США ввели санкції проти чотирьох українців: Хто вони такі

У Мінфіні США запровадили економічні санкції проти чотирьох українських політиків за "шкідливі закордонні дії Росії". До списку потрапили діючі нардепи "ОПЗЖ" Тарас Козак і Олег Волошин, та екс-"регіонали" Володимир Олійник і Володимир Сівкович. Розповідаємо, хто вони такі

Політичний оглядач
США ввели санкції проти чотирьох українц…

Нагадаємо, вчора стало відомо, що США ввели санкції проти трьох українських екснардепів і одного чинного, а згодом в Мінфіні пояснили, чим вони мотивовані. В Україні з цієї четвірки під санкціями РНБО поки тільки один.

Тарас Козак - найближчий соратник Медведчука

тарас козак

Тарас Козак. Фото: прес-служба ОПЗЖ

Близький соратник Віктора Медведчука. Тривалий час працював податківцем, потім митником на Львівщині. У 2005-10 роках був заступником голови Державної митної служби. У 2014 році обрався депутатом від "Опозиційного блоку". 

2 лютого 2021 року затверджено рішення РНБО від 4.10.2018 року, що заблокувало діяльність проросійських телеканалів, які належать Козаку: NewsOne, 112, ZIK, терміном на 5 років. 17 лютого 2021 року проти Козака та його дружини було введено санкції РНБО за продаж нафтопродуктів терористичним організаціям "Л/НДР". 11 травня 2021 року стосовно Тараса Козака та Віктора Медведчука було порушено справу про державну зраду. Наразі мешкає на Росії.

За даними американців, Козак, який контролює кілька новинних каналів в Україні, підтримав план ФСБ очорнити високопоставлених осіб із найближчого оточення президента України Володимира Зеленського, "помилково звинувативши їх у неефективному управлінні пандемією COVID-19". Крім того, Козак використав свої новинні платформи для поширення хибних наративів про події в США у 2020 році. Йдеться про "плівки Деркача" - ще одного українського політика, котрий вже перебуває під американськими санкціями.  

Олег Волошин - єдиний з четвірки залишився в Україні

олег волошин

Олег Волошин. Фото - фейсбук

Нардеп "ОПЗЖ", креатура Костянтина Грищенка, екс-міністра закордонних справ часів президентства Леоніда Кучми (2003-05 рр.) і Віктора Януковича (2010-12), та віце-прем’єр-міністра (2012 – лютий 2014 рр.). Коли Грищенко з 2008-го по 2010-й роки був послом України на Росії,  він взяв Волошина з собою до Москви. До парламенту Волошин потрапив по квоті Сергія Льовочкіна.

Американці закидають Волошину підрив авторитету українських чиновників і захист інтересів Росії. Нардеп також працював із підсанкційним у США громадянином РФ Костянтином Килимником. Фігурант вже прокоментував свій новий статус. Каже: самі собою обмеження його мало торкнулися, оскільки він "дуже небагатий" і не має власності та рахунків за кордоном. Найімовірніше, потрапляння Волошина у список – чіткий сигнал іншим українським політикам, експертам і просто медійним особам, що розкручування в Україні вигідної для Росії теми "зовнішнього управління", каратиметься санкціями. А надання ефірів подібним спікерам може потягнути за собою проблеми в США та країнах-партнерах для власників телеканалів.

Володимир Олійник - один зі спікерів "Партії регіонів"

володимир олійник

Володимир Олійник. Фото - вікіпедія

Колишній мер Черкас, потім - нардеп-"регіонал", входив до групи Миколи Азарова, був одним із ключових спікерів режиму Януковича. Після Майдану дременув до Москви. Час від часу з’являється з антиукраїнськими коментарями в російських медіа. Під санкції Олійник потрапив оскільки у 2021 році, за даними американців, працював за вказівкою ФСБ для збору інформації про критичну інфраструктуру України.

Окрім того, що він був рупором "регіоналів", під час президентських виборів 1999 року Олійник прославився участю у Канівській четвірці. Ще з тих пір його пов’язують з наступним фігурантом санкційного списку Володимиром Сівковичем.

Володимир Сівкович - причетний до побиття студентів на Майдані

володимир сівкович

Володимир Сівкович. Фото - УНІАН

Ця особа була правою рукою Андрія Клюєва, при президентстві Януковича працював заступником секретаря Радбезу. За певною інформацією, продовжує співпацювати з Клюєвим і в Москві.

Сівковича до санкційного переліку внесли за те, що він "працював із мережею російської розвідки для проведення операцій впливу, які намагалися заручитися підтримкою України для офіційної передачі Криму Росії". Що це за історія, поки незрозуміло. Сподіваємося, українські спецслужби повідомлять деталі.

Крім того, на початку 2020 р. Сівкович "координував з російськими спецслужбами просування дезінформаційної кампанії Деркача проти президентських виборів у США 2020 року". Американці вважають, що Сівкович має зв’язки з ФСБ і "підтримував операцію впливу, спрямовану на США з 2019 по 2020 роки".

З 1983 року він працював в органах КДБ. У 1990-92 роках перебував у Німеччині. У ЗМІ повідомлялося, що Сівкович тоді був шефом Володимира Путіна. В незалежній Україні окрім політики він займався бізнесом. Зокрема, був одним із партнерів на телеканалі СТБ разом із російським "Лукойлом". Після переходу контролю над каналом до Віктора Пінчука, Сівкович відійшов від справ у цьому медіа. Крім того, одним із ключових його бізнесів була авіакомпанія "Віта". Також прізвище цієї особи спливало у зв’язку із забудовами, у тому числі скандальними.

Востаннє в Україні Сівкович гучно відзначився 30 листопада 2013 року, коли разом із тодішнім головою КМДА Олександром Поповим мав стосунок до розгону студентського Майдану. Це спричинило радикалізацію протестів, які зрештою знесли Януковича та його режим у лютому 2014-го. А 14 грудня 2013-го Генеральна прокуратура, намагаючись знизити градус протестів, висунула підозри Попову, Сівковичу, начальнику київської міліції Валерію Коряку та його заступнику Петру Федчуку у скоєнні злочину за фактом подій 29-30 листопада 2013 р. За свідченнями Коряка, куратором операції був Сівкович.

З Москви, де мешкає цей фігурант санкційного списку, новин про нього не багато. Відомо, що 20 квітня 2015 року він потрапив у ДТП, внаслідок якої отримав важкі травми.

Чи введе РНБО санкції проти Волошина, Олійника та Сівковича

Насамкінець - висновок. Окрім Волошина, три інші фігуранти списку перебувають на Росії. Тож американські санкції, здавалося б, їх мало зачеплять і є, швидше, доказом того, що в США добре обізнані про антиукраїнську та антиамериканську діяльність росіян та їхніх агентів. Утім тут важливо згадати, що за останні роки під санкції в Америці потрапили Андрій Деркач, Олександр Дубінський, Ігор Коломойський, Андрій Портнов, Олександр Тупицький та ще низка менш відомих осіб. У серпні минулого року наш Радбез запровадив санкції проти Деркача. Інших же в Україні не обмежили.

З нового підсанкційного квартету під санкціями у нас Козак. Ще з минулого року. Цікаво буде подивитися, як відреагує РНБО на інші прізвища. На перший погляд вдарити по Сівковичу, Олійнику чи Волошину нескладно. Але виникне проблема вибірковості. Приміром, чому досі в Україні не під санкціями Коломойський? Або ще одне питання: хтось чув, щоб Деркач після впровадження проти нього санкцій в Україні зазнав якихось серйозних проблем? 

Читайте також: 150 підсанкційних українців: Хто і за що потрапив в чорні списки США

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme