Топ-10 цікавих фактів про Казахстан у зв’язку із нинішніми протестами

Антивладні протести в Казахстані викликали гарячу підтримку серед українців, але з іншого боку показали, що ми про цю країну майже нічого не знаємо. Що таке жузи, як Назарбаєв пов’язаний з Україною, чому Росія орендує в Казахстану ціле місто? Розповідаємо і про це, і про інші важливі та цікафі факти

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Топ-10 цікавих фактів про Казахстан у зв…
Фото: вікіпедія

Нагадаємо, протести в Казахстані тривають вже тиждень. Вони почалися через ціни за газ, але протест швидко став політичним. Мітингарі скандували "старий, йди", вимагаючи усунення єлбаси Назарбаєва від політики. Невдовзі почалися сутички з поліцією, протестанти чинили опір, забирали в правоохоронців зброю, били і вбивали їх. Потім почалися погроми і мародерства, Алмати повністю віддали на поталу натовпу. Існує думка, що мародерствують провокатори, щоби дати владі, яка через бездіяльність правоохоронців відчула себе безпорадною, привід говорити про терористів і просити про допомогу ОДКБ.

"Миротворці" ОДКБ, в першу чергу російські війська, увійшли в країну і що там тепер відбувається, можна дізнатися хіба що по телефону, від місцевих журналістів. В Казахстані здебільшого не працює інтернет і встановлено дуже жорсткі правила - в разі непослуху стріляють на ураження.

Хто такі Назарбаєв і Токаєв, які в Казахстану стосунки з Україною, чому Росія хоче відрізати Північний Казахстан - важливі і вражаючі факти, які допоможуть краще зрозуміти, що відбувається в Казахстані зараз,  в огляді Depo.ua

Назарбаєв правив майже 30 років

Нурсултан Назарбаєв став першим після розпаду СРСР президентом Казахстану і правив країною цілих 29 років – з  24 квітня 1990 по 20 березня 2019. Він посідав приблизно 14 сходинку у списку 50 очільників країн, які керують найдовше. Назарбаєв відійшов від справ тільки формально, він залишив за собою скромний титул "єлбаси" - тобто "лідер нації", очолив Раду безпеки і залишив своїх людей на більшості ключових посад

нурсултан назарбаєв

Нурсултан Назарбаєв. Фото: вікіпедія

Культ особистості Назарбаєва

На честь Нурсултана Назарбаєва названо сорт тюльпанів і орден за особливі заслуги у державній та громадській діяльності.

Перший склад його імені "Нур" додали в назву програми переселення, назви кількох мечетей, селищ, районів, ЗМІ, та навіть банку. Також на його честь названо десятки вулиць, ліцей, три парки, аеропорт, залізничний вокзал, гірська вершина, бібліотека, 20 елітних шкіл та головний університет країни

Назарбаєв відкрив Музей імені себе, в якому розповідається про його життя та роль у будівництві нової незалежної казахстанської держави.

1 грудня відзначається День Першого президента, який також є державним святом та вихідним днем. Напередодні Дня Першого президента понад три тисячі студентів масово освідчуються у коханні єлбаси.

І вишенька на торті - в кримінальному кодексі Казахстану є стаття смертної кари за посягання на життя президента країни, навіть якщо ці дії не призводять до смерті

Назарбаєву встановили мінімум 9 пам’ятників, один з яких – в Україні

Пам'ятник Назарбаєву є у Кам'янському (до декомунізації назви – Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області. У 1958-1960 роках майбутній казахський президент навчався на металурга в місцевому ПТУ №22, яке носить тепер його ім'я. Там же встановили і почесний монумент.

памятник назарбаєву в україні

Джерело: liva.com.ua

памятник назарбаєву в камянському

Після трагедії в Жанаозені в 2011 році, коли в Казахстані розстріляли мирний мітинг, активісти об'єднання "Боротьба" та студентської профспілки "Пряма дія" лягли на асфальт біля пам'ятника Назарбаєву, символізуючи вбитих казахськими силовиками людей. Фото: liva.com.ua

10 липня 2018 року на честь 78-го дня народження Назарбаєва в Національному музеї в Астані було відкрито скульптуру, що копіювала за композицією монумент 16-му президенту США Аврааму Лінкольну у Вашингтоні.

Три дні тому протестувальники знесли один із пам'ятників Назарбаєву в місті Талдикорган. На цьому казахстанський "ленінопад" поки що закінчився

валять памятник назарбаєву

звалили памятник назарбаєву

Фото з соцмереж, автор невідомий

Столицю Казахстану також перейменували на честь Назарбаєва

20 березня 2019 року парламент Казахстану перейменував столицю країни місто Астана (що перекладається з казахської як -  "столиця") на Нур-Султан — на честь Назарбаєва. Чимало громадян були проти, але їхньої думки ніхто не спитав.

Примітно, що в останні дні назва Нур-Султан зникає з ефірів – провладні журналісти та чиновники замість Нур-Султан кажуть "столиця", або "головне місто".

Донька Назарбаєва залишається при владі попри все

Старша дочка Назарбаєва Дарига та її чоловік Нуралі Алієв обіймали високі і грошові посади владі. Дарига була головою Сенату Казахстану, а її чоловік — Рахат Алієв, хірург за професією - директором Департаменту податкової поліції Міністерства фінансів Республіки.

дарига назарбаєва

Дарига Назарбаєва. Фото - вікіпедія

В 2007, коли Назарбаєв офіційно очолив головну партію країни, Дарига, яка впала в немилість, була виключена з партії, а її чоловік указом президента зміщений з усіх. Проти нього було порушено кримінальну справу за підозрою у викраденні колишніх членів правління "Нурбанку". Невдовзі з'явилася інформація, що без згоди Алієва їхній шлюб з Назарбаєвою був розірваний.  Зрештою Алієв втік в Австрію, де в останні роки був послом і попросив політичного притулку.

Дарига Назрбаєва зрештою помирилася з батьком, в 2011 повернулася у велику політику і є найвпливовішою жінкою в Казахстані

Онук Назарбаєва втік від родини і загадково помер

Син Дариги і онук Нурсултана Назарбаєва Айсултан – футболіст і бізнесмен. Здобув освіту за кордоном, служив у головному розвідувальному управлінні Міністерства оборони Казахстану, відіграв сезон в юнацькій команді "Портсмута", став бронзовим призером чемпіонату Англії.

онук назарбаєва айсултан назарбаєв

Айсултан Назарбаєв. Фото - вікіпедія

21 жовтня 2012 року провів єдиний матч у чемпіонаті Казахстану — у домашній грі за клуб "Сункар" Каскелен проти "Актобе". Потім лікувався від наркозалежності, у жовтні 2019 року його засудили до умовного терміну за напад на поліцейського в Лондоні. Намагався покінчити життя самогубством.

У лютому 2020 попросив політичного притулку в Британії, заявивши, що володіє інформацією про високомасштабну корупцію між урядом Росії та Казахстану, а сім'я чинить тиск на нього.

Айсултан Назарбаєв помер 16 серпня 2020 року, попередньою причиною смерті назвали зупинку серця.

Назарбаєв і Токаєв

19 березня 2019 року, у телезверненні до нації Назарбаєв оголосив свій варіант "я втомився, я йду" і поклав обов’язки президента на Касима-Жомарта Токаєва. Невдовзі на позачергових виборах той переміг майже 71% голосів, але на ключових посадах так і залишилися люди Назарбаєва. Зокрема головою Сенату стала його старша донька Дарига.

 Токаєв донедавна вважався несамостійною фігурою, зараз його незалежність від Назарбаєва є дискусійною темою. За однією з конспірологічних версій, протести в Казахстані були вигідні Токаєву щоби нарешті позбутися впливу Назарбаєва. Офіційно відомо, що Токаєв звільнив Назарбаєва з посади голови Ради безпеки, яку той мав очолювати довічно і перебрав на себе його повноваження. Вчора ЗМІ повідомили, що було затримано племінника Назарбаєва, вже колишнього першого заступника голови КНБ (місцевих спецслужб) Самата Абіша, але згодом головна редакторка сайту ORDA Гульнара Бажкенова заявила, що ця інформація не підтвердилася і перепросила у читачів.

Сам Назарбаєв, за даними журналістів, вже втік з країни.

Розстріл протестувальників в Жанаозені 

Десять років тому в місті Жанаозен (з кого і цього разу почалися протести) нафтовики вийшли на мітинг з вимогою підвищити зарплати, але уряд вимоги проігнорував, і мітинги тривали з травня по грудень. У місті відключили інтернет та не пускали туди журналістів. Робітничі активісти зазнавали атак і погроз. В серпні в Жанаозені знайшли вбитим профспілкового активіста і тіло зниклої напередодні дочки голови профспілкового комітету робітників компанії "Озенмунайгаз".

16 грудня поліцейські розстріляли протестувальників із автоматів Калашникова. За офіційними даними загинули 11 осіб, за не офіційними – близько півсотні.

За версією влади, конфлікт почався з вини злочинців, вандалів та хуліганів. Казахського опозиціонера, що підтримував протестувальників Володимира Козлова засудили до 7 років і 6 місяців тюрми, деяких страйкарів також було засуджено до кількох років ув'язнення. Частина поліцейських визнала факт застосування сили, але уникнула покарання.

Що таке жузи

Казахи були кочовим народом і жузи – це їхні історичні етнотериторіальні родоплемінні об'єднання. Три жузи: Старший (за іншою версією – Великий), Середній і Молодший відрізняються за етногенезом, культурою і способом життя.

Старший жуз (Ули жуз, або Уйсун) - це група родів і племен, що панували на території Семиріччя і сучасного Південного Казахстану та частині сучасної території західного Китаю та Узбекистану (Ташкентська область). У XIX столітті чисельність Старшого жузу становило близько 550 тисяч осіб.

Середній жуз — мешканці степових районів центральної, північної і східної частин сучасної території Казахстану. На початку XX століть число казахів Середнього жузу становило близько півтора мільйони осіб.

Молодший жуз займав територію Західного Казахстану, складався з трьох великих родоплемінних об'єднань. На початку XIX століття від Молодшого жузу відокремилася і пішла за Урал Внутрішня, або Букеївська орда. Чисельність жузу на рубежі XIX — початку XX століть складала 1 млн 100 тис. осіб.

За розповсюдженою версією, Великим (старшим) жуз вважається жуз через його давніше походження, а Молодший жуз — тому, що оформився пізніше всіх, і не факт, що саме Великий жуз головує серед двох інших. Загалом, розібратися в цій системі дуже непросто, але для казахів це досі важливо, вони пам’ятають, хто з якого роду, джуза і відповідно спілкуються та поводяться.

Казахські сайти зараз не працюють, і з того, що вдалося знайти в соцмережах на питання, який же жуз головний і чим вони відрізняються. 

казахські жузи інфографіка

Інфографіка - три казахських джузи, їхні девізи та племена, які в них увійшли. Джерело: pavlodarica.fandom.com

Старший жуз – жителі півдня, їхнє прізвище закінчується на –беков і – баєв.  Про них кажуть "Ұлы жүздің баласын қауға беріп малға қой", тобто "Вихідцю зі Старшого жуза дай баддю і відправ поїти худобу". Середній жуз – жителі центру, про них кажуть "Орта жүздің баласын қалам беріп дауға қой" - "Вихідцеві з Середнього жуза дай перо і відправ на судову тяганину". Молодший жуз живе на Півночі, прізвища в них в основному на –ов, і про них існує вислів "Кіші жүздің баласын найза беріп жауға қой", що перекладається - "Вихідцю з молодшого жуза дай спис і відправ на битву"

Окремо від жузової ієрархії виділяються роди прямих нащадків Чингісхана по чоловічій лінії — торе, їх досі вважають аристократами.

Росія орендує в Казахстані місто

Байконур – це назва і космодрому і міста в Казахстані, населенням близько 28 тисяч осіб. Місто, разом з комплексом космодрому орендує до 2050 року Росія. Байконур, який до 1995 року називався Ленінськ, має статус міста федерального значення РФ, але не є суб'єктом Російської Федерації.

За часів совка місто було закрите, тепер там діє пропускний режим. Зараз влада, остерігаючись заворушень, ввела додаткові обмеження в Байконурі, комендантську годину і заборонила збиратися групами.

Росіяни в Казахстані

Росіян в Казахстані дуже багато, це друга по чисельності (після самих казахів) група в країні. На Півночі їх проживає більше ніж казахів. Також у Східному Казахстані, Семиріччі та Західному Казахстані компактно проживають російські козаки, які виділяються своєрідною культурою і життєвим устроєм.

Також в Казахстані дуже багато українців

Українська діаспора в Казахстані за своєю чисельністю - третя за розміром серед українських громад світу, після Росії та США. Етнічних українців за різними даними в Казахстані від 895 000 до 2 400 000.

Першими українцями на казахській землі вважаються заслані до північного Казахстану учасники Коліївщини. З другої половини XIX століття  сюди в пошуках вільних земель стали прибувати переселенці, значно посилився український переселенський рух до Казахстану після столипінської аграрної реформи.

З розгортанням суцільної колективізації почалося виселення в Казахстан розкуркулених і протягом 1930—1931 у північні та східні райони СРСР, зокрема до Казахстану, було виселено майже 64 тисяч українських родин. Потім сюди депортували жителів Західної України. Під час Другої світової в Казахстан евакуювали заводи, фабрики і дитбудинки.

Наприкінці Другої світової війни тюрми й концтабори Караганди, Джезказгана поповнювалися в'язнями-українцями, переважно тими, хто звинувачувався в належності до ОУН-УПА. Після звільнення з ув'язнення радянський режим забороняв повертатис, і вони осідали в Караганді та околицях.

Чимало українців залишилися в Казахстані в період освоєння цілини в 1954—1960 рр. Робітничі колективи ряду новостворених радгоспів у Кустанайській та Акмолинській областях майже повністю складалися з українців.

Українсько-казахстанські відносини

Договір про дружбу та співпрацю між Україною і Республікою Казахстан був підписаний в 1994 році, наразі існує близько сотні чинних міжнародних угод між Україною та Казахстаном. Наші країни співпрацюють в різних сферах, стосунки є дружніми.Зокрема нещодавно Україна та Казахстан домовилися активізувати військове співробітництво, зокрема, у сфері військової освіти, ремонту літаків та утилізації боєприпасів.

Нині Казахстан не входить до ТОП-20 торгових партнерів України. За словами посла Казахстану в Україні Дархана Калетаєва, взаємний обсяг двосторонньої торгівлі за підсумками 2020 року знизився на 32,4%. При цьому експорт з Казахстану в Україну скоротився на 43,6% і склав $426,1 млн. На думку експертів, торговельні відносини між Україною та Казахстаном слабшають після 2014-го, коли суттєво ускладнився транзит товарів через територію Росії.

Через Росію ж Україна не може отримати і куплене в Казахстані вугілля – вони просто блокують транзит російською залізницею.

Важлива деталь – в 2014 влада Казахстану не схвалила але і не засудила засудила окупацію Криму та російську агресію на Донбасі.

Українська влада щодо нинішніх подій в Казахстані також мовчить. Принаймні на час написання цього матеріалу не було коментарів від ОП чи президента Зеленського.

На Росії постійно закликають забрати Північний Казахстан

На Росії неодноразово заявляли, що це вони створили сучасний Казахстан і  йому дісталося забагато території. Так, наприклад, в 2014 році письменник і нацбол (українською – нацбіль?) Едуард Лімонов, якого в 2001 звинувачували у планах влашувати проросійський теракт у Північному Казахстані, заявив, що Росія має як мінімум забрати собі Північний Казахстан.

забрати крим і північний казахстан лимонов

Фрагмент з інтерв'ю Едуарда Лимонова

Того ж року єдинорос Ніконов заявив на Першому каналі, що частина територій Казахстану – подарунок від СРСР. За ним це повторив ще один колега по партії.

Нагадаємо, Північний Казахстан – це там, де росіян живе більше ніж казахів. Ще одна цікава деталь – командувати військами ОДКБ в Казахстан відправлений військовий, який керував окупацією Криму. А ще Росія в Криму майже орендувала Севастополь – там стояв її Чорноморський флот

Росіяни звинувачують казахів в русофобії за те що вони розмовляють казахською

До розпаду СРСР російська мова фактично була основною державною мовою Казахстану. У 1991 ухвалено закон, яким російській і казахській мовам було надано статус державних, але російська залишалася основною робочою. Зрештою в конституціях 1993 і 1995 років казахську мову було проголошено єдиною державною, а російській було надано статус мови національного спілкування

Нещодавно казахи перейшли на латинську абетку і виступають за поширення рідної мови на всі сфери життя. За логікою Росії це є націоналізмом і махровою русофобією. Росзмі демонізували мовні патрулі в Казахстані, а глава російського МЗС Лавров написав про "мовні утиски" цілу статтю статтю під заголовком "Росія і Казахстан — співпраця без кордонів".

Читайте також: "Особисте НАТО Путіна": Як допоможе казахському лідеру ОДКБ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme