Зміна груп впливу: Чому Вітренко може стати новим віце-прем'єром

Ігор Коломойський вчора реалізував свою "золоту акцію": депутати з різних фракцій, що орієнтуються на його настанови, дали голоси за Держбюджет-2021. Але, можемо припустити, не просто так, а за своєрідний "кадровий хабар". Адже паралельно з розглядом бюджету в другому читанні з'явилася інформація, що колишній виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко, якого експерти називають людиною з пулу Коломойського, може стати членом Кабінету міністрів, отримавши посаду першого віце-прем'єра

Економічний і політичний оглядач
Зміна груп впливу: Чому Вітренко може ст…

 

Що в свою чергу є тривожним дзвіночком для нинішнього голови уряду Дениса Шмигаля і олігарха Рината Ахметова, з яким того пов'язують. Кандидатуру Вітренка, за наявною інформацією, вчора обговорювали на засіданні фракції "слуг", що відбулося вже після голосування бюджету, майбутнього міністра заслухали, а детально розглянути планують вже в четверг. В той же час, в ЗМІ прозвучало своєрідне попередження для Шмигаля (принаймні, так його можна розцінювати) - Антимонопольний комітет оштрафував групу ДТЕК Рината Ахметова на 275,2 млн грн за зловживання монопольним становищем на Бурштинському енергоострові. Зловживання нібито було з липня по жовтень минулого року, а от офіційне повідомлення про це на сайті АМКУ появилося вчора, після голосування за держбюджет, але перед засіданням фракції. Таким чином голові уряду, який має внести кандидатуру Вітренка на Кабмін, можуть натякати - не вередуй, бо буде кримінальна справа.

Нагадаємо, що за українськими законами, перший віце-прем’єр, може виконувати обов’язки прем'єра. Тобто Вітренко, в разі призначення на цю посаду, гіпотетично зможе замінити Шмигаля.

Читайте також: Кадровий "хабар" Коломойському і послаблення Шмигаля. Як збирали голоси за бюджет-2021 і що буде далі

"Збитий льотчик" з Нафтогазу: Хто такий Юрій Вітренко

Юрій Вітренко, відомий у специфічних енергетичних та фінансових колах, сплив у загальнополітичному медійному просторі півтора роки тому, коли новообраний президент Володимир Зеленський підшуковував прем'єра. Прізвище нафтогазівця тоді з з'явилося у шортлисті кандидатів з легкої руки Ігоря Коломойського. 

Однак колишньому власнику "Приватбанку" тоді не вдалося дочавити тему з призначенням Вітренка і крісло прем'ера пішло до Пінчука та "соросят", чиїм висуванцем став Олексій Гончарук. А потім настав час каденції ставленика людини Ахметова, який зміг сформувати свій вплив в оточенні президента і посадити в уряд не лише свого прем'єра, а й керівника міністерства енергетики та інших своїх висуванців. Хоча прізвище Вітренка і тоді спливало в момент нового прем'єрського кастингу, але в результаті Коломойському залишилося чекати більш слушної нагоди.

Вітренко зосередився на боротьбі на "Нафтогаз" і зазнав неабияких утисків. Здається, його прізвище намагалися викреслити з усіх можливих списків, які тільки можуть потрапити на очі президенту. Немало цьому сприяв і сам претендент, який завдяки своїй, скажімо так, непростій вдачі, створив навколо себе певний вакуум. 

Юрій Вітренко так чи інакше пов'язаний з "Нафтогазом" ще з 2002 року, коли він влаштувався туди помічником заступника голови правління. Невдовзі пІсля перемоги Ющенка у 2005 році останній якось поцікавився у тодішнього керівника НАК Івченка, чи справді в нього працює син Наталії Вітренко? В той момент це було сприйнято мало не як ідеологічна диверсія і Вітренку довелося звільнитися та зайняти себе на якійсь малопомітній роботі у Лондоні.

Втім вже незабаром, у 2006-07 роках, коли ще Ющенко і не збирався поступатись своїм місцем Януковичу, знову повернувся в "Нафтогаз" – тепер на посаду радника голови правління. Вітренко навіть встиг взяти участь у доленосних перемовинах у Москві, після яких Юлія Тимошенко, тодішній прем'єр, підписала сумнозвісну газову угоду, яка в результаті вилилася у здорожчання газу для України і призвело до виникнення схеми "Росукренерго".

За Януковича Вітренко був змушений знову піти з "Нафтогазу" і разом зі своїм товаришем Андрієм Коболєвим зайнявся приватним бізнесом. Але після Майдану і вигнання Януковича вчергове повернувся. І протримався там аж до весни 2020 року.

Довготривалий конфлікт з Коболєвим досяг апогею під час весняного перепідписання контракту з останнім. І коли керівник НАК отримав подовження своїх повноважень ще на 4 роки, долю Вітренка було по суті вирішено - йому залишалося лише дорпацювати відведений договором термін і знов шукати собі застосування поза державними стінами. При цьому ображений Вітренко фактично звинуватив Зеленського та його отчення у потаканні інтересам Росії та олігархів: "Росія зрозуміла, що Коболєв сам по собі їм нічим не загрожує. Скоріш навпаки (про це далі). До того ж, маємо "мирний" процес, який просуває Єрмак. Також є впливовий політик-силовик Аваков, і впливовий бізнесмен Коломойський, яким подобається Коболєв. І є Зеленський, якому доводиться балансувати. З огляду на ці факти, і виникає логічне пояснення, кому потрібен Коболєв на чолі Нафтогазу".

Вітренко повертається у велику політику

Багато хто в цей момент пророкував Вітренку забуття. Але тепер Юрій Юрійович є найбільш актуальним кандидатом на посаду першого віцепрем'єра та міністра енергетики. І голосування по його кандидатурі у парламенті має відбутись 17 грудня. Примітно, що Юрію Вітренку, перед можливим призначення міністром енергетики, терміново вирішили виплатити давню премію розміром $4 млн, яку він заробив під час роботи у "Нафтогазі", знявши таким чином конфлікт інтересів.

Публічно відбулася словесна перепалка між Разумковим та президентом: Разумков запитав чи не соромно екс-заступнику голови "Нафтогазу" відсуджувати у держави 8 млн доларів за Стокгольмський арбітраж і чи не соромно йому за те, що підняв ціну на газ вдвічі. Відповіді Вітренка не відрізнялися оригінальністю, він сказав те, що й завжди – про перемогу над Росією тощо.

Читайте також: Кадрові качелі. Навіщо публічно посварилися Зеленський та Разумков

Тим часом охолодження між Ахметовим та Офісом президента, яке може бути пов'язане з багатьма факторами (в тому числі і поразкою президентського кандидата на виборах у Кривому Розі), дає підстави Коломойському більш впевнено впливати на Офіс президента. Головна інтрига зараз полягає в тому, як поведе себе Шмигаль і чи вдасться протягнути пропозицію зробити Вітренка простого віце-прем’єром, а не першим. Від цього, в тому числі, залежить і ще кілька нових призначень на посади міністрів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme