Уряд і вибори в ОРДЛО: Чи поверне Зеленський Ахметову статус "господаря Донбасу"

Найбагатша людина країни може дуже вдало скористатися бажанням влади провести місцеві вибори в ОРДЛО вже восени цього року

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Уряд і вибори в ОРДЛО: Чи поверне Зеленс…

Голова фракції "слуг" Давид Арахамія в ефірі "Свободи Савіка Шустера", яка виходить на каналі "Україна", що належить Ринату Ахметову, досить цікаво пояснив необхідність майбутніх змін в уряді: на нас чекає економічна криза та існує ризик епідемії коронавірусу, тому Кабмін треба перетворити фактично на штаб. Очевидно виборець "зелених" має у це повірити. Ми ж поставимо під сумнів саме таку логіку кадрових змін з кількох причин.

Перша – про можливу світову економічну кризу говорили ще минулого року, тому якби дійсно це була причина, то уряд був би відразу сформований з антикризових менеджерів. Тож, мабуть, йдеться про спробу Банкової заміною непопулярних урядовців врятувати рейтинг влади від подальшого падіння.

Друга – коронавірус є значною загрозою, проте перебування міністра охорони здоров’я Зоряни Скалецької в обсервації в Нових Санжарах, а не на своєму робочому місці в Києві, де б вона принесла значно більше користі, ставить під сумнів слова пана Арахамії. І, третя причина - обговорювані в пресі та у соцмережах фігури, якими планують посилити Кабмін, виглядають радше спробою задовольнити апетити тих або інших груп впливу. Втім, побачимо, хто з цих обговорюваних фігур отримає портфелі, і які. Адже, як учора повідомив голова ВР Дмитро Разумков, заяви про відставку прем’єра Олексія Гончарука в парламенті ще нема. А це може означати, що торги за посади тривають і, не виключено, триватимуть аж до дня позачергового засідання Верховної Ради.

А торгуватися дійсно є за що. І тут цікавими можуть бути на тільки портфелі в уряді, а й перспективи участі в двох головних подіях цього року в Україні – місцевих виборах та виборах на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Ймовірність останніх поки невелика, однак викреслювати їх зі свого порядку денного на 2020-й вітчизняні ФПГ точно не збираються. Бо тут є багато різних вигод. Якщо ці вибори не відбудуться, можна грати на тому, що Володимир Зеленський не виконав обіцянку миру. Якщо все ж буде досягнути домовленість з Росією про проведення таких виборів, то це відкриває нові можливості відразу для кількох груп впливу, пов’язаних із Донбасом. Як для осіб, що кермують "ОПЗЖ", так і для Рината Ахметова. Він, мабуть, не проти повернути свій вплив на Донбасі, а влада не проти, щоб в разі виборів там до місцевих рад балотувалися люди, пов’язані зі структурами Ахметова. Хай і в минулому, проте це все ж краще, аніж ватажки бойовиків.

Також, на думку експертів, найбагатша людина країни може допомогти "слугам" у східних регіонах нейтралізувати "ОПЗЖ" - головних конкурентів "зелених" на мандати у місцевих радах. У якому вигляді це буде, чи як непублічне спонсорство висуванців Зе-команди, чи як участь у фінансуванні політичних проектів на кшталт "Нашого краю", куди ввійдуть представники регіональних еліт, побачимо ближче до старту передвиборчої кампанії. Подібна схема співпраці цілком взаємовигідна: у "СН" у цих регіонах немає сильних кандидатів, а Ахметову, який на парламентських виборах уперше за багато років не отримав серйозного представництва в парламенті, місцеві вибори цікаві як майданчик для повернення своєї політичної ваги. Але робитиметься це не шляхом опозиційності до влади, як роблять в "Опоплатформі", а навпаки, лояльності.  

Цю лояльність важко не помітити вже зараз. На каналах Ахметова спікерам від "слуг" забезпечують теплі ефіри, не виключено, що інформаційні рупори Ахметова в подальшому стануть опорою Банкової і під час місцевих виборів. Навзаєм на новому телеканалі "Дім", який мовитиме на ОРДЛО, показуватимуть матчі "Шахтаря".  

Що здатні дати донецькому бізнесмену? Якщо про призначення віце-прем’єра – міністра розвитку громад і територій Дениса Шмигаля в.о. прем’єра не чутки, то це можна вважати першою подякою Ринату. Також кажуть про розподіл міністерства ветеранів і тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб на два. Та частина, яка після "і" начебто цікава Ахметову. Для легалізації впливу на Донбасі через свого чи лояльного до нього міністра.

Чи прораховують на Банковій ризики від подібної співпраці? Адже Ринат Леонідович намагався стати в пригоді Ющенку, Януковичу, Порошенку. Дійсно, він здатний підставити плече Зеленському та "слугам" і на місцевих виборах, і в разі виборів в ОРДЛО. Але, мабуть, не правильно, якщо разом із миром на Донбас повертатимуться ті порядки, які там запровадили місцеві клани ще з буремних 90-х.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme