СБУ проти Коломойського: В чому логіка гри Банкової

Зранку 2 вересня співробітники СБУ завітали з обшуками до Ігоря Коломойського. Той отримав підозру за двома статтями Кримінального кодексу. Того ж дня Шевченківський райсуд столиці відправив бізнесмена на 2 місяці до СІЗО з альтернативою застави у понад півмільярда гривень. Платити її Коломойський відмовився. Тепер усіх цікавить, що буде далі

Політичний оглядач
СБУ проти Коломойського: В чому логіка г…
Ігор Коломойський у залі Шевченківського райсуду

Що інкримінують колишньому бізнес-партнеру Зеленського

За матеріалами Служби безпеки та Бюро економічної безпеки підозра Коломойському оголошена за двома статтями Кримінального кодексу України: 190 (шахрайство) та 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом). Повідомляється, що протягом 2013-2020 років він легалізував понад півмільярда гривень шляхом їх виводу за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ. Очевидно, йдеться про схеми з Приватбанком. Проте деталі не уточнюються, через що складається враження розмитості звинувачень на адресу бізнесмена.

Той заявив, що "не знає, в чому його обвинувачують". Мовляв, з матеріалами підозр ознайомився "дуже швидко, поверхнево", але з тим, що встиг прочитати, не погоджується. Засідання Шевченківського райсуду, який обирав запобіжний захід Коломойському, відбувалось у закритому форматі на прохання адвокатів. Також підозрюваний просив не знімати його ще під час відкритої частини засідання. Судді задовольнили клопотання прокурорів про утримання Коломойського під вартою з альтернативою застави у понад півмільярда гривень. Вносити заставу бізнесмен відмовився, а його адвокати заявили, що подадуть апеляцію. Вони також акцентували на деяких деталях, зокрема, на поспіху із судом і не внесенні статті 209 у реєстр досудових розслідувань. Тобто, можна припустити, що ці погрішності невипадкові й після апеляції Ігор Валерійович вийде із слідчого ізолятора під менші зобов’язання.

Ще один момент, який заслуговує на увагу: утаємниченість судового рішення. Воно не тільки приймалося у закритому режимі на прохання підсудного, але й не було оперативно внесене до Єдиного державного реєстру судових рішень. Затримка з внесенням рішення до реєстру породила версію, буцімто у Коломойського досі українське громадянство. Принаймні на відео із зали Шевченківського суду чутно слова судді про громадянство України у фігуранта. А це — скандал. Нагадаємо, в липні минулого року повідомлялося про позбавлення українського громадянства групи осіб, серед них і Коломойський. Хоча мережею гуляла копія указу президента Зеленського, офіційно документ не оприлюднювався. В липні минулого року Depo.ua детально аналізував, що означало рішення про позбавлення підданства Коломойського — його топили чи все ж рятували. Щойно у мережі почалося обговорення теми "громадянин чи не громадянин", включився близький до ОП Сергій Лещенко, який почав переконувати, що у матеріалах слідства Коломойський фігурує як громадянин Ізраїлю та Кіпру.   

Чому СБУ згадала про Коломойського саме зараз

Зауважимо, що сбушники не вперше приходили до Ігоря Валерійовича з обшуками. 1 лютого, він опинився серед цілої групи відомих осіб, життям-буттям яких зацікавилися спецслужби. Ця подія супроводжувалася гучною заявою голови Служби безпеки України Василя Малюка про "глобальний удар по внутрішньому ворогу". "Кожен злочинець, який має зухвалість шкодити Україні, особливо в умовах війни, повинен чітко усвідомити – ми вдягнемо кайданки йому на руки. СБУ докладе до цього максимум зусиль", — казав Малюк. Depo.ua тоді зауважував, що у такий спосіб влада реалізує запит суспільства на справедливість, який особливо загострився внаслідок висвітлення в медіа фактів зловживання чиновників різних рівнів, як от при закупівлях продуктів для армії. Уточнимо: обшук у Коломойського в лютому пройшов у справі про привласнення 40 мільярдів гривень колишнім менеджментом ПАТ "Укрнафта" та ПАТ "Укртатнафта". Але після слідчих дій підозру бізнесмен не отримав. Що ж змінилося за сім місяців?

Версія перша: інтерес до фігури Коломойського може бути пов’язаний із просуванням наративу про посилення ролі СБУ у протидії корупції. "Я поставив задачу, і законодавцю України буде запропоновано мої пропозиції щодо прирівняння корупції до державної зради на воєнний час. Я розумію, що така зброя не може діяти постійно в суспільстві, але на воєнний час, я думаю, це допоможе. Чи підтримає це законодавець, не знаю, але я точно запропоную, — заявив Володимир Зеленський в інтерв'ю Наталці Мосейчук, показаному в ефірі телемарафону 27 серпня. — Я думаю, що парламент це отримає в найближчий тиждень. Далі гра на боці парламенту вже". Справи про держзраду (це 111 стаття Кримінального кодексу) розслідуються СБУ. Отже, прирівнювання корупції до державної зради не лише посилить покарання, але й контроль за розслідуванням великої корупції у владі отримає Служба безпеки України.  

Ідею Зеленського холодно сприйняли як українські активісти-антикорупціонери, так і наші західні партнери. "Я вважаю недоцільним під час війни перекладати відповідальність за боротьбу з корупцією з діючих інституцій, таких як НАБУ та САП, на СБУ шляхом перейменування корупції на державну зраду. Маємо уникати враження, що метою такої ініціативи є отримання владою можливості контролювати корупційні справи та визначати їх долю, особливо, коли йдеться про справи щодо високопосадовців", — заявив доповідач з питань України у Європейському парламенті Міхаель Ґалер. Така реакція була цілком очікуваною, то ж, не виключено, історія з підозрою та арештом Коломойського — піар-хід з метою продемонструвати й українцям, і партнерам, що саме СБУ, а не НАБУ, здатна ефективно реалізувати боротьбу з топ-корупцією. Й наступним кроком на цьому тлі стане внесення обіцяного президентом законопроекту.

Втім, у цієї версії є слабкі сторони. По-перше, після того, як Ігор Валерійович змінить тюремну камеру на домашній затишок, навіть в електронному браслеті, суботня історія стане такою ж банальною, як і десятки подібних до неї риболовель на "крупну рибу" — спіймали, показали, відпустили. По-друге, звинувачення, які йому інкримінують, мало схожі на державну зраду. До Коломойського можна ставитися по-різному, проте країні-агресорці він не сприяв. Так, робив заяви з "ватними" наративами, але до корупції це стосунку немає. Більше того, в росії проти нього порушено кілька справ. Одна ще в 2014-му путінським слідкомом, інша у 2021 році — йому закидають начебто привласнення російської нафти на суму понад $4 млрд.    

Інша версія — може йтися про прикриття Коломойського від значно більших неприємностей. Нагадаємо, він фігурує у розслідуваннях НАБУ, які тривають доволі давно. У вересні минулого року набушники проводили обшук у нього вдома на курорті Буковель. Того ж місяця антикорупційні органи оголосили підозри у справі про заволодіння майном і коштами компанії "Укрнафта" на майже 13 млрд грн у 2015 році менеджерам компанії. Коломойський статусу підозрюваного тоді не мав. 4 жовтня 2022-го він приїздив до київського офісу НАБУ. Очевидно, для дачі показів. І от поки антикорупційна вертикаль поволі рухається в розслідуванні, СБУ та БЕБ перехоплюють ініціативу, викочують підозру Коломойському, а суд відправляє його до СІЗО. Ефектна картинка, але в ній є помітна вада — це відбулося на тлі візиту до США делегації українських антикорупційних структур, до якої увійшли директор НАБУ Семен Кривонос, керівник САП Олександр Клименко, голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко та інші особи з цих органів.

За океаном вони мали низку зустрічей на високому рівні, у тому числі з радником президента Джо Байдена з питань нацбезпеки Джейком Салліваном. Під час цих контактів американці могли висловити побажання щодо прискорення боротьби з корупцією в Україні, адже проблем накопилося достатньо. Відповідь на питання, чи згадували конкретно про Коломойського, якого Держдепартамент США в березні 2021 р. вніс до свого списку санкцій (оголошував про це рішення особисто Ентоні Блінкен), є тільки в учасників зустрічей. Але думка, що візит антикорупціонерів до Штатів і підозра Коломойському в Україні не просто збіг, напрошується сама.

У такому випадку все, що відбулося 2 вересня, нагадує виставу. І її наступним актом стане не вихід підозрюваного зі слідчого ізолятора, це побіжний сюжет, а, не виключено, передача Офісом генпрокурора справ, в яких фігурує олігарх, від НАБУ до СБУ. Кілька днів на тюремних нарах заради перспективи відкараскатися від антикорупційних органів, чутливих до побажань наших партнерів – невисока ціна. Та й півмільярда застави також. Але за такого сценарію треба розуміти, що Банкова свідомо йде на конфлікт з Вашингтоном.

Можливо, поясненням такої зухвалої поведінки є ще одна версія: Коломойський – дуже чутлива фігура для діючої влади, він є носієм різної цікавої інформації, що раніше давало йому гарантії недоторканності. Війна ці гарантії не те щоб повністю анулювала, просто тепер недоторканних немає, адже такого статусу окремих діячів не потерпить суспільство. Однак для Банкової важливо зберігати повний контроль над усіма справами, де фігурує Коломойський. Тому ними й займатиметься повністю контрольована СБУ за технічної підтримки ОГП, а не НАБУ з САП. Так Банковій буде набагато простіше тримати Коломойського на короткому повідку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme