Осінь "слуги народу": Які висновки зробила партія влади після зради в Кривому Розі

Depo.ua продовжує серію статтей про те, з якими планами і з якими проблемами входять у новий сезон політичні сили, представлені в парламенті. Сьогодні розповімо про партію влади, фракція якої на диво зібрано голосувала у парламенті. Але при цьому втратила контроль над рідним містом президента - Кривим Рогом

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Осінь "слуги народу": Які висновки зроби…

 

Днями спікер Верховної Ради Дмитро Разумков назвав головні питання, якими Рада – і відповідно монобільшість у ній – займеться цієї осені. Окрім традиційно ключового для осінньої сесії Ради (почнеться 7 вересня) питання – ухвалення бюджету держави на наступний рік, парламентарії перейматимуться проблемами, які прогнозовано викликатимуть найбільший резонанс у суспільстві. Це стрімке зростання тарифів, стимулювання розвитку економіки (точніше, відмова від штучного створення гальм для бізнесу), забезпечення припливу інвестицій (тобто судова реформа і формування системи незалежного судочинства).

Завдання справді важливі. Тим більше коли йдеться про початок політичного сезону, який повинен дати старт кампанії з переобрання Володимира Зеленського президентом на другий термін. І його партія "Слуга народу", насамперед її представництво в парламенті, зобов’язане забезпечити всі умови для реалізації цього плану президентської команди.

Окрім згаданих, восени парламент розглядатиме і закон про олігархів у другому читанні, і остаточну редакцію закону про реформу СБУ. В комітетах Ради лежить без руху закон, який передбачає ліквідацію скандального Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) та низка інших принципово важливих документів. Не варто виключати появи в Раді ініціатив, які стосуватимуться окупованого Донбасу. І точно будуть не менш принципові для політичних сил законопроєкти – приміром, про великий державний герб України, для ухвалення якого в другому читанні голосів у парламенті, схоже, немає.

Одночасно визріли зміни в уряді Дениса Шмигаля. Ні, про відставку самого прем’єра поки не йдеться. Із коментарів представників "Слуги народу" випливає, що глава уряду іще не сконцентрував на собі весь можливий негатив від того ж підвищення цін і тарифів. Але точкові кадрові рішення щодо низки міністрів цілком вірогідні. Разумков теж припускає, що "осінь буде пов‘язана з кадровими змінами", бо "до деяких міністрів є претензії у Верховної Ради, у профільних комітетів, а також, думаю, що й у суспільства".

А за звільнення-призначення знадобляться голоси монобільшості. І от питання саме в тому, чи готова на даному етапі свого існування монобільшість до ухвалення цілої низки важливих законів цієї осені-зими. На фініші попередньої сесії парламенту, в травні-липні, Офіс президента зумів знайти потрібні і достатні аргументи, які змусили "слуг" почати голосувати за ініціативи гаранта більш дисципліновано. В окремих випадках навіть допомога депутатських груп – сателітів ("За майбутнє" і "Довіра") "слугам" не знадобилася: монобільшовики самотужки знаходили у своїх лавах потрібні для ухвалення рішень 226 голосів. Про якість і характер віднайдених Банковою аргументів кулуарами гуляють різноманітні чутки, які зводяться до припущень про поглиблення співпраці президентської команди з деякими крупними бізнесменами, яких на пострадянському просторі називають красиво – олігархи. 

Документальних підтверджень цих версій не існує. Але факт залишається фактом: розмови скептиків про "напіврозпад" монобільшості від середини весни-2021 поступово змінилися здивуванням, адже вона поступово запрацювала. Саме навесні-влітку було ухвалено низку ключових законів, як-от документ про податкову амністію (в цілому), пакет законів для продовження судової реформи, антиолігархічний закон чи проєкт закону №5600 щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень (у першому читанні). Чи закон про великий державний герб України, за який, зауважимо, на позачерговій сесії Ради 24 серпня 213 голосів монобільшості не вистачило б для позитивного голосування, але тут якраз нагодилися "За майбутнє" з "Довірою" (25 голосів на двох) і зненацька – 13 "за" від фракції "Батьківщина", яка то в опозиції, то, як ювілейного Дня Незалежності, - готова підставити владі плече.

Чи свідчить голосування за великий герб про повернення проблем у середовищі "слуг"? Швидше за все, ні: той проєкт герба, що його протягує Банкова як святковий подарунок чи то народові, чи то президентові, надто контраверсійний навіть для поміркованої частини "більшовиків". Непросто буде знайти голоси за нього, коли Конституційний суд поверне цей законопроєкт до Ради.

Щодо суто економічних (оподаткування, інвестиції) чи політичних (Донбас, декларативна деолігархізація) питань у парламенті й далі може існувати консенсус монобільшовиків і ситуативно чи стало лояльних до Банкової груп. Але буде непросто: до того ж проєкту №5600 про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень подано вже 11600 поправок – майже рекорд для парламенту. Більшості в Раді доведеться напружитися, щоб подолати цей поправковий спам до закону, довкола якого Разумков обіцяє "велику дискусію". Не менш складний розгляд чекає і на законопроєкт №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)".

Чи готується і як саме партія "Слуга народу" долати майбутні перепони – можна спробувати зрозуміти з контенту їхнього партійного сайту. Зовні він справляє враження стандартного інтернет-представництва партії влади. Інформаційні повідомлення охоплюють широкий обшир актуальних тем – від економіки до війни на Донбасі.

 скріншот з сайту партії слуга народу 

 Сайт також нагадує про ідеологію партії влади, яку та обрала після низки коливань:

скриншот слуга народу

Цікаво, що розділ "Фракція" партійного сайту востаннє оновлювався ще в середині літа. 

сайт слуг народу

Значно більш активно оновлюється розділ сайту, що стосується роботи нинішньої партії влади на місцях. Це, звісно, правильно і може свідчити про намір "слуг" закріпитися в українській політиці на її базовому, низовому рівні. Хоча, повторимо, про партію Зеленського пересічний виборець і далі знає на 99% за діяльністю фракції "слуг" у паралменті та різного роду скандалами, що її супроводжують.

підтримка слуг народу

Восени головним викликом для Банкової знову стане цілісність і єдність у фракціях "слуг" як у Верховній Раді, так і на місцях. Останній приклад - події в Кривому Розі, де "зелені" зіткнулися зі зрадою своїх же колег. Тим паче ця єдність буде дуже потрібною на тлі прогнозованих соціальних невдоволень і протестів. Здається, влада або дуже спокійна перед лицем цих викликів і знає, що робити, або не усвідомлює їхньої можливої глибини. 

Читайте  такод, як готуються до нового політичного сезону:

Батьківщина - Тарифи, земля і арешт Власенка: Чи справді Тимошенко готувала нову жовтневу революцію

Європейська солідарність - "ЄС" бере вліво: Чи справдяться страхи влади про "путч" Порошенка

ОПЗЖ - Підбиті крила "голубів миру": Як ОПЗЖ восени гратиме з владою в опозиційність

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme