Коаліція під новий уряд: Хто і заради чого "помирив" Тимошенко і Ляшка

Олег Ляшко, лідер Радикальної партії, може уп’яте стати народним депутатом – якщо переможе по округу на Чернігівщині. Йому ніхто в цьому не заважає. Не виключено, тому, що під куполом Ради він може допомогти владі зберегти обличчя і подобу коаліції

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Коаліція під новий уряд: Хто і заради чо…

Центрвиборчком вже зареєстрував Олега Ляшка кандидатом у народні депутати на довиборах по 208-му округу (Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський,Талалаївський та частина Ічнянського району Чернігівської області). Серйозних конкурентів на довиборах у нього немає, і вже після 25 жовтня, провівши рік у глибокому затінку, Ляшко має всі шанси знов вийти на авансцену вітчизняної політики.

Ще недавно це було складно уявити, але внести нотку добре продуманого радикалізму в роботу нинішнього "зеленого" скликання Верховної Ради Ляшку допомагає лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко. В середині червня соцмережі оприлюднили спільне фото чаювання Тимошенко і Ляшка на літній терасі одного зі столичних ресторанів. Буквально за кілька днів Юлія Володимирівна на брифінгу заявила: "На 208-му окрузі всі українські сили мають об’єднатися. Людина, яку на цьому окрузі уже підтримує більше 30% людей -  це Олег Ляшко. Він в Чернігівській області особливо працював, це його батьківщина і він там має велику підтримку людей.  Наша політична сила підтримала Олега Ляшка як єдиного кандидата від українських сил". А в липні Олег Ляшко і Юлія Тимошенко під час спільної поїздки в Чернігівську область записали відеозвернення з авто, за кермом якого був сам кандидат. Частина цього відео з технічних причин транслювалася догори дригом.

Мотиви такої дивної, як на складну історію взаємин Олега Валерійовича і "одягнутої в українську вишиванку московської зозулі",солідарності експерти шукають у сфері стосунків обох партійних лідерів із вітчизняними олігархами. Подейкують, від якогось часу у біло-сердечних і радикальних з’явився один і той самий грошовитий партнер. Цій людині, яка з-поміж іншого володіє одним з найбільш титулованих футбольних клубів України, начебто вдалося переконати обох забути взаємні образи. Тут варто було би нагадати, що починав свою кар’єру в політиці та парламенті Ляшко саме в "Батьківщині", з фракції якої його виключили 2010 року. Після чого й сталося перевтілення екс-БЮТівця на головного радикала країни. І от – історія взаємин Ляшка і Тимошенко зайшла на нове коло.

За даними джерел Depo.ua, в разі перемоги Ляшка на довиборах є шанс після десятилітньої розлуки знов побачити "блудного сина" у лавах фракції "Батьківщина". Або ж сторони почнуть тісно співпрацювати без укладення формального "політичного шлюбу".

Одночасно з цим із фракцією Тимошенко, за прогнозами, зблизяться пів десятка позафракційних народних депутатів, які входять до сфери впливу Ріната Ахметова у Раді дев’ятого скликання. Загальна чисельність групи лояльних донецькому олігарху нардепів може скласти близько 30 депутатів, що посилить "вагу" в парламентських розкладах і самої "Батьківщини" (до її складу зараз входять 24 депутати).

Потрібно враховувати, що монобільшості в цій Раді вже практично не існує, як би її керівники не переконували в протилежному. Не на їхню користь свідчать хоча б провальні голосування за програму чинного уряду Дениса Шмигаля. Проект цього документу так і не зміг стати символом єдності парламентської більшості ані в першому, неякісно написаному, ані в другому, трохи покращеному варіанті. Остання редакція програми отримала 207 голосів "за", із них лише 176 від членів монобільшості, яка за ідеєю мала бзгуртуватися довкола свого уряду.

Цей Кабмін, другий уряд президента Зеленського, як прогнозували самі ж "слуги", також може дуже скоро "поламатися": Банковій буде зручно спрямувати на нього принаймні частину хвилі негативу, що наростає в країні через непрофесійні та хаотичні дії команди "нових облич".

Хто ж і як формуватиме уряд наступний? Із високим ступенем упевненості можна спрогнозувати, що буде він коаліційним, бо сил, кадрів і голосів, щоб самостійно сформувати ще один Кабмін, на Банковій уже не вистачить. Допомогти їй можуть різні групи впливу, які запропонують підтримку в пошуку 226 голосів у депутатській залі, натомість "попросять" якісь цікаві посади і доступ до фінансових потоків.

З огляду на таку вірогідність поглянемо, яке ж середовище сформувалося на тому місці, де виборцям обіцяли показати монобільшість. А там, попри обіцянки Володимира Зеленського побороти вплив олігархів на політику і бізнес-середовище, дуже жваво функціонують групи, уважні до думок як членів клубу вітчизняних мільярдерів, так і просто впливових людей з України та з-за її меж. Дещо спрощено, серед помітних і активних – "група Ігоря Коломойського" у складі фракції "Слуги народу" та інших парламентських об’єднань, група т.зв. "соросят" (прихильників ліберальних цінностей і системи поглядів, сформованої американським мільярдером Дж. Соросом). Певна частина нардепів усе ще залишається вірною побажанням Банкової. Їхні взаємини, конфлікти і спільні голосування і створюють ілюзію наявності монобільшості в цій Верховній Раді.

За нинішньої, доволі штатної ситуації в державі уся ця конструкція тримається на авторитеті президента. Якщо ж події набудуть загрозливого характеру – скажімо, якщо влада зважиться на спробу імплементувати російський сценарій "повернення" Донбасу до України (вибори в ОРДЛО без українського контролю над кордоном, амністія бойовиків тощо), рештки парламентської більшості можуть піти шкереберть. Тоді з коаліції внутрішніх груп у "Слузі народу" (чи монобільшості, за термінологією влади) можуть вийти "соросята", яких налічується орієнтовно чотири десятки. Конструкцію нинішньої більшості навряд чи підтримає і "група Коломойського".

У такій ситуації логічним виглядатиме рішення Банкової розпустити Кабмін Шмигаля і почати перемовини з олігархічними та іншими впливовими групами з приводу переформатування коаліції під створення нового Кабінету міністрів. Саме тоді, до речі, може голосно заявити про свої інтереси зміцніла "група Ахметова" ("Батьківщина" + Ляшко + група позафракційних).

Хто ще, крім групи впливу донецького мільярдера, може увійти до нової більшості? Голоси за формування нового уряду можуть знайтися у 100+ "слуг", які залишатимуться лояльними Банковій. А також у групи "Довіра", яка часто своїми голосуваннями допомагає команді Зеленського досягати поставлених цілей. Присутність же в третьому ЗЕ!уряді повпредів від Коломойського залежатиме від того, наскільки далеко Ігор Валерійович розійдеться у своєму баченні бізнес-процесів із Рінатом Леонідовичем. Загалом цієї кількості голосів повинно вистачити для того, щоб новий Кабмін отримав 226 голосів за своє народження. Для впевненості Банкова може залучити ще близьку до того ж Коломойського групу "За майбутнє" і позафракційних "нічийних" нардепів.

Але цей уряд олігархічного консенсусу буде таким самим нестійким, якими були обидва уряди президента Зеленського і якими загалом в Україні є коаліційні кабміни. Хитавиця посилюватиметься внутрішньовидовими конфліктами найбагатших українців, а вони, конфлікти, неминуче будуть – перерозподіл власності в країні досі не завершено. Ці хитання можна буде відстежувати за заявами і голосуваннями фракцій і груп депутатів у Раді, які навіть без формального виходу з коаліції зможуть вставляти одне одному палиці в колеса. У свою чергу, досвідчені політики, як-то Юлія Тимошенко, використовуватимуть свої налагоджені контакти в обох головних олігархічних таборах.

Для президента Зеленського і його близького оточення досягнення основними "ляльководами" домовленості про коаліцію вигідне тим, що дасть можливість зберегти вивіску уряду "слуг". Та загалом ця схема виявиться не менш дієвою, ніж зусилля квартету тварин із відомої байки. Про стабільність і розвиток країни годі й говорити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme