Не збудовані квартири стануть об'єктом права власності: Як держава планує захистити обманутих інвесторів

Часті скандали зі збанкрутілими великими забудовниками, які не змогли виконати зобов'язань перед інвесторами і добудувати їм квартири, схоже, змусили нарешті владу вжити хоч яких-небудь заходів, щоб підвищити відповідальність бізнесу перед покупцями житла

Олександр Суков
Оглядач відділу "Економіка "Ділової столиці"
Не збудовані квартири стануть об'єктом п…
Фото: Depo.ua

Міністерство розвитку громад і територій України підготувало проєкт закону, що значно знижує ризики шахрайства з боку забудовників при продажу житла і має захистити кошти, вкладені в житлову нерухомість.

Сьогодні проблеми в сфері інвестування в житлову нерухомість дуже серйозні — тільки за даними Міністерства юстиції, на кінець минулого року в Україні кількість постраждалих інвесторів перевищила сотню тисяч. BRDO зазначає, що новий закон стосуватиметься тільки тих об'єктів, щодо яких право виконання будівельних робіт виникне вже після його вступу в силу, тому закликає поспішити з його прийняттям. Адже "цей документ повинен стати для громадян, які планують купити квартиру, дієвим запобіжником від серії ризиків проблемного будівництва", — заявили в офісі.

Найголовніше нововведення полягає в тому, що майбутні, ще не збудовані квартири стануть об'єктом права власності, яке можна буде відповідним чином реєструвати. Сьогодні чинне законодавство не передбачає реєстрації прав на ще не побудоване житло. Якщо законопроєкт буде прийнятий, то на першому етапі це право власності на будинки, що будуються, і квартири в них повинні будуть зареєструвати за собою забудовники, і тільки після цього вони зможуть продавати їх інвесторам, при цьому перехід такого права власності буде зареєстрований. Якщо право власності забудовник не зареєструє, то такі договори купівлі-продажу вважатимуться недійсними.

Тобто у інвесторів будуть на руках не якісь папірці про те, що вони теоретично зможуть отримати квартири в обмін на сплачені гроші, а реальні документи на право власності на ще не побудоване житло. Це дозволить також будь-якому потенційному покупцеві житла перевірити, чи є в державному реєстрі прав власності на нерухомість житло, яке він збирається придбати, і чи не продане вона вже комусь іншому.

Автори законопроєкту пропонують також встановити чіткий і вичерпний перелік механізмів, які можна використовувати при інвестуванні в будівництво житла, — це можуть бути фонди, інститути спільного інвестування, емісії цільових облігацій підприємств, договори купівлі-продажу майбутніх об'єктів нерухомості.

Також новим законом пропонується конкретизувати перелік інформації, яку мусить містити договір купівлі-продажу майбутнього об'єкта нерухомості, в ньом має бути вказано ідентифікатор об'єкта будівництва в Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва, а також реєстраційний номер конкретного об'єкта нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухомість. Це дозволить проводити автоматичну реєстрацію прав власності на квартиру завдяки взаємодії цих електронних систем.

Чіткість повинна бути і в проєктній документації на будівництво — на планах поверхів потрібно буде вказувати номери всіх майбутніх квартир, а будь-які зміни в проєктну документацію замовник будівництва зможе вносити тільки за згодою інвесторів, які ці квартири вже викупили.

Також пропонується прописати і підстави для розірвання договору купівлі-продажу квартири, що будується. Інвестор може цього вимагати, якщо забудовник запізнюється з передачею квартири більш ніж на шість місяців або ж якщо він вніс без згоди інвестора зміни в проєктну документацію. Забудовник, зі свого боку, може вимагати розірвання договору, якщо інвестор порушує графік оплати за договором. Хоча при цьому автори законопроєкту не вказали, чи повинен буде забудовник повертати інвесторові гроші. За логікою — так, але в законопроєкті про це не сказано. Тому якщо цей момент не допрацювати, інвестори ризикують залишитися без квартир, а сплачені за них гроші доведеться вибивати через суд.

За матеріалами "Ділової столиці".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme