Табу на кешбек: Як Зеленський знову наступає на граблі, задовольняючи вулицю

Влада відстрочує введення РРО для підприємців. Але збити протестний запал не вдається

Економічний і політичний оглядач
Табу на кешбек: Як Зеленський знову наст…
фото: УНІАН

Для влади Володимира Зеленського стає всі більш уживаним такий спосіб упокоєння вуличних протестів як відстрочення неприємностей. Мовляв, відкладемо це питання на півроку-рік, а там воно, дивись, і саме розсмокчеться. Так діяли "зелені" з іпотечними позичальниками, відстрочивши на півроку завершення мораторію на стягнення єдиного житла. Так вчинили і з ФОПами, яким відтермінували введення касових апаратів, констатує Depo.ua.

Половинчастість рішень влади у подібних чутливих питаннях може свідчити про відсутність системного бачення у команді президента щодо їх вирішення. Хтось, як, наприклад, голова соціального комітету Ради Галина Третьякова, вважає, що ФОПи платять у бюджет дуже мало і не наробили навіть на ті 8 тисяч, які пообіцяв їм виплатити президент через запровадження локдауну. Хтось пропонує затиснути підприємців у обмежені ліміти річних грошових обігів і тим самим взагалі зменшити популяцію "дармоїдів". Хтось пропонує радикально залишити у спокої весь малий бізнес і брати з них в бюджет по мінінмуму.

Такий плюралізм заважає прийняттю ефективних рішень. І поки парламент з урядом і президентським офісом копирсаються у кількох законопроектах, їх вкотре клює півень і під вікнами розгортаються чергові загони протестувальників. І тут вже доводиться думати не про наповнення бюджету, а про те, як загасити цю пожежу.

Як запроваджують РРО

Питання посилення контролю за обігом коштів в системі фізичних осіб - підприємців постало давно. Адже можливості спрощеної системи оподаткування використовує і великий бізнес – зокрема, створюючи мережу ФОПів, кожен з яких сплачує невеликий податок. Але при цьому системою користуються також і сотні тисяч представників мікробізнесу, для яких це можливість не лише зекономити, а й спростити процес звітності, запобігти помилкам традиційної бухгалтерії.

Суть намагань влади загнати всіх підприємців у РРО (реєстратори розрахункових операцій) - унеможливити для "крупняків" мінімізацію під прикриттям мікробізнесу. Але під гребінку повальної фіскалізації потрапляють всі. При цьому найбільші втрати, як очікується, нестиме саме "дрібнота". Особливо в умовах перманентних карантинів і локдаунів, де навіть мінімальні заробітки під питанням. Тим не менш, рішення про повний перехід "на чеки" було ухвалено. І з першого січня 2021 року ця норма закону набирала чинності.

Але протести підприємців, які вже отримали назву Податковий майдан, змусили владу шукати компроміс, аби заспокоїти вулицю і не допустити розкачування владного човна в умовах і без того надмірної невдоволеності суспільства.

Так почали виникати різноманітні проекти послаблення режиму РРО: за ознакою лімітів оборотів, за видами діяльності або за способами оплати за товари чи послуги. Але головним "подарунком", який, на думку влади, мав би пом'якшити невдоволення, стало відтермінування РРО.

Проте двічі протягом листопада депутатом не вдавалося набрати потрібної кількості голосів за проект з такою нормою. Коли ж стало зрозуміло, що вуличні протестувальники так просто не заспокояться, свій варіант законопроекту 30 листопада подав президент Зеленський. Але після того, як підприємці виявили незадоволення і цим варіантом розв'язання кризи, в парламенті в авральному режимі почали "стряпати" новий варіант. Який і проголосували 1 грудня.

Що ухвалила Рада

Законопроект №4439-д щодо внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів для врегулювання питання введення обов'язкових касових апаратів для ФОПів підтримали в цілому 319 нардепів.

Документом передбачено перенесення фіскалізації на 1 січня 2022 року, скасування кешбеку (покарання за невидачу чеку шляхом повернення споживачу суми транзакції), прив'язку лімітів до мінімальної заробітної плати і скасування великої кількості штрафів.

Під відтермінування не потрапляють ФОПи, які займаються торгівлею ювелірними виробами, коштовностями, ліками, складними побутовими товарами, медичними виробами і наданням медичних послуг.

При цьому багато видів діяльності у підсумку виключили зі списку. Зокрема, для тих, хто надає туристичні та готельні послуги, займається ресторанним бізнесом і володіє невеликими кафе, торгує авотзапчастинами і текстильними виробами, займається онлайн-торгівлею та надає послуги через інтернет зобов'язання користуватися РРО відтермінували ще на рік. Щоправда, така поблажка актуальна лише для тих підпиємств, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує ліміт у 220 мінімалок (з наступного року - 1 320 000 грн). Якщо обсяг перевищено, з початку наступного кварталу мають використовувати РРО. 

Також, Рада суттєво змінила систему лімітів з граничних обсягів доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб'єктами спрощеної системи оподаткування відповідних груп платників єдиного податку. За новим законом, ліміти встановлюються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, що на руку підприємцям. Зазначимо, що з 1 січня вона становитиме 6 тис. грн, а от наступне заплановане підвищення – до 6500 грн хочуть перенести з червня на грудень 2021. 

Таким чином відтепер встановлені наступні ліміти:

1 група - 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
2 група - 834 розміри мінімальної заробітної плати;
3 група - 1167 розмірів мінімальної заробітної плати.

Підігріта вулиця

ФОПи, протестні настрої яких, схоже, не вдалося збити ухваленим законопроектом, продовжують акцію і сьогодні. Для них маяком є два проекти опозиційних політиків з "Батьківщини" та "ЄС", які передбчають мало не вдвічі більші ліміти граничних обсягів доходів. (Для першої групи - 245 мінімалок, для другої - 1230, для третьої - 1720).

Плюс підприємці відстоюють можливість взагалі не встановлювати РРО, якщо їхні ліміти не перевищують певний розмір. І цей розмір опозиціонери великодушно пропонують зробити на рівні 820 мінімалок (близько п'яти мільйонів гривень).

Протестувальники вимагають також і інших послаблень на кшталт мораторію на перевірки мікробізнесу та незастосування обмежень для малого бізнесу в умовах локдауну.

Не можна виключити, що настроями підприємців в подальшому користуватимуться для ще більшого розкачування ситуації і переведення податкового майдану на рівень глобального протесту. Причому бажаючі розкачати ситуацію є й в середині команди президента, і зовні.

Для влади Володимира Зеленського нинішній момент видається одним з найбільш серйозних викликів за весь час його президентства. При тому, що він вчергове опиняється в патовій ситуації, коли з одного боку задоволення вимог протестувальників виглядатиме як слабкість. А придушення протестів силою сприймається президентом як ризик глобального збурення і ризик повторення долі Януковича.

Тому найближчим часом ми будемо свідками подальших половинчастих рішень і намагань вирішити конфлікт з ФОПами та їхніми провідниками кулуарними способами. При цьому стратегія очікування, що все "розсмокчеться", цього разу може й не спрацювати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme