Сенатори як фіговий листок: Хто насправді винен у байдикуванні нардепів під час війни

Скасування засідань Верховної Ради цього тижня схоже на детектив у стилі Агати Крісті, де спочатку всі всіх підозрюють і шукають винного не там. А щоб з’ясувати правду, доводиться розкручувати клубок інтриг

Політичний оглядач
Сенатори як фіговий листок: Хто насправд…
Українські депутати звалили скасування засідань ВР на американських сенаторів. Фото: 5 канал

Цього тижня народні обранці мали розглядати непопулярний законопроект про зміни до мобілізації, до якого загалом подали понад 4 тис. правок. Тільки "слуги" запропонували майже 2 тис. пропозицій. Однак у понеділок з’ясувалося, що в сесійній залі нардепи не працюватимуть. Що викликало справедливе обурення у громадськості, адже законодавці і так не перепрацьовують. На своє виправдання нардепи запропонували відразу кілька пояснень, деякі з них виявилися дуже схожими на брехню.

Комітет загруз у правках. Правда, але не вся

Почнемо з версії, озвученої Федором Веніславським. За його словами, профільний комітет з питань нацбезпеки, оборони і розвідки ще не сформулював свій висновок до законопроекту. Веніславський зазначив: є всі шанси, що у фінальному вигляді, у зведеній таблиці, до другого читання документ буде готовий до кінця березня. Тоді його й внесуть на розгляд народних депутатів. Версія, що застряглий у комітеті мобілізаційний закон не пов'язаний зі скасуванням засідань, цілком правдоподібна. Але до сказаного Веніславським є відразу три зауваження. Перше: пан Веніславський – не голова комітету і навіть не заступник. Він також уже давно не є представником президента у Раді. Голова комітету, "слуга" Олександр Завітневич може без посередників пояснити, як триває робота над розглядом поправок. І чому гальмує. От Мар’яна Безугла, приміром, скаржиться: комітет досі не проголосував жодної правки. Звідси друге зауваження: члени комітету регулярно збурюють інформаційний простір розповідями, що вони в законопроекті про мобілізацію вважають неприйнятним, а які норми там лишаться. Може, спочатку дійти згоди, сформувати висновки і потім звертатися до громадськості, а не дратувати людей дозованими вкиданнями?

Отже, щоб ухвалити цей складний законопроект до кінця березня, Рада має до того часу зібратися. А зібратися вона зможе тоді, коли за ухвалення документу будуть голоси. Чи будуть вони у березні, спрогнозувати складно. Якщо зміни до мобілізації депутати ухвалять цього місяця, а президент опративно підпише ухвалений закон, застосовувати нові правила ТЦК зможуть не відразу. Документ розширює коло осіб, яких можна мобілізувати, але звужує інструментарій впливу на потенційних ухилянтів. Основну масу драконівських ініціатив, як от блокування банківських рахунків, депутати із законопроекту планують прибрати. Одним словом, поки в ТЦК розберуться з наданими їм можливостями, поки почнуть їх застосовувати – мине певний час. Далі мобілізовані мають пройти навчання, це ще 2-3 місяці. У підсумку на помітні надходження до лав ЗСУ підготовлених рекрутів можна очікувати у кращому разі у липні-серпні. Доти вирівнювати лінію фронту та посилювати оборонні позиції головкому Олександру Сирському доведеться наявним у нього ресурсом.

Ревізія фортифікації і прохання сенаторів. Яке нікому не показували

Версія про неготовність висновків комітету не єдина, чому цього тижня народні депутати не збиралися у сесійній залі. Найоригінальнішу оприлюднив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія: депутати працюватимуть із військовими. За аналогією роботи на округах, але на передовій, в навчальних центрах, в пунктах постійної дислокації. "Зараз у цьому напрямку для наших депутатів є термінове і важливе завдання, яке напряму впливає на допомогу партнерів. Коли воно буде виконано – вони повернуться до роботи в сесійній залі", – заінтригував Арахамія.

Проте інтрига зникла після коментаря Ірини Геращенко з "Європейської солідарності". З посиланням на фракційний чат монобільшовиків вона повідомила: зі "слуг" формуються групи по 10 чоловік для перевірки стану фронтової лінії, стану фортифікації і ситуації в навчальних комплексах, бо виникла "термінова потреба зробити комплексний звіт для Сенату США". Геращенко звинуватила "слуг народу" в імітації бурхливої діяльності для наших партнерів. А ще повідомила: її колеги по фракції хотіли долучитися і зв’язувалися з нардепом Юрієм Мисягіним, відповідальним за формування груп, але той не відповів. 

Остаточно поставив під сумнів версію Арахамії секретар комітету з питань нацбезпеки, депутат "Голосу" Роман Костенко. "Ми комітетом говорили про це (про інспекцію фортифікаційних споруд – ред.), але все мало відбутися не в пленарні дні. Ми не плануємо в пленарні дні десь відлучатися, тому що ми вважаємо, що це головне". Він припустив, що засідання парламенту скасували із зовсім іншої причини: не було голосів за законопроекти, які виносились станом на зараз. "Велика кількість, наскільки я знаю, депутатів з різних фракцій перебуває в тому числі і за кордоном", – наголосив Костенко.

До теми закордонних відряджень ще повернемося, але спочатку кілька висновків. По-перше, історія із буцімто терміновим звітом наших депутатів перед Сенатом США – якась, вибачте, дичина. Американські законодавці спроможні отримати всю інформацію, яка їх цікавить, від Пентагону. Й інформація ця буде без спроб видати бажане за дійсне, чим можуть грішити наші політики. По-друге, якщо таке прохання від сенаторів до українських депутатів надходило, хто його бачив у вічі? Костенко каже, що про поїздку мова таки йшла. Отже, або існує лист від сенаторів (цікаво, від кого саме), але його показують не всім, або ніякого звернення нема. І тоді інспекційні вояжі нардепів планувалися не на прохання заокеанських законотворців.

По-третє, нічого нового у тому, що не "слуг" не включили в групи інспекторів немає, монобільшовики давно обмежують колег з інших фракцій. Новина може виявитися у відсутності самої інспекції або ж у її проведенні, але не цього тижня. Наразі інформації про поїздку у мережі немає. Тримають у строгому секреті, щоб не дізналися навідники ворожих ракет? Не виключено. Але чомусь не віриться, що депутати втримаються від спокуси героїчно попіаритися на тому, як правильно копати траншеї, ставити загорожі чи тренувати бійців у навчальних центрах.

Коли ж без сарказму, то інспекція згаданих Арахамією напрямків має здійснюватися не просто тими, хто записався у "список Мисягіна", а фахівцями. Скільки у складі монобільшості (та і загалом у парламенті) військових інженерів та й взагалі військових, щоб фахово оцінювати ділянки, які їм покажуть? Яким буде наступний крок – оголосять, що все добре, чи підтвердять публікації в окремих західних ЗМІ, що не все добре з оборонними позиціями? Коротше кажучи: кінцева мета інспекції незрозуміла.

Так де ж насправді депутати?

Припустимо, чоловік 30 дійсно вояжують для написання звіту. Станом на зараз у Верховній Раді 401 депутат. Себто, 371 законодавець міг працювати у сесійній залі над ухваленням законопроектів. Якби всі ці люди фізично були присутні. Костенко каже: багато колег за кордоном. З яких вони фракцій і груп? Відповідь на це питання дав нардеп із "Голосу" Ярослав Железняк. Депутатів із колишньої ОПЗЖ, груп "Довіра" і "За майбутнє", тобто сателітів "слуг народу", "преміювали" закордонними відрядженнями за лояльність при голосуванні за розкритикований нашими партнерами законопроект про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Документ цей не набрав необхідної кількості голосів, але ж люди старалися…

Виходить, сенатори до скасування засідань Верховної Ради стосунку не мають. Якщо навіть від них і були прохання щодо інспекції нашими депутатами оборонних рубежів (у чому є великі сумніви), то навряд чи американці встановлювали чіткі терміни. Перший тиждень березня й ні днем пізніше.

Прикривати глибинну проблему зі збором голосів нардепів за необхідні закони буцімто забаганками наших партнерів – слизький шлях. Нагадаємо: саме у Сенаті питання військової і фінансової допомоги Україні має двопартійну підтримку. Ще гірше для нас те, що сесійна зала українського парламенту порожня в історичний момент звернення президента Джо Байдена до Конгресу. Цього тижня народні обранці мали демонструвати партнерам героїчну працездатність. Хай і з потугами, але розглядати зміни до мобілізації, або хоча б працювати над євроінтеграційними та іншими важливими законами. Натомість поки Білий дім з усіх сил намагається перегнути лінію республіканців щодо допомоги нам, у Києві навіть нездатні зібрати депутатів до купи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme