Референдум про долю Донбасу: Що задумав Зеленський

Референдуми – зброя, необхідна для того щоб, або об’єднати суспільство, або дати комусь більше повноважень. Для чого ж тоді потрібен референдум по Донбасу?

Політичний оглядач
Референдум про долю Донбасу: Що задумав…
Фото: facebook Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation

"У нас декілька планів (А, В, С) щодо припинення війни і повернення наших тимчасово-окупованих територій і людей. Я впевнений, що через деякий час ми представимо на розсуд суспільству референдум саме з такою тематикою", – заявив вчора президент Зеленський на прес-конференції. Він також наголосив, що це може бути один із планів, якщо не спрацює інший. Деталей президент не розповів, як і не уточнив, коли може відбутися такий референдум. Однак запевнив, що зради не буде, адже він - гарант конституції.

Нагадаємо, 26 січня Верховна Рада ухвалила закон "Про народовладдя через всеукраїнський референдум", ініціатором якого був Володимир Зеленський. На референдум може виноситися одне питання. Його не можна проводитися одночасно з черговими та позачерговими загальнодержавними виборами, черговими місцевими виборами. Вартість одного такого опитування коштуватиме близько 2 мільярдів гривень.

Рівно рік тому Depo.ua, аналізуючи небезпеки використання інструменту народовладдя в Україні, прогнозував наміри Банкової запитати думку народу про перспективу співіснування України з окупованою частиною Донбасу. А в серпні 2020-го ми припускали винесення питань стосовно ОРДЛО з площини політичної дискусії в реальність референдуму, результати якого, значною мірою, залежатимуть від того, як буде сформульовано ці питання. І при тому надійно прикриють владу від ймовірної реакції на подальші капітулянтські кроки - народ же так вирішив. Минулого ж року відбулася репетиція референдуму, коли під час місцевих виборів Зеленський провів всенародне опитування. Серед 5 питань від президента було й питання "Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької і Луганської областей?". Воно безпосередньо не стосувалося долі окупованих територій, але і без цього виявилося єдиним, відповіді на яке розділилися навпіл: 46,7% підтримали таку ідею, 46,48% були проти.

Далі до теми референдуму про долю Донбасу повернулися в останній день січня. Голова української делегації у Тристоронній групі Леонід Кравчук, в ефірі одного з телеканалів заявив, що питання Донбасу і Криму потрібно винести на всеукраїнський референдум. "Має бути на референдумі так сказано, що народ за те, щоб Україна була цільною, незалежною, з поверненням її територій. Ось головне питання референдуму, а не яким способом це робити. Спосіб має представити вже держава, влада, Верховна Рада. А народ має сказати: "Ні, цього не може бути, вся територія України є цільною і незалежною і вона має належати Україні", — сказав Кравчук. Його слова викликали значний резонанс і були розкритиковані навіть "слугами". Так, спікер Верховної Ради Дмитро Разумков зазначав, що проводити референдум з цього питання не потрібно, адже Крим і окремі райони Донецької і Луганської областей на 100% - території України, і рано чи пізно вони повернуться. І ось учора президент Зеленський чітко озвучив: референдум щодо Донбасу буде, але "як один із планів, якщо не спрацює інший".

Що саме питатимуть в українців, і коли? Останнім часом всі спікери, уповноважені робити зави по Донбасу, в унісон кажуть про тупик в переговорному процесі, оскільки Росія відкидає будь-які пропозиції, окрім своєї: Київ має розмовляти напряму з ватажками бойовиків. Тобто, передвиборча риторика "просто перестати стріляти" і "подивитися у вічі Путіну" за два роки після виборів визнана хибною. Головною перепоною для врегулювання конфлікту у владі вважають Мінські домовленості, про бажання перегляду яких українською стороною заявлялося неодноразово. Однак Росія, яка тлумачить ці угоди по-своєму, постійно тикає Києву: Мінськ треба виконувати.  

Тому, не виключено, що на всеукраїнський референдум буде винесене питання "Чи згодні ви з наданням окремим районам Донецької і Луганської областей особливо статусу в складі України як це передбачено Мінськими домовленостями?". В іншому варіанті – українців можуть спитати, чи підтримують вони закріплення в Конституції "особливого статусу Донбасу". Неважко спрогнозувати, що відповідь більшості українців буде негативною. Після чого Зеленський може заявити про вихід України з Мінських угод, бо згоду на це дав український народ.

Однак у такого сценарію є багато слабких сторін. Перша - Росія відразу заспіває пісню, що не спитали у "народу Донбасу", підспівуватимуть їй і окуповані Донецьк з Луганськом. Тобто, в плані просування до вирішення конфлікту це нічого не дає. Друга слабка сторона – ми ризикуємо наразитися на критику Заходу. У Вашингтоні, Берліні і Парижі також чудово розуміють, що Мінські домовленості застаріли, однак інших – нема. І вихід з них України в односторонньому порядку може бути сприйнятий негативно. Без різниці, буде це рішення персонально Зеленського, чи Зеленського, але зі згоди народу на рефередумі. Третя слабка сторона – референдумом скористаються проросійські сили, які на підтримку "миру за будь-яку ціну" мобілізують свій електорат. 

Другий варіант питання на референдумі – той, про який казав Кравчук. У громадян запитають, чи підтримують вони територіальну цілісність України, включно з тимчасово окупованими територіями Донбасу і Криму. У такому випадку результат голосування буде позитивним. Питання референдуму "зшиє" країну, як люблять висловлюватися спікери нинішньої влади. Що це дає? Розв’язує руки владі. Тобто, якщо зараз існує проблема внесення змін до Конституції щодо особливого статусу Донбасу, то після референдуму на депутатів тиснутиме фактор волі народу. Націонал-патріотична опозиція виступатиме проти, наголошуватиме на маніпуляціях, та чи буде вона у більшості, якщо українцям активно розповідатимуть, що після цього нарешті закінчиться війна.

Коли чекати на референдум? Про це дізнаємося ближче до святкування Дня Незалежності або з промови президента до цього свята. Але те, що Зеленський озвучив саму можливість референдуму стосовно долі Донбасу, свідчить про нову гру влади, в якій народовладдям спробують прикрити ті дії, здійснити які вона не змогла, чи не захотіла.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme