Прихована коаліція під бюджет: Навіщо "Батьківщина" повторює політичні кульбіти Ляшка

Учора парламент ухвалив проект держбюджету. "За" проголосувало лише 209 "слуг", зате плече традиційно підставили "За майбутнє" і "Довіра", і нетрадиційно – "Батьківщина". Після цього голосування заговорили про формат нової коаліції

Політичний оглядач
Прихована коаліція під бюджет: Навіщо "Б…

Depo.ua ще у вересні прогнозував більш тісніші стосунки Банкової з начебто опозиційною "Батьківщиною". Проте тоді ми помилилися з припущенням, що Олег Ляшко, якого Юлія Тимошенко підтримала на довиборах до парламенту в окрузі на Чернігівщині, стане народним депутатом і навколо нього у ВР формалізується "група Ахметова". Як відомо, Ляшко вибори програв кандидату від "слуг". Але мажоритарники, яких пов’язують з впливом колишнього "хазяїна Донбасу", підголосовують на догоду владі і без Ляшка. Що продемонструвало і вчорашнє голосування за проект держбюджету: відповідну постанову підтримали всі позафракційні нардепи, яких вважають креатурами Ахметова.

Але, як виявилося, кошторис держави, складений Кабміном Дениса Шмигаля, сподобався і представникам групи "За майбутнє", яку пов’язують з іншим олігархом Ігорем Коломойським. Попри те, що зовсім недавно в одному з телеефірів президент Володимир Зеленський обізвав цю політсилу "За майбахом", нардепи з цього політичного утворення забули про образи і видали за бюджет 16 голосів з 24-х у них наявних. Так під куполом сформувався олігархічний консенсус навколо бюджетного питання.

Традиційно рішення влади підтримала і група "Довіра". А от "Батьківщина", представники якої під час передвиборчої кампанії навсібіч критикували "слуг", своїм голосуванням довела, що зближення позицій "зелених" і "біло-сердечних" після місцевих виборів набуде чітких обрисів. Поки про формалізацію відносин в рамках нової коаліції не йдеться, однак "Батьківщина", схоже, допомагатиме Банковій голосами, коли "слуги" ці голоси не даватимуть. На думку експертів, у Тимошенко склалися непогані стосунки як з Ахметовим, так і з Коломойським. А ще – з Банковою, якій потрібні союзники у ВР. І не тільки там: зближення "СН" і партії Тимошенко ми зможемо побачити у місцевих радах, куди обралися їхні представники.

Тут Юлія Володимирівна скористалися патовою ситуацією для "слуг": ті показали, м’яко кажучи, погані результати і тому у місцевих радах не диктуватимуть свої правила, а змушені будуть шукати союзників, і такими союзниками зможуть стати депутати з "Батьківщини". Інша справа, наскільки довго притримаються такі союзи на місцях, адже там обранці народу попри вказівки з центрального партійного штабу зазвичай налагоджують гарні контакти з тими, хто має реальну владу.

Читайте також - "З кабінета Тимошенко вийшов Тимошенко": Чому "Батьківщина" підтримала Бюджет-2021

Але повернемося до поки ще офіційно не оформленої коаліції. Як повідомляють джерела у ВР, злагоджена підтримка бюджету названими політсилами пояснюється дуже просто – вся справа у субвенціях із держбюджету на соціально-економічний розвиток в регіонах. Ця тема дуже цікава депутатам-мажоритарникам, яких найбільше у фракції "слуг", у "За майбутнє" і "Довірі". У Тимошенко "мажорів" небагато, але якщо Юлія Володимирівна вирішила комусь підставляти плече, значить на горизонті намалювалася якась серйозна перспектива. Наприклад, міністерський портфель або посада голови облдержадміністрації для її ставленика. Тим більше, що Зеленський саме вчора звільнив трьох голів ОДА. Навряд чи це випадковість. Радше ці крісла виставлять на торги за лояльність. Найближчим часом побачимо, кого поставлять керувати "осиротілими" регіонами.

А вже вчора свідки бачили цікаву картину: з кабінету Тимошенко Юлії виходив Тимошенко Кирило, новий куратор регіональної політики в ОПУ. Як описав це депутат від "ЄС" Володимир Ар’єв, Кирило Тимошенко пішов у своїх справах, а Юлія Тимошенко – до зали Верховної Ради, "де з трибуни чесно заявила, що країна в небезпеці, бюджет – це питання економічне, а фракція "Батьківщини" (яке співпадіння!) вперше з 2015 року підтримала головний фінансовий документ, звісно з найкращих і найчистіших міркувань!".

Це нагадало іншу гучну історію, також 2015 року. Тоді згадуваний вище Олег Ляшко таврував проект бюджету уряду Арсенія Яценюка, але вже за кілька днів проголосував за нього. Як і підшефні йому "радикали". Ляшко пояснював: думали не про рейтинги, а виключно про Україну, адже в разі провалу проекту держбюджету міжнародні кредитори погрожували припинити допомогу. Правда, була й інша версія, її озвучив тодішній нардеп Сергій Каплін: у кінцевий варіант законопроекту внесли пунктик про фінансування заводу "Пожспецмаш", а до цього підприємства Ляшко начебто не байдужий.

Чи можна порівнювати те голосування "радикалів" із нинішнім голосуванням "Батьківщини"? Побачимо, які пряники за свої голоси зрештою отримає Тимошенко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme