У Раді заявили про атаку "слуг народу" на закон про мову

Народний депутат від "Європейської Солідарності" Володимир В'ятрович заявив про намагання партії "Слуга народу" завадити впровадженню в Україні надання послуг державною мовою

У Раді заявили про атаку "слуг народу" н…
Фото: ЕРА

Про це нардеп написав на своїй сторінці у Facebook, передає Depo.ua.

"Режим Зеленського розпочав атаку на закон про мову. Законопроекти 4638 і 4638-2, зареєстровані різними групами "слуг народу", передбачають знищення механізму захисту права кожної людини на отримання інформації та послуг українською мовою. Механізму, який уже діє! І вказівки просувати ці проекти надходять депутатам з найвищих кабінетів на Банковій", - заявив В'ятрович.

За словами депутата, якщо якийсь із цих законопроектів ухвалять, "порушувати закон про мову можна буде абсолютно безкарно, тобто він перетвориться на порожню декларацію".

Він також нагадав, що більшість українців підтримують норми закону про українську мову у сфері послуг.  

"Замість обіцяних московською пропагандою протестів і розколів ми бачимо розуміння, підтримку і єднання людей, які нарешті можуть почуватися вдома у власній країні. А в разі порушення їхніх прав – захистити ці права за допомогою закону. Атака "слуг народу" на закон про мову не вигідна нікому, окрім держави-агресора, керівники якої прямо заявляють, що цей закон розділяє Україну і Росію.

Це атака на наші права і нашу незалежність, і Зеленський та його партія мають усвідомлювати всі наслідки своїх провокаційних дій", – наголосив В'ятрович.

З заявою щодо згаданих законопроектів виступила і громадська спільнота "Мова об'єднує"

У заяві наголошується, що влада вирішила "спотворити закон, позбавивши мільйони українців дієвого механізму захисту права на мову". Йдеться про механізму, який передбачає попередження за перше зафіксоване порушення, і штраф – за повторне", – йдеться у заяві.

"25 січня група українофобів з фракції "Слуга народу" (Бужанський, Дубінський, Шевченко, Брагар, Качура, Гетманцев та ін.) зареєструвала законопроект №4638, що передбачає скасування штрафів за порушення права на послуги українською мовою.

9 лютого інша група "слуг народу" (в т.ч. голова партії Корнієнко, заступник голови фракції Кравчук та голова гуманітарного комітету Ради Потураєв) зареєструвала проект №4638-2, відмінність якого у тому, що механізм захисту мови не скасовується зовсім, але відкладається на півтора роки.Обидва проекти знищують систему захисту мовних прав українців, яка вже діє", – йдеться у заяві.

У повідомленні наголошується, що закон "перетворюється на декларацію, яку можна безкарно порушувати".

"Офіс Зеленського непублічно, але активно підтримує ці антиукраїнські проекти – наступ на мову курується з найвищих державних кабінетів. Громадянська спільнота "Мова об’єднує" закликає президента Зеленського, партію "Слуга народу", всіх депутатів, які внесли законопроекти про зміни до закону про мову, відмовитися від своїх безвідповідальних планів,  відкликати і зняти з порядку денного ці провокаційні законопроекти. Залиште в спокої закон про мову", – наголошують активісти. 

Як поскаржитися на обслуговування російською

Якщо вам відмовили у наданні послуг державною мовою потрібно спочатку спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою. Також можна звернутися до керівництва закладу або на "гарячу лінію" установи. Якщо вам і після цих дій відмовляють, ви можете подати скаргу мовному омбудсмену.  

Зафіксуйте відмову в обслуговуванні державною мовою на аудіо-, відео-  або письмовим свідченням очевидців. 

Підготуйте скаргу до Уповноваженого із захисту державної мови, в якій вкажіть назву, місцезнаходження та контакти установи, де порушили мовний закон; свої ПІБ, місце проживання, та опишіть суть скарги (тобто, який саме працівник, коли, за якою адресою та яким чином порушив ваше право). Підпишіть скаргу, вкажіть дату та відправте поштою за адресою:

01001, м. Київ, провулок Музейний, 12 

Це можна зробити й в цифровому вигляді. В електронній скарзі також вкажіть електронну адресу, на яку вам надішлють відповідь. Підписувати електронне звернення не потрібно. Скаргу з доказами відправляйте на електронну пошту мовного омбудсмена: [email protected]

Скаргу можна подати впродовж 6 місяців з дати порушення. 

У разі виникнення запитань щодо механізмів захисту своїх прав на отримання інформації та послуг державною мовою, можна отримати роз’яснення за номером 044 293 11 79Телефонна лінія для надання додаткової інформації та консультацій працюватиме у робочі дні з 9:00 до 17:00.

Якщо скарга вмотивована, то закладу оголосять попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів. У разі повторного порушення протягом року на заклад чекає штраф від 5100 до 6800 гривень.

Нагадаємо, у період з 16 січня по 1 лютого до Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 407 скарг щодо обслуговування українською мовою

Довідка: з 16 січня почала діяти стаття 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яка розповсюджується на сферу послуг. Громадяни матимуть право скаржитися на невиконання закону до Уповноваженого із захисту державної мови. Обов’язково до скарги слід додавати докази порушення.

Продавці, перукарі чи персонал банків обов’язково мають звертатися до клієнтів українською мовою. Перейти на російську або будь-яку іншу матимуть право лише на прохання клієнта.

Читайте також: Обслуговування українською: Що зміниться

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme