Перемога СРСР над незалежною Україною: Письменники коментують заборону розповсюдження книги про Стуса

Ганьба для суспільства,  піар-компанія для книги та наслідок все більш глобальних впливів Росії на українську політику: розповідаємо, що думають письменники про заборону розповсюдження книги про Василя Стуса

Перемога СРСР над незалежною Україною: П…

 

У серпні 2019 року депутат від партії "ОПЗЖ" Віктор Медведчук подав судовий позов – він хотів заборонити розповсюдження книги "Справа Василя Стуса", написану істориком та журналістом Вахтангом Кіпіані.

Чому? На думку Медведчука, деякі фрази і формулювання у книзі посягають на його честь та гідність.

І яким би неймовірним рішенням не здавалася заборона розповсюдження книги у 2020 році, суд позов Медведчука частково задовольнив.

"Зобов'язати Кіпіані і видавництво Vivat видалити з книжки із розділів "Кримінальна справа №5. Книга життя і смерті Василя Стуса" та "Чи вбивав адвокат Медведчук поета Василя Стуса" інформацію про особу Медведчука. Заборонити Кіпіані і видавництву Vivat розповсюджувати надрукований тираж книжки "Справа Василя Стуса" і подальше його тиражування до усунення порушення особистого немайнового права Медведчука", - оголосила суддя.

Вкрай тривожний сигнал, втім, "перемога" політика у суді, здається, обернулася піар-компанією на користь для суспільного просвітництва – через скандал надрукований тираж книги видавництва Vivat розлетівся за лічені хвилини, і люди чекають ще.

На фоні цих подій журналісти Depo.ua провели невелике опитування особистих думок серед письменників України. Щодо сьогоднішнього судового рішення та того, чи може цензура стати нашою новою реальністю.

Валерій Ананьєв

Валерій Ананьєв

Валерій Ананьєв – український військовий, ветеран російсько-української війни та письменник. Автор книги "Сліди на дорозі", яка стала бестселером у 2019 році.

"Це ганебно. Ганебно. Але насправді не є сюрпризом. Бо головну роль хто зіграв – український суд. Невже для когось є сумнівним те, що наш український суд – абсолютно аморальна структура без жодних принципів. Потрібно щось робити. І загалом, і конкретно з цією ситуацією. Але все це не почалося сьогодні. Ця заборона – лише прояв того, що давно відбувається у країні. Абсолютна відсутність інституту репутації, судової системи, Росія в усіх сферах української політики. Звичайно, це неочікувано, бо заборона книги … такого за Незалежної України, здається, ще не було. Але загально ситуація мене не здивувала".

Брати Капранови

Брати Капранови

Віталій та Дмитро Капранови – українські письменники, видавці та громадські діячі, керівники видавництва "Зелений пес".

"Перш за все хочеться подякувати Медведчуку - без його позовів книжка розійшлася б вдесятеро меншим тиражем. По-друге, зауважити, що незалежно від рішень суду Медведчук уже навічно асоціюється зі Стусом, так само, як Сальєрі з Моцартом. Якби Медведчук мав крихту розуму, він би ніколи не пішов на публічний скандал, а так він створює інформаційні приводи, щоб люди згадали про нього і Стуса. Що ж до судів - то тут дивуватися немає чому, Медведчук - один з авторів нашої судової системи, саме з його нелегкої руки суди із вершителей суто господарницьких або побутових справ перетворилися на політичну зброю, яку використовують проти опонентів. Але насправді книжка вже відбулася, і її не спинити. Зараз видавець може надрукувати її ще раз, просто змінивши назву - наприклад, не "Справа Василя Стуса", а "Справа Стуса". Тоді всі суди почнуться спочатку і знову можна буде продавати великі наклади, користуючись хайпом, який підняв сам Медведчук. Так що підсумок все одно буде на нашу користь".

Андрій Курков

Андрій Курков

Андрій Курков — президент Українського ПЕН, письменник, журналіст та кіносценарист.

"Це дуже небезпечний прецедент. Якщо вищі інстанції залишать це судове рішення у дії, це означатиме кінець свободи думки. Це означатиме, що політичний вплив на судові рішення в принципі зафіксується, і буде на сьогоднішньому рівні. Коли судді під тиском приймають те рішення, яке для них менш небезпечне і нічого не вартує з тієї точки зору того,що судова система до культури ставиться так само, як і олігархи. Це перемога Радянського Союзу над незалежною Україною у 2020 році".

Михайло Сидоржевський

Михайло Сидоржевський

Михайло Сидоржевський – голова Національної спілки письменників України, публіцист, редактор, поет.

"Те, що відбулося – це ганьба для нашого суду, суспільства та України в цілому. Але такий вирок абсолютно характеризує теперішній час і ті процеси, які зараз відбуваються у нашій країні та суспільстві. По суті, йде повзуча реакція після минулорічних президентських та парламентських виборів – поступове сповзання у лоно "руского міра".  Ми бачимо, як посилюється вплив безпосередніх агентів Кремля. Якщо за часів президентства Порошенка вони сиділи більш-менш полохливо, то сьогодні стали більш сміливими. Ми також бачимо політику щодо війни, щодо окупації Росією українських територій, спостерігаємо як на керівні посади повертаються чиновники часів Януковича. Тож сьогоднішнє рішення суду закономірне і не дивне у контексті того, що ми нині спостерігаємо у нашому суспільстві. Ганебно, що нині імена героїв України, таких як василь Стус, сьогодні судяться"

 

Дара Корній

Дара Корній

Дара Корній (справжнє ім'я – Мирослава Замойська) — українська письменниця-прозаїк.

"Перша реакція вранці – обурення, нерозуміння, що відбувається. Складається враження, ніби ми з вами сьогодні прокинулися у 33 році. Бо сьогодні нам забороняють книжку, завтра заборонять писати та читати. Але я оптимістка. Я не думаю, що подібна заборона книжок стане нашою новою реальністю, ми (українці, - ред.) не дозволимо. Думаю, що за розглядом апеляції у Верховному суді здоровий глузд таки переможе. Якщо не переможе – доведеться вчергове робити революцію. Як учасниця останньої скажу, що письменники готові виходити. І на Майдан, і на вулиці. Свобода – це найважливіше,що у нас є."

Нагадаємо, раніше з байопіка про Василя Стуса з невідомих причин прибрали кадри з Віктором Медведчуком, який зараз є відомим політиком, а під час судилища над українським поетом-дисидентом був його адвокатом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"