Лижний інструктор-2: Кому антикорупціонери дали заробити на сайті НАЗК

Гучний скандал навколо збоїв сайту з е-декларування обіцяє привести виконавця робіт до цуґундеру. Цікаво, єврооптимісти носитимуть йому сухарі?

Політичний оглядач
Лижний інструктор-2: Кому антикорупціоне…

Учора в парламенті Генпрокурор Юрій Луценко розповів просто дивну історію, про те, куди у нас діваються гранти. Отже, цитата: "Дійсно, у фіскальній службі відбувалось слідство щодо визначення переможця, а, потім, і виконання робіт по створенню електронного декларування. Жодного конкурсу там не було. Як відомо, уряд Данії надав кошти на створення такої системи для організації ПРООН в Україні. Ця організація визначила виконавцем робіт ТзОВ "Міранда". Що було встановлено працівниками фіскальної служби під процесуальним керівництвом прокуратури? Те, що керівник "Міранди" - пан Новіков - доручив виконання цих робіт викладачу київського політеху, а також його студентам, що вони і зробили, і вся ця система була зроблена саме цими особами. Достовірно про це знаючи, пан Новіков замислив ці кошти присвоїти, і ухилитись від оподаткування. Таким чином, кошти, які надані "Міранді", були виведені через фіктивну фірму на рахунки в Естонію". Далі Луценко зазначив, що збирається до цієї країни, аби поставити крапку у цьому розслідуванні.

Учора ж прокуратура Київської області повідомила про підозру директору названого товариства, якого підозрюють в ухилянні від сплати податків на майже 1 млн. грн. Під час досудового розслідування встановлено, що директор уклав два договори про розробку програмного забезпечення з Міжнародною організацією з міграції та Програми розвитку ООН, але отримавши кошти, на підставі підробних документів, службовець перерахував гроші на банківські рахунки субпідрядної організації (нерезидента України), яка має ознаки фіктивності та не здійснює реальної фінансово-господарської діяльності. У перекладі з юридичної мови це означає, що іноземні кошти були просто вкрадені, а за ті крихти, які лишилися, написали ту програму, яку написали.

Чи поверне Луценко Новікова до України, як цю компанію взагалі допустили до розробки такої складної програми, і, головне, коли і за які гроші вдосконалять (або перепишуть повністю) сайт НАЗК – питання до влади. Але в цій історії є питання й до громадських активістів, які вимагали запустити е-декларування попри те, що значні недоліки в ньому з'ясували ще до початку роботи. 12 серпня минулого року Державна служба спецзв'язку відмовила в наданні системі електронного декларування атестату відповідності системи захисту інформації, оскільки вона не відповідає нормативним документам. Крім того, не передала акти завершення дослідної експлуатації, завершення робіт зі створення системи захисту і протокол її попередніх випробувань.

Після цього Держслужбу та її керівника Леоніда Євдоченка антикорупціонери звинуватили у намірах зірвати запуск е-декларацій. Так, 14 серпня керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін в ефірі "Громадського" заявив наступне: "Немає жодних проблем ні з програмним забезпеченням, ні з документами, які б завадили Державній службі спецзв'язку дати відповідний сертифікат. Є небажання політичної еліти в показі суспільству кількості грошей, які були вкрадені після Революції Гідності". Інші активісти – з Transparency International Україна – погнали свою "зраду": "якщо запустять систему без атестату відповідності - це буде означати, що ніхто не буде притягнутий до відповідальності і ніхто не сяде на 2 роки в тюрму, подавши декларацію у цю систему". 1 вересня сайт таки запрацював. І почалися збої.

Але активісти і тут знайшли винних: експерти антикорупційної групи "Реанімаційний пакет реформ" заявили, що проблеми з'явилися після доопрацювання системи Державним науково-дослідним інститутом спецзв'язку та захисту інформації КПІ. А згадуваний Шабунін 27 вересня у блозі на "УП" звинуватив у генеруванні помилок Держслужбу спецзв'язку. "Ми розцінюємо постійні "зміни та доопрацювання" програмної частини системи як небажання підтримувати Реєстр в робочому стані та фактичний саботаж з боку керівництва ДССЗЗІ та НАЗК", написав він.

Проблеми із системним забезпеченням, яких, як казав цей борець з корупцією, немає, зрештою "поклали" сайт НАЗК під час другої хвилі декларування. Тоді всі активісти-антикорупціонери дружно звинувачували НАЗК і Корчак, скромно промовчавши про свою роль в історії із запуском проблемного продукту. А після звинувачень Луценка на адресу шахраїв, вони, так само дружно, мов води до рота понабирали.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme