Всі справи Порошенка: За що можуть посадити п'ятого президента України

П'ятий президент України Петро Порошенко після поразки на виборах опинився під шквалом кримінальних справ. Поки що як свідок, але у перспективі - як підозрюваний і обвинувачуваний

Всі справи Порошенка: За що можуть посад…
EPA

Щойно Петро Порошенко залишив своє крісло на Банковій, ситуація різко перестала бути контрольованою. Окрім того, що колишні друзі та партнери вирішили, що термін дії "контракту" збігає з моменту оголошення про поразку і розбіглися деінде. Так ще й "понаїхали" в Україну вороги різного ступеню могутності, які завзято почали нищити так старанно виплекане благоденство Петра Олексійовича.

Раптом виявилося, що на чолі правоохоронних органів – не вірні соратники, які можуть у скрутний час підставити плече, а багатоликі перевертні. Які дуже швидко забули з чиїх рук отримали свої теплі посади. Як результат - більше десятка різного штибу проваджень, у яких фігурує ім'я п'ятого президента. Причому не просто фігурує, а змішується з лайном. 

При цьому біля фактично кожної справи маячить прізвище Андрія Портнова – юриста і чиновника адміністрації Віктора Януковича, який довгі п'ять років порошенківської каденції чекав можливості повернутись в Україну і натягнути на голову Порошенка всі образи і приниження, пов'язані з вимушеною еміграцією. І тут же в тіні маячить фігура іншого емігранта-поверненця Ігоря Коломойського, який також кілька років не ризикував приїжджати в Україну Порошенка. А тепер, очікувано, виставляє екс-голові держави рахунок: і за втрачені бізнеси, і за недоотримані прибутки, і, звісно, за завдану моральну шкоду. Сам Коломойський, звісно, не строчить заяви в ДБР, як це робить Портнов, але очевидно, що олігарх з Дніпра активно вболіває за те, аби його кривдник якнайшвидше опинився на лаві підсудних.

Окрім Коломойського з Портновим, у черзі на отримання сатисфакції стоять також члени ОПЗЖ. Нестор Шуфрич та Василь Німченко були ініціаторами справи про буцімто незаконне призначення Гройсмана прем'єром. Але давайте по черзі.

Канал "Прямий"

Чи не найрезонанснішим провадженням, яке вийшло з-під пера слідчих Державного бюро розслідувань,  є справа про можливе ухилення від сплати податків під час купівлі-продажу ТОВ "Телеканал "Прямий". Автором заяви про можливі порушення закону є Андрій Портнов.

Треба сказати, що Державне бюро розлідувань, яке очолює призначений Порошенком Роман Труба, не відшукує відмовок, коли отримує заяви від екс-соратника Януковича - вони відразу йдуть в роботу. Так сталося і з заявою Портнова по порушенням на "Прямому". Йдеться про те, що за підозрою юриста-заявника, Порошенко увійшов у змову з нинішнім формальним власником каналу Володимиром Макеєнком і провів з ним угоду, оформивши на нього як на підставну особу акції телеканалу "Тоніс", який потім був перейменований в телеканал "Прямий".

"Ця компанія оформлена на кіпрський офшор, і моя заява стосується тільки того, де, коли і за яких обставин фігуранти один одному це продали, чому не на території України, чому вони не заплатили податки, де вони взяли гроші, і чому сума угоди в сотні разів менше, ніж це оцінюють експерти", - пояснив заявник.

Петро Порошенко, який вже мав нагоду сходити в ДБР на допит і дати слідчим свої пояснення у цій справі, вважає це провадження "поверненням до часів Януковича". На виході з допиту він, зокрема, заявив: "Ми маємо справу зі спробою рейдерського захоплення "Прямого" каналу. Ініціатор цього є пан Портнов, заступник голови адміністрації президента Януковича, учасник підготовки законів 16 січня, проти чого стояла Революція гідності. На сьогоднішній день за його заявою з абсолютними припущеннями, які не мають нічого спільного з правдою, більше трьох місяців ДБР робить спробу тероризувати журналістів. Ще раз наголошую, що я не маю жодного відношення до власності або до управління "Прямим каналом".

"Кузня на Рибальському"

Ще одна заява Портнова, яка лягла в основу чергової справи по Порошенку, стосувалася ймовірної непрозорості продажу оборонного заводу "Кузня на Рибальському" бізнесмену і політику Сергію Тигіпку. 

У своїй заяві Портнов зауважив, що є ознаки фіктивності цієї угоди, яка може бути спрямована не на реальну передачу власності в обмін на гроші, а приховування власності і ухилення від оподаткування.

Нагадаємо, минулого року було завершено оборудку з переходу "кузні" з власності інвестфонда родини Порошенка у власність групи "ТАС" Сергія Тігіпка.

Портнов написав в ДБР про те, що, мовляв, є підстави сумніватись у справжньості угоди. І плюс до того - можливе ігнорування оподаткування її учасниками.

ДБР швидко відгукнулось і на цю заяву - та повним ходом розлідує справу.

Мальдівський вояж і "липовий" паспорт

Не стало гальмувати відомство Романа Труби і щодо перевірки заяви Портнова про можливі факти організації незаконного переправлення через український державний кордон Петра Порошенка, а відразу почало розслідування. Йдеться, нагадаємо, про відпустку Порошенка із родиною на Мальдівах в січні 2018 року, коли, за даними заявника, президент міг перетинати кордон під вигаданим ім'ям і без проходження паспортного та митного контролю. 

Через офіційні канали ДБР розповсюдило заяву, що слідчі бюро дійсно перевіряють інформацію щодо організації колишнім президентом України незаконного переправлення через державний кордон України з використанням завідомо підроблених документів. Досудове розслідування проводять за статтями "службове підроблення", "незаконне переправлення осіб через державний кордон України", "використання завідомо підробленого документа".

Нагадаємо, скандал про мальдівський вояж Порошенка разом з рідними та близькими розгорівся після того, як журналісти-рослідувачі оприлюднили інформацію про неафішований президентський відпочинок. Він тривав тривав з 1 по 8 січня разом з перельотом і обійшовся не менше ніж у 500 тисяч доларів. 

Ув'язнені Росією моряки

В травні Портнов написав в ДБР заяву, де виклав загальновідому інформацію про те, що коли у листопаді в Керченській протоці росіянами були захоплені українські військові судна та 24 моряки, Петро Порошенко ініціював запровадження військового стану на всій території України строком на 60 діб. Наслідком цього мало стати, зокрема, і скасування початку президентської виборчої кампанії – у разі запровадження військового стану, як відомо, всі вибори в країні скасовуються.

Портнов у своїй заяві вказав, що у діях президента, який спочатку спрямував українських військовослужбовців на завідомо прогнозоване поневолення, а потім намагався запровадженням військового стану скасувати вибори, є ознаки спроб узурпації влади вкупі з державною зрадою і перевищенням повноважень. 

Двічі просити ДБР не довелося, і справа моряків стала однією з тих, які слідчі бюро старанно розслідують. 

Факт, що ДБР цікавиться цією справою, підтвердив і Порошенко, вказавши після допиту, що "ДБР намагається знайти там порушення".

Справи суддівські

Роман Труба під час одного з брифінгів підтвердив, що у ДБР є кілька проваджень стосовно призначення суддів та членів Вищої ради правосуддя, які здійснював Петро Порошенко.

Так, йдеться про знову ж таки заяву Портнова. В ній юрист-переслідувач вказав на те, що через зміну Петром Порошенком процедури призначення членів ВРП під час проведення відповідного конкурсу, президент отримав можливість призначати членів ради поза конкурсом, якщо конкурсна комісія не пропонує достатньо кандидатів. В цьому заявник побачив знову ж таки спробу набути повноваження, які президенту не належать.

Окрім цього, в ДБР вивчають заяву суддів Окружного адміністративного суду Києва, які ухвалювали рішення у справі Приватбанку (стосовно повернення банку його колишньому власнику та інші).  Так от ці судді свідчать, що Порошенко чинив на них тиск. І ДБР радо ці свідчення перевіряє.

Також є ще два "суддівських" провадження, які стосуються несвоєчасного призначення Петром Порошенком суддів на посади і можливий тиск президента на суддівський корпус.

І, нарешті, завершує перелік справ, які стосуються Порошенка та його контактів із суддями - справа судді Чауса. Точніше справа про втечу судді Чауса до Молдови. Тут слід нагадати, що суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса НАБУ прихопило на хабарі – правоохоронці знайшли закопаними на подвір'ї судді дві трилітрові банки, набиті купюрами. Але нещодавно від одного з офіцерів, нібито колись наближеного до президента, особиста охорона Порошенка у 2016 році таємно вивезла Чауса в аеропорт, звідки він, оминаючи контроль, полетів до Молдови. Де перебуває і досі. Але, не виключено, що вже готовий повернутись і розповісти новій владі "як усе було".

Справа про гарнітур з АП

Скандал з меблями та телевізорами, які зникли з АП разом з Порошенком, роздмухав секретар РНБО Олександр Данилюк. 28 травня він опублікував відео порожнього приміщення ситуативної кімнати Адміністрації президента і заявив, що після зміни влади звідти вивезли усю техніку, включно з "серверами, на яких зберігалася секретна інформація".

Згодом виявилося, що йдеться не про сервери, а про монітори та меблі. Які, за поясненням прес-секретаря Порошенка Святослава Цеголка, його патрон орендував власним коштом. І їх, залишаючи Банкову, орендатори повернули орендодавцю. БІльш того: меблі, як дві краплі води схожі на меблі з ситуативної кімнати, незабаром знайшлися у тому офісі, куди Порошенко переїхав з АП.

Але ДБР, як відомо, повторювати не потрібно. Тож бюро незабаром розпочало досудове розслідування щодо втрати документів, що містять державну таємницю. Провадження досі не закрите.

Справа Гройсмана

Депутати Шуфрич та Німщенко з ОПЗЖ вирішили також зіграти у гру "наздожени Пороха". Вони звернулись до ДБР з заявою, що призначення на посаду прем'єр-міністра Володимира Гройсмана відбулося з порушенням, адже посадові особи (а йдеться саме про Порошенка) внесли подання на призначення голови уряду за відсутності коаліції у Верховній Раді. Окрім президента опозиціонери звинуватили в цьому службовому злочині також спікера парламенту Андрія Парубія і самого Володимира Гройсмана.

А що ДБР? А ДБР, як відомо, чує все з першого разу. І починає відповідне розслідування. За даними ЗМІ вже кілька депутатів, які так чи інакше брали участь у становленні Гройсмана прем'єром, підтвердили, що були допитані слідчими.

Землі сліпих

Як повідомляє Радіо Свобода, є провадження щодо можливих порушень при скасуванні розпоряджень місцевих адміністрацій щодо земельних питань, а також протиправного заволодіння базою "Івушка" Українського товариства сліпих у селищі Козин на Київщині.

Людей із плакатами про "Івушку" можна було побачити днями на одному з мітингів під стінами ДБР під час чергового приїзду туди Порошенка. Раніше цих же людей начебто бачили і під час інциденту із застрибуванням на машину п'ятого президента.

Участь Порошенка у цій справі оповита туманом. НІбито він напрявляв, ще будучи депутатом, якісь депутатські запити стосовно "Івушки" і ніби саме він був зацікавлений у цій землі. Але подробиць справи немає.

***

Загалом, як стало відомо від речниці ДБР Анжеліки Іванової, Державне бюро розслідувань працює над 12 провадженнями, в яких так чи інакше спливає прізвище Петра Порошенка. Водночас, у Генпрокуратурі, яка здійснює процесуальне керівництво у всіх справах ДБР, заявляють, що статус Порошенка - свідок. І у жодній справі він не проходить як підозрюваний. Принаймні поки що.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme