Посадити Порошенка: Як різні групи впливу в США граються із Зеленським

Сем Кіслін, американський бізнесмен, екс-радник нинішнього адвоката Дональда Трампа Руді Джуліані, роздає у Києві інтерв’ю про "злочини" Порошенка. У той же час із табору демократів звучать запевнення у повній підтримці України

Політичний оглядач
Посадити Порошенка: Як різні групи вплив…
Сем Кіслін

В Україну приїхав Сем Кіслін. Подейкують, що цей американський мільярдер окрім власних бізнесових інтересів буде лобіювати інтереси Трампа. Але бізнесмен поспішив дати інтерв’ю "Страна.ua", в якому окреслив головну мету візиту – свідчити проти Порошенка.

Про що розповів Кіслін

Три головні тези. Перша – за президентства Петра Порошенка Сему Кісліну, він же Семен Кіслін, 1935 року народження, уродженцю Одеси, який ще у 1972 році виїхав до Ізраїлю, а потім переїхав до США, було заборонено в’їзд до України, але за нової влади заборону зняли. За що він дуже нахвалює в.о. голови СБУ Івана Баканова. Більш того – з його слів, зустрічався з Бакановим і готовий свідчити проти екс-президента Порошенка.

Причин не любити попередника Володимира Зеленського у Кісліна вистачає. Зі ЗМІ відомо, що колишній одесит мав бізнес в Україні, контролював Макіївський меткомбінат і навіть хотів його приватизувати, але після приходу до влади Віктора Януковича його плани зруйнувалися. Утім спритний американець, якому у Сполучених Штатах закидали зв’язки з російською мафією, ще до Євромайдану купив облігації внутрішнього займу, та після зміни влади в Україні його гроші – $20 млн – зависли в "Ощадбанку", оскільки їх арештували в рамках виконання закону про спецконфіскацію грошей Януковича. Кіслін намагався повернути ці мільйони, однак у нього нічого не вийшло. Після чого він звинуватив Петра Порошенка та його оточення у масштабній корупції.

Друга теза – продовження попередніх звинувачень у посиленому варіанті: буцімто Порошенко за роки президентства вивів не менше $8 млрд. І начебто проти екс-президента України існують кримінальні справи в США, одна із них, каже Кіслін, стосується останнього траншу МВФ, кошти якого вивели у вигляді рефінансування на комерційні банки.

Про існування якихось кримінальних справ проти колишнього українського президента говорили й раніше, у тому числі вітчизняні політики. Однак жодних фактів, які б це підтверджували, зі США не надходило. Тож подібні заяви радше розглядалися як чорний піар проти Порошенка. Так само не було нарікань і від МВФ, який дуже прискіпливий до того, як витрачаються позичені ним кошти. З огляду на це сьогоднішні заяви Кісліна все ж видаються не надто правдивими. Але задля підтримання в інформаційному полі теми корупції попередньої влади досить навіть вигідні.

Третя теза – акцент на важливості майбутньої зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом. Враховуючи давні зв’язки Кісліна з нинішнім адвокатом президента США і колишнім мером Нью-Йорка Руді Джуліані, це можна вважати прозорим натяком на те, що колишній одесит привіз з-за океану якусь вісточку для нової української влади. І сподівається, що цю вісточку врахують, аби зустріч двох президентів дійсно була змістовною. Не важко здогадатися, про які умови йдеться. Їх озвучував сам Джуліані: Зеленський має віддалитися від Ігоря Коломойського та його оточення (зокрема, йдеться про Андрія Богдана), а в Україні має прискоритися розслідування, в якому фігурує ім’я головного конкурента Трампа на наступних виборах Джо Байдена.  

А щоб у Києві не вагалися, Кіслін своїми свідченнями готовий допомогти посадити Порошенка. Однак є три "але". Перше – наскільки ці свідчення можна вважати безпристрасними з огляду на тривалий конфлікт Кісліна з Петром Олексійовичем і його оточенням, та на особисту матеріальну зацікавленість у помсті. Друге – чи готова влада для "остаточного вирішення проблеми з Порошенком" користуватися послугами такого свідка. Адже відверта політична мотивація у переслідуванні екс-президента точно не піде на користь іміджу Зе-влади серед наших західних партнерів. Можливо тому, за словами Кісліна, його ще не викликали свідком по справі (справах) Порошенка. І третє – чи потрібно Банковій взагалі користуватися послугами людей, пов’язаних з нинішньою американською адміністрацією, враховуючи значні шанси на перемогу в гонці за крісло головного президента у світі саме пана Байдена. Сприяння у посадці Порошенка в обмін на компромат на конкурента Трампа, заманлива перспектива, однак це і гра з вогнем.

У Зеленського, мабуть, це усвідомлюють. Тому не поспішали з підтримкою перших гінців – клієнтів Джуліані Ігоря Фрумана та Лева Парнаса. Ті розсварилися з Ігорем Коломойським і покинули Україну. Остання згадка про цю історію була зовсім недавно - Печерський районний суд призначив лінгвістичну експертизу висловлювання Коломойського в інтерв’ю програмі "Схеми: корупція в деталях" для можливого встановлення погроз убивством стосовно Фрумана і Парнаса. Кіслін, схоже, намагається підійти з іншого боку – не атакує Ігоря Валерійовича, а пропонує вигідну угоду персонально Зеленському.

Що кажуть демократи

Згаданий вище Джо Байден заявив, що в разі його обрання президентом США зробить Україну пріоритетом міжнародної політики, посилюватиме обороноздатність нашої держави, сприятиме збільшенню західних прямих інвестицій і підтримуватиме енергетичну незалежність України від Росії, особливо якщо "Північний потік 2" буде побудовано цього року. І, що дуже важливо для нинішнього хазяїна Банкової, підтримав би набагато потужнішу роль США поряд з Францією та Німеччиною в переговорах з Росією. Тобто, в теорії може йтися про розширення "нормандського формату" за рахунок Штатів. Це те, чого не надто хоче нинішній Білий дім.

Однак від Байдена прозвучала й умова: американська допомога в обмін на антикорупційні реформи, включаючи призначення справді незалежних антикорупційних прокурорів та судів. Це можна витлумачити як сигнал, що спроби переділу ринку під виглядом боротьби з корупцією не вітатимуться, також не вітатиметься продовження політики призначення на посади заангажованих осіб. Але в цілому пропозиція Байдена наразі виглядає куди цікавішою, аніж наявні на сьогоднішній день пропозиції від осіб, афільованих з оточенням Трампа. Навіть на фоні "важкої артилерії" - ізраїльського прем’єра і друга хазяїна Білого дому Беньяміна Нетаньяху, який приїхав з візитом до Києва. Візит дуже символічний – уперше за 20 років головний урядник Ізраїлю гостює в Україні. Та ще й у період кардинальних змін у нашій владі.

Чиї "пряники" - Трампа чи Байдена – у підсумку виявляться "смачнішими", можна буде визначити після особистої зустрічі двох президентів. А от те, коли і в якому форматі вона відбудеться, залежить, у тому числі, і від того, чи "купляться" у Києві на заяви Кісліна та інших гінців із-за океану. Можна спрогнозувати, що він – не останній. Так само безпомилково можна стверджувати, що активно працюватимуть в нашому медіа-просторі й лобісти вибору Банкової на користь підтримки Трампа. Або Байдена. І це дуже небезпечно, враховуючи, що інтерес американських політиків до України у передвиборчий період в США може собі на користь використати Москва. Вкидаючи "фейки" як у нас, так і на Заході через агентів впливу. Тому в українській владі повинні бути готовими до гучних інформаційних провокацій на кшталт "кольчуг" часів Кучми, чи дрібніших, але дуже болючих для головних осіб у США – реанімації історій із "чорною бухгалтерією" Партії регіонів і Полом Манафортом або ж, навпаки, з компроматом на Байдена.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme