Плівки Лероса: Чому Єрмак із Тищенком залишаться "в законі"

Нардеп Гео Лерос оприлюднив нову порцію записів розмов начебто осіб, близьких до  верхівки державної влади. Як і в попередніх "серіях", обговорюються речі напів чи суто кримінальні. Як розвиватимуться події після появи плівок?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Плівки Лероса: Чому Єрмак із Тищенком за…

Виключений 1 вересня із фракції "Слуга народу" депутат парламенту Гео Лерос оприлюднив другу порцію плівок, де, як і в першій, ідеться про те, як наближений до Банкової нардеп від "Слуги" Микола Тищенко і названий Леросом "смотрящим за Києвом" колишній депутат Київради від Блоку Черновецького Денис Комарницький нібито спілкуються щодо різного роду питань, що межують з криміналом. Перед тим, 30 вересня, Лерос намагався увімкнути ці записи у Верховній Раді та заявляв:, нардеп Тищенко і Комарницький готують на нього напад.

Раніше журналісти-розслідувачі, з посиланням на надані Леросом документи і на власні джерела, повідомляли, що компанії, пов'язані з Комарницьким, за часів міського голови Віталія Кличка регулярно отримували в Києві підряди на будівництво і реконструкцію об’єктів від комунальних підприємств, а сам Комарницький був залучений в мерську виборчу кампанію "слуги" Тищенка. В розслідуванні звучало також прізвище ще однієї впливової в столиці людини, нинішнього нардепа від ОПЗЖ Вадима Столара. В контексті "плівок Лероса" згадують і про главу президентського офісу Андрія Єрмака.

Які ж наслідки матиме новий плівковий скандал, далеко не перший в новітній українській історії? На Банковій відразу відмежувалися від необхідності реагувати на нього. Це не дивує з огляду на гнівну реакцію самого Володимира Зеленського, який у вересні у відповідь на "наїзди" колишнього члена фракції "слуг" назвав Лероса "хабарником і зрадником країни".

На цей раз прессекретарка президента Юлія Мендель заявила, що особи, які розмовляють на "плівках Лероса", не мають відношення до Офісу президента. І що цим питанням повинні займатися правоохоронні органи. Які певним чином уже зреагували: Головне слідче управління Нацполіції почало перевірку за фактом заяв Лероса і внесло до відповідного реєстру відомості за статтею "погроза державному діячу". Одночасно заяви до Нацполіції і Національного антикорупційного бюро через звинувачення Лероса з трибуни Верховної Ради направив нардеп "Слуги народу" Олександр Качура.

Микола Тищенко, який очолює міську організацію партії "Слуга народу", зі зрозумілих мотивів усі звинувачення колишнього колеги заперечує і називає оприлюднені Леросом записи "неякісним фейком" і "муральщиною" (натякаючи на причетність Гео Лероса до появи в Києві муралів, на яких начебто відмивалися кошти міста). А самого свого опонента – "головним зрадником України". Втім, це емоції. А що ж у сухому залишку, крім перевірки фактів поліцією?

Згадаємо, що одночасно з цими подіями Регламентний комітет ВР таки підтримав проєкт постанови про створення тимчасової слідчої комісії з розслідування обставин зриву операції СБУ та американської спецслужби з переміщення підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів у нашій країні членів приватної військової компанії "Вагнера" із Білорусі до Києва. Щоправда, розбиратися в наявності чи відсутності державної зради у діях високопоставлених посадовців Рада може почати вже після голосування на місцевих виборах 25 жовтня, бо до того у парламенті заплановано тільки розгляд державного бюджету. Та й то в разі, якщо за створення такої комісії вистачить голосів, а це залишається під сумнівом.

За схожим сценарієм можуть розгортатися і події довкола "плівок Лероса". Викривач обіцяє нові порції компромату і каже, що завдяки його активності скоро піде з посади і президент Зеленський. Якого колишній "слуга" раніше назвав "порожнім місцем в історії", а зараз звинувачує в покриванні системної корупції у державному апараті.

Усередині фракції "слуг", якщо вірити анонімним Телеграм-каналам, активно обговорюють події, пов’язані з викриттями Лероса. Під Тищенком начебто захиталося крісло заступника голови парламентської фракції "Слуги народу". Нібито депутати не хочуть перебувати у внутріфракційній групі, очолюваній фігурантом "плівок Лероса".

Сам викривач пише, що Тищенко повинен скласти мандат. А у Фейсбуці він оприлюднив скріншот нібито з фракційного чату, де депутат Богдан Яременко (який і сам рік тому побував у скандалі, але іншого відтінку) обіцяє вийти з фракції, якщо партія влади не відреагує на появу плівок, і додає, що не хоче "бути підлеглим по партійній лінії рекетира, який обговорює плани дискредитації правоохоронних органів та організацію замахів на колег".

 

Але така сміливість народного депутата не означає автоматично, що так само думають і більшість його колег по фракції, яка все ще носить статус парламентської монобільшості. Окремі поінформовані джерела рекомендують шукати мотив заяви Яременка не стільки в органічному несприйнятті ним корупції, скільки у невдоволенні тим, як розставили людей Яременка у виборчих списках на місцевих виборах. До речі, якраз це питання є дуже дражливим для багатьох "слуг", побажаннями і креатурами яких виборчі штаби знехтували при формуванні списків.

Невдоволення саме з цього приводу має більше шансів призвести до нуртування всередині фракції влади та на тлі прогнозованих невисоких результатів "слуг" на виборах 25 жовтня посилити відцентрові процеси у їхній парламентській фракції. Це ж не якісь підозри в корупції…

Тим паче що як свіжі, так і попередні викриття від Гео Лероса, і навіть прямі звинувачення з його вуст на адресу президента, так і не отримали належної правової оцінки. Якщо не вважати такою спалення автівки викривача чи його виключення з фракції. Але останнє можна сприймати і як покарання, і як своєрідну винагороду за правоту – все залежить від кута, з якого оцінюєш цю ситуацію. А так Лерос ходить собі на допити до силовиків  і обіцяє нові записи, які, каже, у нього ще є.

Що ж Банкова? Особисто Зеленський залишається вірним своїй тактиці відсторонення від скандалів. А порушення справ щодо "правдоруба" може означати, що гарант вирішив не здавати ані Єрмака, ані Тищенка. Якщо це так, то скандал максимально інформаційно розпорошуватимуть, подібно до згаданої ситуації з вагнерівцями, доки про нього не забудуть. Втім, забути можуть і тому, що почнуть обговорювати нові зашквари "зеленої" команди. Неминуча поява яких запрограмована самим механізмом формування цієї влади.

Цікаво й те, що чекатиме далі на президентського адміністратора. Нагадаємо, аналітики вбачають у виступах Лероса ознаки кампанії з негативного піару, мішенню якого Андрій Єрмак. Тактичною метою тут може бути його відставка, а стратегічною – послаблення самого Зеленського і остаточне переведення його в залежну від якихось, поки невідомих гравців позицію. Зауважимо, сміливість маловідомого ще рік тому Лероса пов’язують з інтересами попередника Єрмака на Банковій Андрія Богдана, який, імовірно, пішов з посади із образою на президента і свого наступника і через соцмережі та інтерв’ю у ЗМІ намагається регулярно розхитати позиції "кривдників".

Та якщо поява записів, що їх порціями оприлюднює Лерос, - це спланована кимось диверсія, то варто чекати нових вкидів специфічної інформації. Принаймні тому, що попередні дві "серії" своєї мети не досягли – Єрмак залишається на посаді та не має очевидних для стороннього постерігача ознак втрати ним впливовості.

Навряд чи постраждає зараз від викриттів Лероса і чинний київський мер і кандидат на цю ж посаду Віталій Кличко – попри те, що його ім’я теж звучить у прив’язці до "групи Тищенка-Комарницького". Цей компромат складно прив’язати в уяві виборця до імені ексспортсмена.

Та можлива інша ситуація: опоненти критикують міського голову за присутність численних "делегатів" від забудовників у виборчому списку партії "УДАР". А зараз складається неприємна картинка: майбутня коаліція в Київраді може сформуватися із тих же забудовників і людей Тищенка з Комарницьким. От оце буде складно пояснити киянам, і це точно обігруватимуть. Та буде це вже після виборів, а зараз лідерським позиція Кличка у виборчих перегонах нічого не загрожує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme