Загроза для Зеленського: Чому Сенцов нагадує Путіна

Звільнений з в'язниці Кремля Олег Сенцов може замістити весь табір патріотично налаштованих політиків і зіграти роль головного опозиціонера для нинішньої влади 

Економічний і політичний оглядач
Загроза для Зеленського: Чому Сенцов наг…

Після свого повернення до України 7 вересня 2019 року колишній режисер і в'язень Кремля Олег Сенцов живе дуже насиченим та яскравим життям. Прес-конференції, інтерв'ю та виступи в Україні незабаром змінилися на вояжі до європейських столиць. Сенцов ділиться з Європою своїм баченням нашого спільного майбутнього. При цьому використовує жорстко антипутінську риторику. І чим далі - тим більше розмов про те, що Сенцова готують для української політики. Хто і що ліпить з колишнього режисера та з якою метою - аналізує Depo.ua.

Раптова соціологія

В середині листопада в інформаційному просторі з'явилося соціологічне дослідження Центру Разумкова про довіру до українських політиків та громадських діячів, в якому досить несподівано виникла і фігура Сенцова. І тоді мало хто звернув увагу, що сумарний позитивний рейтинг політв'язня досяг третьої позиції після Зеленського та Разумкова і склав більше 36%. Тоді як у президента на той момент фіксувалося 58%, а у голови ВР - 51%.

Технологія поступового привчання аудиторії до персонажів з-за політичного кола не є новою. Ми легко можемо пригадати 2018 рік, коли прізвище Володимира Зеленського з'являлося у тих чи інших результатах опитувань, хоча жодної конкретики щодо його участі у виборах президента не було. У момент же, коли його рейтинги досягли певної планки - їх було легітимізовано епохальною новорічною заявою майбутнього президента про участь у перегонах.

Очевидно, що політичні вихори в'ються і над головою Олега Сенцова. Але ті, хто допомагає йому робити перші кроки, обрали дещо іншу тактику виведення нового гравця на поле. Сенцова вирішили "обкатати" в Європі, створивши йому певний бекграунд правозахисника. Численні прийоми у високих кабінетах Лондона, Страсбурга та Парижа з присвоєнням таких гучних нагород, як премія Сахарова та виключно патріотична та антіпутінська риторика на європейських полях свідчить, що в Україну повернеться політичний діяч, який претендуватиме на лідерство у національно-патріотичних силах суспільства.

А це означає, що декому на цьому фланзі доведеться посунутись. В першу чергу, якщо говорити про парламентські сили, йдеться про ЄС та "Голос". І Петру Порошенку, і Святославу Вакарчуку доведеться поділитись своїми політичними статками. А може й взагалі незабаром відправитись на звалище історія, звільнивши місце для нового діяча.

Хто навколо

З того, хто натепер оточує Олега Сенцова, можна робити певні спостереження щодо його спонсорів та можливих майбутніх соратників.

Стрімке проникнення Сенцова в політичні рейтинги - і в першу чергу, у список вимірювань Центру Разумкова - свідчить, що Олег отримує доволі значну фінансову підтримку своєї поки що громадської діяльності. Плюс, європейські турне вимагають неабияких витрат. А статки самого Сенцова, як ми можемо розуміти з його п'ятирічної відсидки у путінських тюрмах, навряд чи дозволять такий спосіб життя.

На жаль,Олег поки що не відкриває бенефіціарів свого громадсько-політичного становлення. Але за непрямими ознаками допомагає йому український олігарх Віктор Пінчук, якого політично пов'язують з Демократичною партією США та відомим фінансистом і сірим кардиналом світової політики Джорджем Соросом. Як відомо, Пінчук допомагає Соросу в реалізації стратегій з впровадження в Україні демократичних цінностей та свобод відкритого суспільства. 

Маємо згадати, що перша грунтовна поява Сенцова на публічному заході з політичними заявами відбулася на форумі "Ялтинська Європейська Стратегія" YES, який проводить Пінчук. Саме Пінчук був тим, хто купив квартири Сенцову та іншим політв'язням після їх повернення на Батьківщину. І саме Пінчук відкриває зараз перед Сенцовим європейські двері.

Також показовим є те, хто з українських діячів виникає навколо Сенцова. Це, нагадаємо, колишній грузинський президент Саакашвілі, який приймав Олега на своєму одеському балконі і озвучував дифірамби у його бік. І цьому ж ряду закономірностей - активна популяризація Сенцова відомим єврооптимістом і отримувачем грантової допомоги колишнім нардепом Сергієм Лещенком.

Днями останній озвучив початок другої хвилі соціологічного зростання Сенцова, який стрімко вийшов на другу позицію довіри українців, підперши своїм рейтингом Володимира Зеленського. "У політичних колах циркулюють свіжі соцопитування, які визначили політиків з найвищим рівнем підтримки. На першому місці з великим відривом Володимир Зеленський, і це не дивно. На третьому місці - спікер парламенту Дмитро Разумков, і це багато що пояснює - наприклад, чому він погасив турборежим і не хоче сваритися з фракціями в Раді. Цікаво, хто на другому місці за цим соцопитуванням. Цією людиною виявився ... Олег Сенцов, який значно випередив і Вакарчука, і Тимошенко, і Порошенка, і Бойка з Рабиновичем. При чому сам Сенцов не оголошував, що збирається займатися політикою. Але, хто знає... А ви за перехід Сенцова в політику?", - написав Лещенко на своїх сторінках та каналах.

Отже, з того, як стрімко Сенцова вводять у політичний порядок денний свідчить, що на порядку денному замаячили невідворотні вибори. В 2020 році Україна й направду обиратиме місцеву владу. Але навряд чи Сенцова з його феноменальним рейтингом стали б "палити" саме на місцевих. Йдеться, швидше за все, про очевидну перспективу дострокових парламентських виборів в результаті розпуску президентом діючої Верховної Ради.

Політик Сенцов

Враховуючи націонал-патріотичну спрямованість Сенцова, яку він демонструє в Європі, під його прицілом та електоральна ніша, в якій зростали Порошенко, Яценюк, Вакарчук та інші. Тобто та частина суспільства, яка виступає категорично проти "капітуляції" та будь-якого примирення на умовах Росії. 

Падіння рейтингу Володимира Зеленського у значній мірі відбувається і за рахунок втрати підтримки тих, хто не задоволений його потенційними гешефтами з Москвою. А також свідчення, що непримиренна до Росії позиція знову повертається в українську політику.

Загалом проглядає перспектива, що в Сенцові виборець незабаром побачить лідера, який стане уособленням антиросійської політики.

Цей процес поляризації українського суспільства може стати новою інтерпретацією розколу на Схід та Захід, який у 2004-му став передумовою Помаранчевої революції і продовжився у 2014-му поваленням Януковича в ходя Революції гідності. І очевидно, що Сенцов дедалі набиратиме політичну вагу за рахунок прозахідної політики. Тоді як рейтинг Зеленського поступово буде анігілювати до рівня тієї частини суспільства, яка підтримує східний вектор.

В команді Зеленського не приховують незадоволення щодо появи в рейтингах Сенцова. Йдеться, передусім, про ту частину команди, яка орієнтується на якнайшвидше вирішення питання з Росією. Очікують, що Сенцов почне розігрувати "нормандську карту". Тобто долучиться до засудження Зеленського щодо його компромісів з Путіним. І це ще більше ускладнить ситуацію з позиціонуванням діючого президента як "лідера всіх українців".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme