Стартап Бородянського: Хто і як тепер творитиме українську культуру

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський разом з командою експертів розробляє нову гуманітарну політику України. Роботу у колективі порівнюють із формуванням стартапу державного масштабу

Стартап Бородянського: Хто і як тепер тв…

Зокрема, такими міркуваннями у Facebook поділився координатор напрямку "Книги та видавнича індустрія" Антон Мартинов. 

"Моментами робота схожа на підгтовку і формування стартапу, але державного масштабу. Магістральна теза – виростити сильного гравця на культурному ринку, який мав би потенціал конкурувати на рівних в міжнародному масштабі в першій-другій десятці країн", – написав він у соцмережі. 

В Офісі з розробки гуманітарної політики України Бородянського створюють відповідний документ, який визначить напрямки розвитку країни за 12 напрямками.  Свою організацію позиціонують як експертний майданчик, де спілкуються професіонали. За деякими напрямками вже спілкуються з фахівцями обраних ринків. 

Нинішні кроки відображають позицію самого міністра, який прагне підвищити включеність громадян в життя країни. 

"Наше стратегічне завдання – збільшити кількість людей, включених в життя суспільства. Друга завдання освітньої та культурної політики – здатність людини критично мислити. І третє: усвідомлення себе українцями – теж важливе завдання", - заявив Бородянський в інтерв'ю LB.ua.

Depo.ua зібрав дані про людей, що формують "культурний генплан", та концепції, які збираються реалізовувати. 

Книжки

Отже, сам Антон Мартинов – директор і співвласник видавництва "Наш формат".  

Його бізнес можна назвати успішним. Адже з 2013 по 2016 рік наклади видавництва зросли з 10 тис. до 195 тис. примірників, а у 2015-му видавництво потрапило у ТОП-20 від журналу "Forbes Україна".

До того ж, "Нашому формату" вдалося зайняти особливу нішу – передусім постачальника світових бестселерів нон-фікшн, перекладених українською. 

"Я поки що не працюю в міністерстві. Працюю в ГО "Змінюємося разом", яка є проектним офісом з розробки стратегії для міністерства гуманітарної політики. Міністр взяв професіоналів з ринку, щоб максимально чітко побачити болі, які є, пріорітезувати їх  і виписати бачення подальшого розвитку кожного напрямку. Я фактично консультую міністра і крізь свій фільтр і досвід роботи в галузі роблю певні рекомендації", – розповів Мартинов в інтерв'ю "Українській правді". 

Пріоритетними завданнями координатор бачить промоцію читання, реновацію бібліотек та розвиток ринку. Акцентує, зокрема, на важливості ведення статистики книгообігу. 

"Жоден з приватних гравців на ринку не може забезпечити цю статистику (...)Тому державна інституція має надати цей сервіс, щоб і самій вимірювати температуру, і щоб бізнес міг на щось опиратися і розвиватися. Є питання не прибуткових проектів, розвитку кадрів і багато інших проблем, над якими ми активно працюємо", – стверджує він. 

В одному ж з попередніх інтерв'ю для "Укрінформу"  пан Мартинов в загальних рисах окреслював бажані кроки держави до книговидавців. 

"Політика держави, якщо це для неї пріоритетна галузь, має бути направлена на створення таких умов, щоб бізнесу було вигідно торгувати не лише крамом і ковбасою, а ще й книжками. В ідеалі – створити такі правила гри й умови, які дозволять низькооборотному бізнесу, котрим є книжковий, нормально жити. Наприклад, через компенсацію вартості оренди площі для книгарень. Паралельно обов’язково мають бути системні кроки з популяризації читання в країні (...) В результаті рітейл буде зацікавлений задовольнити цей попит – і для цього відкриватиме нові книгарні", – стверджує видавець. 

А от чи залишиться Мартинов вірним своїм переконанням і чи вдасться йому впровадити пільги для видавців, – велике питання. 

Новий МінСтець

Медійну частину гуманітарної стратегії взяв на себе Федір Гречанінов – колега самого Бородянського по Star Media. Зокрема, він займався стратегічним розвитком групи, а згодом – розвиток цифрового бізнесу і прибутки з ринку платного телебачення. Останні кілька місяців стратегічно розвиває "Медіа Групу Україна". Це телеканал "Україна", "Футбол-1", "Футбол-2" та кілька інших тематичних медіа. 

Кіно

Пул експертів з кінематографії очолить директорка медіаконсалтингової компанії MRM Вікторія Ярмощук.

Експертка у сфері близько 16 років, наразі вона працює виконавчим директором Української кіноасоціації. Організація існує вісім років, а цього літа МОН і Мінкульт підписали з компанією меморандум про співпрацю. 

У державній політиці у сфері кіно Ярмощук – людина не нова. Зокрема, з 2018-го вона входила у еспертну раду Мінкульту з патріотичного кіно, була радницею Євгена Нищука. Також пані Вікторія очолює Kyiv Media week. 

"Дотримуючись принципу відкритості та прозорості дій, (...) намагатимусь тримати вас в курсі всього, що ми робимо щодо ввіреного мені напрямку", – пообіцяла пані Вікторія на сторінці у Facebook. 

Наразі провели анкетування представників індустрії (до речі, заповнити анкету можна і зараз), де пропонували окреслити головні проблеми галузі та їх рішення. На черзі – обговорення у вузьких робочих групах. Також Ярмощук пропонує скидати пропозиції їй на мейл. 

Втім, щодо перспектив у кіноіндустрії, певні позиції вже озвучив сам Бородянський. 

"Ми будемо змінювати з часом принципи прозорості фінансування кіно, вводити рейтингування продюсерів. На моє глибоке переконання, державне фінансування – це привілей... Ми будемо вводити інструменти, механізми прозорості", – заявив міністр у середу під час засідання профільного Комітету Верховної Ради. 

При цьому Бородянський зазначив, що Держкіно та Рада з державної підтримки кінематографії перевищили повноваження, видівши переможцям серпневого пітчингу 1,7 млрд грн, що втричі перевищує виділений бюджет. 

Себто, маємо непрямий сигнал про майбутнє скорочення фінансування кінематографу з паралельним підвищенням планки для самих режисерів. З одного боку, такі заяви лякають, бо ж український кінематограф якщо і не став на ноги, то принаймні не залишає таких спроб.

З іншого, кіношникам від держави раз за разом дорікали у необ'єктивності та кумовстві, а рекордно низькі касові збори деяких стрічок небезпідставно викликають обурення платників податків. 

І нова схема відбору, якщо її вдасться розробити, може відкрити світу нових митців замість визнаних, але таких непопулярних "метрів". 

Музика

Напрямком "Музика" займатиметься Галина Григоренко, співзасновниця та генеральна продюсерка Open Opera Ukraine. Проект у пані Григоренко цікавий, хоч і не надто масштабний. 

Зокрема, компанія влаштовує концерти виконавців барокової музики і поставила власну барокову оперу "Дідона та Еней", яка загалом відрізняється від часом штампованих постановок українських театрів. 

Театр

За напрямок "Театр" відповідатиме Андрій Палатний, куратор театральної програми Гогольfest, проєктний менеджер ЦСМ "ДАХ", актор.

Однією з проблем українського театру Палатний вбачає певну розрізненість, неготовність театрів об'єднатися в єдиний культурний простір. 

"Займаючись кураторською діяльністю, ти починаєш стежити за театральним ландшафтом (...) Один з висновків, діагнозів, до якого я приходжу: тут, в Україні, є маса "острівців", які часто не розуміють, наскільки вигідно позиціонувати себе як ціле, єдине ціле. Стратегія "все у виграші", іншими словами – синергія, загальний кулак, – не для нас", - зазначав Палатний в інтерв'ю Ukrainian Theater

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme