Справа "художників": Навіщо "слугам" запізніла постанова про засудження акції під ОП

У Верховній Раді зареєстровано проєкт постанови про засудження суботньої акції протесту на Банковій. Це може бути сигналом про намір команди Зеленського змінити політичний клімат у країні

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Справа "художників": Навіщо "слугам" зап…
Комунальники продовжують відмивати розмальований фасад будівлі Офісу президента

Проєкт постанови про засудження подій 20 березня 2021 року біля Офісу президента України під №5295 зареєстрували 130 депутатів – половина фракції "Слуга народу" на чолі з її головою Давидом Арахамією і партійним керівником Олександром Корнієнком. Вже сама кількість авторів має свідчити про важливість цієї ініціативи для президентського офісу. Наразі проєкт опрацьовується в комітеті парламенту. Ухвалити документ планують на одному з двох позачергових засідань Верховної Ради, які монобільшість має намір провести у вівторок, 30 березня.

У тексті постанови, поруч із риторикою про підтримку права на мирний протест і засудження "підміни цивілізованого виявлення незгоди з діями влади насильством та наругою над державними символами", міститься вказівка МВС, СБУ і Держбюро розслідувань "забезпечити швидке, повне та неупереджене розслідування та надати юридичну оцінку подій, що відбулись 20 березня 2021 року біля Офісу Президента України". Начебто без наказу народних депутатів силові структури не знали, що їм робити, і не порушили кримінальні справи за фактами, що мали місце під час суботніх подій у центрі столиці.

Нагадаємо, увечері 20 березня відбулася резонансна акція під стінами Офісу президента за участі прихильників арештованого активіста Сергія Стерненка. Її учасники обписали стіни будівлі Офісу президента, пошкодили табличку й двері.

розписаний офіс президента

У Зеленського пошкодження будівлі оцінили аж у 2 млн грн, що спричинило зливу дотепів і кпинів. Тим часом за фактом подій поліція відкрила кримінальне провадження. Учасника акції, ветерана АТО Владислава Гранецького-Стафійчука (позивний Сорд), відразу звинуватили в хуліганстві і відправили під домашній арешт. У МВС обіцяють нові підозри в цій справі. Тож, як бачимо, правоохоронці не сидять склавши руки. І чи потрібен їм "стусан" від депутатів – питання риторичне. Бо пункт постанови про щотижневі звіти силовиків щодо ходу розслідування згаданих подій перед комітетом Ради з питань правоохоронної діяльності скидається на розстановку акцентів у питанні – хто в країні головний. Також, не виключено, йдеться про своєрідну перевірку лояльності більшості депутатів у Верховній Раді дев’ятого скликання напередодні можливих політичних потрясінь…

Дивує і наступний пасаж проєкту постанови. Рада дає правоохоронцям доручення "вивчити обставини, що супроводжували події, які відбулись 20 березня 2021 року біля Офісу Президента України, на предмет організації та/або участі у реалізації зазначених подій будь-яких політичних партій України та/або пов’язаних з ними осіб". Тобто вже у проєкті постанови міститься готовий висновок про те, що руками "художників", що обписали Банкову, водили політики. Не треба бути глибоким аналітиком, аби зрозуміти, в який бік хилять "слуги": їх цікавить причетність до скандальних подій "Європейської солідарності" та її лідера Петра Порошенка. Повернемося до цього моменту далі.

На превеликий жаль для влади, "візитівки Порошенка" на президентській вулиці цими вихідними не знайшли. Провалилися і спроби технологів Банкової звинуватити в участі у мітингу деякі організації, які відносять до кола впливу п’ятого президента. Попри це, парламентарії хочуть доручити спеціальним структурам "копати глибше", аби знайти те, що потрібне Банковій для політичних цілей.

Цікавий нюанс полягає в тому, що серед публічних діячів, які через соцмережі закликали громадян до участі в мітингу на захист Стерненка, а 20 березня вийшли на Банкову, були й представники партії "Голос". М’яко кажучи, прохолодно була зустрінута керівниками "Голосу" участь колишнього заступника голови цієї партії Ярослава Юрчишина в акції біля Офісу президента: ледь не дійшло до виключення нардепа з партії. Вона й без того переживає складні часи, а можливе голосування частини її депутатів за постанову "слуг" покладе край навіть формальному існуванню "Голосу" в українській політиці.

Читайте також: Самостійна сила чи сателіти "слуг": Коли Верховна Рада залишиться без "Голосу"

В такому разі її парламентська фракція попросту розколеться надвоє, а без "надбудови" в Раді ця партія стане непотрібною спонсорам. Усвідомлення такої перспективи може утримати членів фракції "Голос" від підтримки постанови "слуг", а владу позбавить таких необхідних голосів за засудження акції біля стін президентського офісу.

Щодо ж до самого факту проведення спеціального засідання законодавчого органу для засудження дій мітингувальників, то це прецедент в українській політиці. І прецедент небезпечний. Можливо тому з ним так довго тягнули. Попри гнівну заяву фракції "Слуги народу", оприлюднену ще минулої неділі, "раптом" з’ясувалося, що голова ВР Дмитро Разумков перебуває з офіційним візитом у Бельгії і Люксембурзі, а без нього підписати постанову про скликання позачергового засідання банально нікому.

Наполягання опозиційних фракцій на розгляді під час позачергового засідання не лише питання брудних стін Банкової, але й значно більш важливіших проблем країни – провалу боротьби влади з коронавірусом, створення ТСК по "вагнерівцях" тощо – "слуги" спробували нівелювати включенням до порядку денного на вівторок аж півтора десятка питань економічного та кадрового характеру: відновлення приватизації, легалізації капіталів, "пакунків малюка", посилення відповідальності за порушення протипожежної безпеки і порядку самоізоляції, "коронавірусна" допомога підприємцям, припинення депутатських повноважень призначених і обраних на посади "слуг", визначення дати виборів мера Харкова тощо. Для чого владі знадобився терміновий розгляд цих та інших питань? Завдяки позачерговому засіданню опозиція отримає майданчик для гучних заяв, а "слуги" в інформаційному полі не виграють. Тож включення в порядок денний цілої групи законопроєктів покликане розмити тло можливого ухвалення постанови про засудження подій на Банковій.

Але якщо, як планується, пленарний вівторок почнеться з постанови щодо подій 20 березня, то на ній він може й закінчитися. До всього переліченого вище у нардепів можуть не дійти руки. А результат саме цього голосування стане тестом на лояльність і для своїх – членів "зеленої" фракції, і для сателітів із депутатських груп і фракцій, які вже понад рік як допомагають "слугам" знаходити 226 голосів за принципові для гаранта рішення: самотужки монобільшість дедалі рідше демонструє властивості "зеленого принтера". 

Але хай у влади болить голова за можливий провал політичного голосування. Ми ж акцентуємо на ключовій небезпеці, яку криє в собі проєкт постанови №5295. Йдеться про спробу без отриманих законним шляхом доказів і судових вироків навісити на "політичні партії України та/або пов’язаних з ними осіб" ярлика на кшталт "ворогів народу". Якщо постанову вдасться протягти, на її виконання можуть початися маски-шоу силовиків у офісах політичних партій, на яких генії політтехнологій із Банкової вкажуть як на причетних до подій 20 березня. 

На такі форми "відновлення законності" уважно дивитимуться наші стратегічні партнери із Заходу. І коли з Вашингтону чи Брюсселя на адресу української влади прозвучать слова "авторитаризм" чи "режим", вони стануть ознакою того, що ігри "зеленої" команди стали геть несмішними та затягнулися.

Читайте також: Мітинг за Стерненка: Чому в Зеленського досі думають, що всіх переграли

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme