Що буде з книжкою про Стуса: Думки юристів

Дарницький райсуд Києва частково задовільнив позов нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука щодо заборони розповсюдження книжки Вахтанга Кіпіані  "Справа Василя Стуса". Втім, чи означає це, що видання вже завтра вивезуть з книгарень, а будь-яка публічна чи не публічна особа, про яку пишуть у документальній книжці, може вимагати вилучити неприємну згадку?

Що буде з книжкою про Стуса: Думки юрист…
Фото: Radiosvoboda.org

На ці та інші питання Depo.ua попросив відповісти українських юристів. 

Адвокат, кандидат юричних наук і Заслужений юрист України Роман Титикало стверджує, що наразі санкцій не буде. 

"Рішення суду першої інстанції набуває чинності через 30 днів після повного тексту, якого ще немає.  При цьому воно, мабуть, буде оскаржене. І поки не закінчиться апеляційний розгляд, рішення не буде чинним", – каже правник. 

Додає, що у позові Медведчук апелює до законодавчої норми, яка захищає людей від того, що про них напишуть погано і не правду. Але у книжці неправди немає. 

Так, пан Роман разом з Іллєю Костіним ще у 2016-му році оприлюднили журнал судового засідання у справі Василя Стуса. Публікація вийшла на "Українські правді". 

"Промова адвоката Медведучка була така: "Товариші судді! Предметом судового розгляду, ось вже на протязі трьох днів являється кримінальна справа по звинуваченню Стуса Василя Семеновича в скоєнні злочинів, передбачених ст. 62 ч. 2 КК України та ч 2 ст. 70 КК РРФСР. Кваліфікацію його дій я вважаю вірною. Але при винесенні вироку я прошу урахувати всі обставини, які характеризують особу підсудного, його відношення до праці, фізичний стан та стан здоров'я, всі ці обставини заслуговують уваги і потребують ретельного вивчення з Вашої сторони. Це пов'язано не тільки з вимогою закону але й з тим, що тільки враховуючи їх при обранні міри покарання Ваш вирок, винесений в нарадчій кімнаті, буде обґрунтований та справедливий", – цитує матеріали справи наш співрозмовник. 

Тож, за його словами, з трьох фраз, які сьогодні Дарницький районний суд фактично визнав недостовірними, дві є цитатами з інших джерел, а третя – оціночне судження автора, а саме – "він фактично підримав звинувачення. Навіщо прокурор, коли є такі безвідмовні адвокати?".

Директорка адвокатського агентства "Вертикаль", адвокат Кристина Очкур погоджується, що рішення стає обов'язковим для виконання, коли вступить у законну силу. А поки цього не сталося, видавати книжку можна. 

"Оскільки  вже заявлено, що буде апеляція, то всі заборони які прийняв Дарницький районний суд почнуть діяти з дня винесення рішення Апеляційним судом, і тільки в тому випадку, якщо рішення Дарницького районного суду не скасують. Тобто зараз казати що все програно ще дуже рано. І я особисто сподіваюсь що апеляційні суд повно та всебічно з’ясує обставини цієї справи і постановить обґрунтоване рішення", – зазначає правниця. 

Якщо ж апеляція підтримає рішення про заборону, а книжку продовжать видавати, на видавництво можуть накласти різні санкції – від штрафу до вилучення тиражу, а також – призначити грошові компенації постраждалим від невиконання рішення особам. 

При цьому тривалість розгляду апеляції передбачити важко. 

"Це залежить від того, які клопотання та докази будуть розгладитися у суді, яка буде явка сторін на засідання, також не забуваємо про те що країна знаходить на межі введення карантинних обмежень. В будь-якому випадку, це може зайняти від декількох місяців і довше", – акцентує пані Кристина. 

На питання, чи можуть подавати судові позови усі герої документальних книжок та їхні родичі, не задоволені публікацією, відповідає ствердно. Втім, йдеться про використання недостовірної інформації. 

"Позови про захист честі і гідності вправі пред’явити особа у разі поширення про неї недостовірної інформації, яка порушує її особисті немайнові права, а також інші заінтересовані особи, якщо така інформація порушує їхні особисті немайнові права. Тобто мова не тільки про родинні зв'язки. Головне, що ці особи мають обгрунтувати суду що їхню честь, гідність та ділову репутацію також зачіпає розповсюдження інформації", – стверджує адковатка. 

Але як захистити себе, наприклад, історикам, що працюють з архівами і готують документальні праці? Найочевидніша відповідь – подбати, щоб висновки у книжці відповідали документально підтвердженим фактам. Втім, в реальності не все так просто. 

"Ми всі розуміємо що у радянські часи  багато документів знищувалося, засекречувалося або події висвічувалися не достовірно із викривленням. Тому часто письменники шукають правду не в архівах, а в людях та їхніх спогадах. І реальну ситуацію не завжди можна підтвердити документально. Але треба готуватися до можливих проблем та здійснювати аудіо та відеозаписи інтерв’ю, розуміти, яких свідків ви зможете викликати в процес", – пояснює пані Очкур. 

Керуючий партнер юридичної компанії "Тарасов та партнери", адвокат Андрій Тарасов стверджує, що за бажанням справу до набуття чинності судовим рішенням можна потягнути. 

"Не так, щоб особливо довго, проте, подавши скаргу у останній день строку, та маючи поважні причини для перенесення судових засідань, розгляд питання може затягнутись на декілька місяців", – каже правник. 

Якщо судове рішення таки набере чинності, за словами пана Тарасова, за його порушення може бути кримінальна відповідальність. 

Загалом же адвокат підкреслює, що суд має право заборонити використання у творі інформації, що не відповідає дійсності та зачепає честь, гідність, ділову репутацію конкретної особи. Але йдеться лише про недостовірну інформацію. Достовірна ж спростуванню не підлягає.

Загалом судові позови можуть виникати і через героїв документальних творів, яких наразі вже немає в живих. 

"З відповідним позовом вправі звернутися члени її сім'ї, близькі родичі та інші заінтересовані особи, зазначивши характер свого зв'язку з особою, щодо якої поширено недостовірну інформацію, та у який спосіб це порушило особисті немайнові права особи, яка звертається до суду", – зазначає юрист. 

Нагадаємо, сьогодні, 19 жовтня, суддя Дарницького райсуду Києва Марина Заставенко ухвалила рішення частково задовільнити позов Віктора Медведчука. Зокрема, зобов'язати Кіпіані і видавництво Vivat видалити з книжки із розділів "Кримінальна справа №5. Книга життя і смерті Василя Стуса" та "Чи вбивав адвокат Медведчук поета Василя Стуса" інформацію про особу Медведчука. А також заборонити Кіпіані і видавництву Vivat розповсюджувати надрукований тираж книжки "Справа Василя Стуса" і подальше його тиражування до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука.

Читайте також: Перемога СРСР над незалежною Україною: Письменники коментують заборону розповсюдження книги про Стуса

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme