Хід Леросом: Чи повторить Зеленський долю попередників з "любими друзями"

Осінь – жахлива пора року для українських президентів, а перший місяць осені – час гучних викриттів. Після яких в країні закручуються події революційного характеру

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хід Леросом: Чи повторить Зеленський дол…

Вийшовши 1 вересня на трибуну Верховної Ради, нардеп від монобільшості і колишній радник президента Зеленського Гео Лерос різко розкритикував політику глави держави і корупційні, за словами промовця, дії його найближчого оточення. Відео цього виступу тут же розійшлося соціальними мережами. Зокрема, депутат сказав: президент, замість того, щоб воювати зі старою системою, злився з нею. "Своїми мікробами та бактеріями брехні заразили цілу країну, згаявши шанс великої держави, обмінявши його на конверти від олігарха, - був категоричний Гео Лерос. - Ви здали країну в оренду цим олігархам, чим самі собі підписали вирок".

Можна припустити, що мотивом для виступу став недавній підпал автівки Лероса. А взагалі країна почула про цього депутата наприкінці березня 2020 року, коли він оприлюднив відео, де брат глави Офісу президента Андрія Єрмака нібито обговорює питання призначення на різні державні посади. Зеленський охрестив Лероса аферистом, а Єрмак назвав інформацію депутата наклепом і подав відповідну заяву до Служби безпеки України і Державного бюро розслідувань. У липні СБУ затримала на отриманні хабара начебто автора "плівок Єрмака". Далі скандал зависнув у правоохоронних органах.

Тим часом Лерос не заспокоївся і на початку червня повідомив через Фейсбук про начебто спільні бізнес-інтереси Єрмака, Дениса Комарницького, якого називають "новим наглядачем" за Києвом, і нардепа від "Слуги народу" Миколи Тищенка.

Деякі аналітики вбачають за активізацією представника владної фракції ознаки спланованої інформаційної кампанії проти глави президентського офісу Андрія Єрмака, тактичною метою якої може бути його відставка, а стратегічною – розхитування позицій самого Зеленського. Несподівану сміливість маловідомого раніше Лероса пов’язували з інтересами певних вітчизняних ексчиновників. Зокрема, ЗМІ писали про можливі зв’язки Лероса з попередником Єрмака на Банковій Андрієм Богданом, який покинув крісло в ОП з великою образою на президента і свого наступника та не раз через соцмережі надсилав "кривдникам" певні сигнали. До речі, 11 серпня спалили "Теслу" і самого Богдана.

А 28 серпня згоріло вже авто Лероса. Після чого із наданої йому високої трибуни цей депутат заявив, що приймає виклик і нікому нічого не пробачить. Згадав "незлим тихим словом" і свого опонента з Офісу президента, і деяких інших близьких до Зеленського посадовців, і самого президента, якого назвав "порожнім місцем в історії".

Андрія Єрмака нардеп таврував "головним корупціонером у державі" і агентом російської розвідки. Зазначив, що той роздає телефоном вказівки, на кого відкривати справи, на кого закривати, кого призначати на посади і кого звільняти. Далі Лерос заявив, що боротьба з кумівством в Україні "завершилась", коли Зеленський взяв головою СБУ Івана Баканова, який "під протекцією Зеленського взяв під контроль тіньову економіку, очолив незаконний обіг спирту, наркотиків, контрабанду, торгівлю з ОРДЛО, рекет та рейдерство бізнесу".

Що ж, звинувачення справді серйозні. Чи матимуть вони наслідки для чиновників – поки незрозуміло, бо слова потрібно підкріпити аргументами і фактами, а не емоціями. Поки жодне звинувачення з тих, що досі виходили з вуст Лео Лероса, не переконало слідчих порушити справи проти посадовців, чиї імена називалися.

Наразі єдиним і головним потерпілим може виявитися сам "правдоруб". Раніше, з інших мотивів, "слуги" вигнали із своїх лав Анну Скороход і Антона Полякова. І не сильно їм зашкодили: зараз ці двоє депутатів є членами депутатської групи "За майбутнє", яку відносять до сфери впливу мільярдера Ігоря Коломойського, і чудово почуваються в колі нових колег. Лероса також вигнали. Він же продовжує тролити президента, закликаючи того "по-чоловічому" запросити опонента на засідання фракції та не тиснути на депутатів, які не погодились виключити колегу. І знов, уже у Фейсбуці, називає главу держави "заручником олігархів".

Та що б не казав і не робив Гео Лерос, те, чи набуде скандал розголосу і чи дізнається про нього пересічний українець, великою мірою залежить від того, чи домовляться відповідальні за інформаційну сферу представники Банкової з керівниками провідних телеканалів про ігнорування виступу опального нардепа у випусках новин. Ми вже не раз ставали свідками того, що порядок денний країни формують власники центральних телевізійних "кнопок", які впливають навіть на обрання президентів і зміну парламентів. Тому й ця ситуація покаже, хто зацікавлений роздмухати скандал і продовжити хитати позиції нинішньої влади, а хто навпаки, бажає спустити сенсацію на гальмах.

Взагалі подібні кейси – не новина в новітній українській історії. Але вплив на долі найвищих чиновників і глав держави ці скандали мали тоді, коли влада ще не була готова просто взяти і сформувати в країні альтернативну, вигідну їй картинку реальності, заручившись допомогою лояльних власників провідних медіа, насамперед ТБ.

У вересні 2005 року емоційний вибух у суспільстві спричинили звинувачення в корупції близького оточення президента Віктора Ющенка, що прозвучали спершу з вуст тодішнього держсекретаря України, а нині покійного Олександра Зінченка. Саме зі скандалу з "любими друзями" у Ющенка, який теж заявляв про підступи ворогів, почалися проблеми. Саме тоді розпалася помаранчева коаліція, а Віктор Андрійович фактично став "кульгавою качкою", зі змінними успіхами долаючи чвари у своєму оточенні до завершення каденції.

Серйозних конфліктів у оточенні президента Віктора Януковича не було, доки той не вирішив, що в країні повинен залишитися тільки один чи два олігархи. Ті з мільярдерів, кого донецька сім’я планувала пустити "на корм", організували тиск і витоки компромату, сприяючи нагнітанню невдоволення у суспільстві та показуючи дії колишнього завгара у невигідному для нього світлі.

Петро Порошенко у різні часи свого перебування на посаді президента мав складні стосунки з одними олігархами, тим же Ігорем Коломойським, натомість інші, як Рінат Ахметов, почувалися більш упевнено. Лінії цих конфліктів і визначали тональність та зміст новин на телеканалах, що перебувають у власності грошових мішків. Зрештою, усталилася думка, що саме телевізор зробив переобрання п’ятого гаранта неможливим: надто багато компромату вилили на Порошенка в рамках цілої низки інформаційних спецоперацій, розроблених і вітчизняними скоробагатьками, і, не виключено, що зарубіжними центрами впливу на українську політику.

У житті та в політиці не буває фігур однозначно "чорних" чи винятково позитивних. Але в очах загальної маси наших виборців – споживачів телепродукту, з Петра Порошенка ліпили негативного персонажа, вбиваючи його рейтинг через його ж близьке оточення – Кононенка, Свинарчука/Гладковського та інших.  

Які наслідки матиме черговий скандал із "друзями" вже чинного гаранта, залежить від впливовості осіб, які говорять вустами Лероса. Поки складається враження, що більшості ця ситуація байдужа. Крім, звісно, головних її героїв і антигероїв. А Гео Лерос фактично зараз робить для Зеленського те ж саме, що 15 років тому зробили для Ющенка Зінченко та ціла компанія викривачів оточення "помаранчевого" президента.

З відставкою Тимошенко 2005-го, на думку багатьох, завершилася перша Революція на Майдані. Скандальні заяви Лероса 2020-го можуть знаменувати не кінець, але початок кінця влади "нових облич", лідер яких, учергове в нашій історії, виявляється нездатним впоратися не лише зі своїми "любими друзями", але і з не любими ворогами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme