"Демонстрація сили Байдену, яка стала чимось більшим": Що іноземні ЗМІ пишуть про ескалацію на Донбасі

Росія продовжує стягувати війська до українських кордонів – ескалація протистояння привернула увагу не лише іноземних лідерів, а й численних медіа

Журналіст відділу "Життя"
"Демонстрація сили Байдену, яка стала чи…

Наразі загострення протистояння між Росією та Україною стало провідною темою світових ЗМІ – подекуди, саме їй присвячують головні шпальти. Адже ситуація багатьом видається катастрофічною. 

Кулеба у Брюсселі

Країна-агресор акумулювала понад 40 тисяч військовослужбовців на східному кордоні України і ще понад 40 тисяч – в окупованому Криму. Франція і Німеччина у спільній заяві висловили занепокоєння ситуацією, президент Туреччини Реджеп Ердоган закликав розібратися у мирний спосіб в рамках міжнародного законодавства та пообіцяв підтримку, а міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що США "не залишить Україну". 

Генсек НАТО Йенс Столтенберг закликав Росію "припинити провокації і негайно почати деескалацію". 

При цьому думки щодо найбільш вірогідних сценаріїв розвитку ситуації різняться – одні твердять про неминучу гарячу фазу війни, інші ж стоять на думці, що головне прагнення Росії – залякати Україну, а нападати відкрито Кремль не збирається. 

Depo.ua пропонує дізнатися, що пишуть про ескалацію на Донбасі іноземні ЗМІ. 

Елемент передвиборчої кампанії Кремля

Так, на BBC вийшов матеріал "Чи збирається Росія воювати з Україною та інші питання".  Автор Лоренс Пітер аналізує, чи варто чекати від країни-агресора прямої атаки. 

"Аналітики стверджують, що велике вторгнення малоймовірне. Просочування – більш перевірений метод Росії. Таким чином російські спецпризначенці без розпізнавальних знаків – яких назвали "маленькими зеленими чоловічкками" – захопили Крим у 2014-му", – нагадує журналіст. 

Посилаючись на експертів по регіону Павла Фельгенгауера (цей військовий аналітик росіянин і живе у Москві) та Джеймса Шерра (старший науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Естонії), автор матеріалу перераховує чинники, що призвели до ескалації. Це, зокрема, санкції проти Віктора Медведчука і закриття проросійських телеканалів. "Мінські угоди залишаються далекими від виконання, досі немає домовленостей щодо виборів за незалежного моніторингу в сепаратистських регіонах", – йдеться у матеріалі. 

На думку Джеймса Шерра, якщо Росія відправить війська в Україну під виглядом "миротворців", це заморозить позиції на Сході України на її користь. 

Згадує пан Пітер і версію, що за допомогою нинішньої ескалації Володимир Путін перевіряє рішучіть Джо Байдена. А ще, акцентує, що атака на Україну може стати елементом передвиборчої кампанії у Держдуму у вересні. Особливо, коли у країні відбуваються акції на захист Олексія Навального.

Кремлівські еліти вважають, що Зеленський схожий на Саакашвілі

Вірогідність відкритої агресії оцінює і Еммі Макіннон в матеріалі "Чи готується Росія йти війною в Україну" для американського журналу Foreign Policy.  

"Те, що здавалося демонстрацією сили перед новою адміністрацією Байдена, стало, ймовірно, чимось більшим", – констатує авторка.

А пишучи про скупчення російських військ на півдні від Воронежа – на відстані 155 миль від українського кордону, зазначає, що "це далеко для миттєвої атаки, але достатньо близько, щоб лоскотати нерви". Тим паче, що регіон межує з підконтрольною українській владі територією України. 

Посилаючись на експертів, Еммі пише, що всебічна атака малоймовірна, але не можна виключати, що "демонстрація сили" переросте у дії. Авторка стверджує, що до загострення призвела низка чинників у Росії, в Україні та США. Серед них зниження рейтингу Володимира Путіна до історчного мінімуму, масові протести через Навального.

Журналістка наводить слова  директорки програми трансатлантичної безпеки центру Нової Американської безпеки Андреа Кендалл-Тейлор щодо того, що Кремль підвищує градус конфлікту – "включно з нещодавнім приниженням топ-дипломата ЄС Жозепа Борреля під час його візиту у Москву та рішенням відкликати російського посла у США для консультацій". 

Серед чинників знову наводять українські санкції проти Віктора Медведчука та закриття телеканалів. Також зазначають, що у Кремлі можуть непокоїтися через те, що після приходу до влади Байдена на Банковій відчуватимуть більше свободи робити те, що не подобається Росії. 

"Москва може вірити, що спровокує Зеленського на різкий рух на Донбасі, що виправдав би російську реакцію –  як і в Грузії в 2008 році", – йдеться у матеріалі. 

Також авторка наводить думку Майкла Кофмана, старшого досліника CNA про те, що "правлячі еліти у Москві сприймають Зеленського як схожого за типом особистості на Саакашвілі. Таке сприйняття, хоч і не точне, має реальні наслідки для світу". 

Кремль боїться кібератаки США

Мансур Мировалєв у матеріалі "Росія рухається до війни з Україною?" для Aljazeera також аналізує наявну ситуацію. Запитує думку в українського генерал-лейтенанта, кандидата військових наук Ігоря Романенка та російського експерта Ніколая Митрохіна, який також є дослідником в Університеті Бремена.  

На думку українця, стягування військ не означає, що війна почнеться завтра, але Кремль створює умови для прийняття остаточного рішення. Росіянин вважає, що "все свідчить про те, що військових лій не уникнути". 

Ендрю Крамер у матеріалі для The New York Times також розмірковує, чому загострення відбулося зараз, і до чого може призвести.

Серед іншого, автор наводить думку анонімних аналітиків, що російськи війська неподалік українського кордону – спосіб тиснути на США, аби ті відмовилися від кібероперацій та додаткових санкцій через втручання Кремля у вибори. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme