунальної власності, розташованих в населених пунктах.

  2. Райдержадміністрація – щодо земель державної власності, які перебувають за межами населеного пункту.

  3. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру – щодо земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Як отримати землю безкоштовно: що важливо пам'ятати

Кожен громадянин може отримати земельну ділянку, незалежно від його місця реєстрації

  • Першочергове право на отримання двох гектарів, 10 соток землі або ділянок інших площ безкоштовно мають право отримати учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, а також члени сімей загиблих. До усіх зазначених вище документів під час звернення до відповідного органу самоврядування потрібно додати документи, які підтверджують статус учасника АТО.
  • Відповідно до статті 281 Податкового кодексу України учасники бойових дій, люди, що отримали інвалідність внаслідок війни, учасники війни, в тому числі, учасники російсько-української війни, члени сімей загиблих звільняються від сплати земельного податку.
  • Якщо після перерахованих усіх реєстраційних процедур громадянин отримує відмову у відведенні йому земельної ділянки, або його клопотання залишили без розгляду, він може оскаржити такі дії в судовому порядку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme