Зеленський і Порошенко: Кому насправді вигідний розпуск Верховної Ради

В команді новообраного президента Володимира Зеленського вкотре підтвердили, що він планує ініціювати розпуск Верховної Ради

Зеленський і Порошенко: Кому насправді в…

Автор: Андрій Коваленко

Після того як парламент призначив інавгурацію Володимира Зеленського на ранок 20-го травня, стало зрозуміло, що депутати вирішили дати новообраному президенту можливість для розпуску ВР. Зробити він це може через відсутність коаліції з 226 депутатів. І матиме для цього, за одними даними - 7 днів, а за іншими - всі 25 (суддя Окружного адмінсуду Вовк називав кінцевий можливий термін для розпуску Ради - 14 червня). Простіше кажучи, юридична казуїстика щодо законодавчого запобіжника в 6 місяців до завершення повноважень Ради, яка рятує нинішній парламент від розпуску, існує. Наразі вибори нового парламенту мають відбутися 27 жовтня цього року. 

В Зеленського сьогодні немає юридичного рішення про відсутність коаліції. Окружний адмінсуд Києва лише зажадав від Парубія доказів у вигляді списку членів коаліції "Європейська Україна". Парубій їх досі не надав. Але чому не спробувати провести розпуск? Зеленський має таких талановитих юристів у штабі, як Андрій Богдан. Десь поруч, судячи за дописами в Телеграмі та соцмережах, а також кулуарною інформацією про вплив на суди, є Андрій Портнов. Ці люди юридичні інструменти знайдуть. Радник Зеленського Дмитро Разумков вже підтвердив на 1+1, що президент ініціюватиме розпуск Ради.

Але є ще один цікавий момент в цій історії - "Народний фронт". За інформацією джерел у партії, сьогодні вони можуть офіційно вийти з коаліції (за годину після написання статті "Народний фронт" вийшов з коаліції, голова ВР Андрій Парубій оголосив про те, що коаліції в парламенті більше нема) . Таким чином саме "Народний фронт" створить законодавчий запобіжник від розпуску Ради, оскільки в законодавстві чітко прописано, що президент має дати політсилам 30 днів на формування нової коаліції. І лише потім іти на розпуск Ради. Таким чином цей термін спливатиме 16-го червня, коли в президента вже не буде інструментів для того, щоб відправити депутатів на позачергові вибори. Звичайно, і за таких обставин можна розпустити парламент. Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менше як двох третин від її конституційного складу (Стаття 82 Конституції України). Якщо, наприклад, 150 діючих депутатів оголошує про складання повноважень за власним бажанням, а їхні політичні сили обнулять виборчі списки, щоб народних обранців ніким було замінити, то парламент також припинить свою роботу достроково. Або ж посилатися на те, що коаліція не існує по факту ще з 2016-го року, на чому наполягає, зокрема, юрист Портнов, та розпускати ВР. 

Та найцікавіше сьогодні - кому насправді вигідний розпуск Ради. 

По-перше, Володимиру Зеленському потрібна власна фракція в парламенті, бажано у більшості, щоб мати інструмент для призначення власних людей в керівництво СБУ, ГПУ, Міноборони, МЗС (всі ці кандидатури мають бути проголосовані ВР) і прибрати існуючі. Так само можна впливати і на Уряд, навіть провести свого прем'єра. У парламентсько-президентській республіці Зеленський без Ради не зможе впровадити реформи та рішення, які від нього чекає виборець. Зокрема, зняття депутатської недоторканності. І до жовтня, якщо він не розпустить парламент, не маючи у ВР фракції, Зеленський цілком може втратити електорат, який у нього повірив. Бо існуюча Рада теоретично блокуватиме його ініціативи. Принаймні, точно доведеться довго домовлятися за потрібні рішення. А там вже нові обличчя на горизонті у вигляді Вакарчука, які восени відбиратимуть виборців. Та в швидкому розпуску Ради є й негативний момент. Вибори відбудуться за нинішнього виборчого законодавства з мажоритаркою. Про відкриті списки, зниження прохідного бар'єру з 5% до 2% чи 3% - годі й мріяти. Наразі невідомо, наскільки структура партії "Слуга народу" готова до виборів, що в них зі штабами, і чи вдасться знайти якісних і лояльних мажоритарників. Навряд чи вони будуть "новими обличчями", а не людьми із системи, як це обіцяв виборцям Зеленський. 

Якщо вірити соцопитуванню групи "Рейтинг", партія Зеленського може замахнутися на 40% у випадку розпуску Ради до осені. За таких обставин він може розраховувати на більшість. Можливо, саме це штовхає його на потенційну спробу розпустити Раду. 

По-друге, дуже вигідний розпуск ВР сьогодні саме Петру Порошенку. Поки ще президент обіцяв піти на вибори з оновленою "Солідарністю". Нові кадри шукатимуть в успішних громадах, які показали результат із децентралізацією. Але й на мажоритарку у Порошенка дуже розраховують. По округах в Раду можуть піти такі люди, як Кононенко. Тому зміна виборчого законодавства їм не дуже вигідна. Плюс саме зараз в Порошенка ще є виборець. Соціологія дає "Солідарності" від 7% до 10%. До кінця жовтня цей рейтинг може розтанути як завдяки новим обличчям у вигляді партії Вакарчука, так і обіцяним кримінальним справам проти досі ще влади, які їм обіцяли в команді Зеленського і не тільки. Плюс, саме зараз в Порошенка готові штаби ще після президентської кампанії. 

По-третє, так само вигідний розпуск ради "Батьківщині" з Тимошенко і Бойку із "оппоплатформою". За даними соціологів, "Батьківщина" може розраховувати сьогодні на 9% плюс з мажоритаркою в них є низка "пригодованих" округів. Юрій Бойко після чудових як для нього результатів президентської кампанії і в парламент може завести хороше представництво. Соціологи малюють йому практично 10%. Ще одним вигодонабувачем від розпуску Ради є Ігор Смешко. Власник "Золотої акції" після президентських виборів саме сьогодні розраховує на подолання 5% бар'єра. За соцопитуваннями він із "Силою і Честь" та Анатолій Гриценко з "Громадянською позицією" боротиметься саме за 5%. 

Безперечно, що невигідний розпуск Ради "Народному фронту". В політсили не готова структура під позачергові вибори, та і рейтинг не дозволяє мріяти про захід у парламент в нинішньому вигляді. Все не дуже добре в "ахметівців". "Оппоблок" та партія Ляшка наразі не долають 5%. Не хочуть бачити розпуску Ради і в "Самопомочі" Садового, а також у прем'єра Гройсмана. Про це публічно говорили Оксана Сироїд і сам Володимир Борисович. Не бачив доцільності у розпуску парламенту і сам Ігор Коломойський, з яким пов‘язують Зеленського.

В будь-якому разі, в наступні дні варто чекати досить цікавих політичних рішень. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme